• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotu Air Midwest 5481

  Przeczytaj także...
  Greenville to miasto w USA, w północnej części stanu Karolina Południowa, u podnóża Pasma Błękitnego. Około 56 tys. mieszkańców. Hrabstwo Greenville w którym leży ma około 407,4 tys. mieszkańców.Port lotniczy Charlotte – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km na zachód od Charlotte. Jest jednym z największych portów lotniczych w regionie. W 2006 obsłużył 29 693 949 pasażerów.
  Przeciągnięcie (ang. stall) – w aerodynamice lotniczej – zjawisko znacznego, gwałtownego spadku siły nośnej i gwałtownego przyrostu oporu aerodynamicznego, na skutek zbyt dużego kąta natarcia skrzydła – ściślej przekroczenia krytycznego kąta natarcia skrzydła. Towarzyszy temu na ogół wystąpienie chwilowej, częściowej lub całkowitej utraty sterowności.
  Widok na katastrofę z terminalu lotniska

  Katastrofa lotu Air Midwest 5481 wydarzyła się 8 stycznia 2003 roku na lotnisku Charlotte/Douglas International Airport. Samolot typu Beechcraft 1900D, linii Air Midwest (lot nr 5481) lecący z Charlotte do Greenville i mający 21 osób na pokładzie (19 pasażerów i 2 członków załogi), rozbił się ok. 37 sekund po starcie. Nikt nie przeżył katastrofy.

  Wolant, kolumna sterowa, sterownica – urządzenie sterujące lotkami i sterem wysokości, ma postać otwartej od góry kierownicy. Przekręcanie wolanta powoduje zmianę położenia lotek, a ściąganie, bądź odpychanie wolanta, skutkuje podnoszeniem lub opuszczaniem steru wysokości.US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.

  Kapitanem samolotu była Katie Leslie, a drugim pilotem był Jonathan Gibbs. Kilka sekund po starcie nos maszyny w sposób niekontrolowany niebezpiecznie podniósł się do góry. Załoga nie mogła tego położenia skutecznie skorygować z uwagi na przeciążenie maszyny i wadliwie wyregulowany mechanizm poruszania sterem wysokości. Samolot wpadł w przeciągnięcie. Maszyna uderzyła w pobliski hangar należący do linii US Airways i stanęła w płomieniach. Po ugaszeniu pożaru w zgliszczach znaleziono zwęglone ciała ofiar.

  Air Midwest – amerykańska regionalna linia lotnicza z siedzibą w Wichita, w stanie Kansas. Głównym węzłem jest Port lotniczy Kansas City.Charlotte (wymowa:/ˈʃɑrlət/) – miasto we wschodniej części USA, największe miasto stanu Karolina Północna (North Carolina).

  Pierwszą przyczyną katastrofy była przekroczona masa maszyny do startu. Obliczano masę do startu na podstawie zaniżonych danych statystycznych odnośnie do ciężaru pasażera – a nie poprzez pomiar faktyczny. Drugą przyczyną była źle dobrana długość linek sterowniczych samolotu od wolantu do steru wysokości – w czasie przeglądu mechanik wadliwie wymienił linkę, i nie sprawdził na koniec zakresu wychylenia steru. Jedna linka była dłuższa od drugiej.

  Narodowości ofiar katastrofy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • aviation-safety.net.
 • Artykuł na temat przyczyn katastrofy.
 • Zdjęcia z miejsca katastrofy.
 • Lista ofiar katastrofy.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.