• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa lotnicza w Brazzaville - 2012

  Przeczytaj także...
  Brazzaville – największe miasto, stolica administracyjna i finansowa Konga, położone nad rzeką Kongo. Ludność wynosi ok. 1 252 000 (2010), co stanowi ponad 30% ludności tego kraju. Ciekawostką jest fakt, że naprzeciwko Brazzaville znajduje się Kinszasa (stolica Demokratycznej Republiki Konga), która posiada ponad 9 milionów mieszkańców. Konurbacja obu miast zamieszkuje około 11 milionów ludzi. Jest to jedyny przypadek na świecie, gdzie stolice dwóch państw leżą naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki.Iljuszyn Ił-76 (ros. Ил-76) jest 4-silnikowym odrzutowym rosyjskim samolotem transportowym zaprojektowanym przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Prototyp oblatany w 1971 roku, seryjna produkcja od 1974 roku w zakładach TAPO znajdujących się w Taszkencie w Uzbekistanie. Dotychczas wyprodukowano 938 egzemplarze tego samolotu. Jest jednym z najpowszechniejszych samolotów transportowych. Istnieją samoloty o nazwie MF jako przedłużonej wersji wojskowej i TF wersji cywilnej.
  Kongo (Republika Konga, fr. Congo, République du Congo) – państwo w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gabonem, Kamerunem, Republiką Środkowoafrykańską, Angolą (Kabinda), Demokratyczną Republiką Konga.

  Katastrofa samolotu Ił-76 w Brazzaville – katastrofa radzieckiego samolotu Ił-76, która miała miejsce 30 listopada 2012 w stolicy Konga, Brazzaville. Do niej doszło, kiedy samolot uderzył w domy podczas próby lądowania na lotnisku. W jej wyniku zginęły 32 osoby, a ok. 20 zostało rannych.

  W katastrofie brał udział samolot pasażerski Ił-76T, po raz pierwszy swój lot wykonał w 1978 roku. Użytkownikiem maszyny były linie lotnicze Aero Service i są to linie, których nie obsługują europejskie lotniska. Samolotem leciała 6-osobowa załoga i 1 pasażer. Wypadek nastąpił, kiedy w stolicy Konga była burza. Złe warunki atmosferyczne doprowadziły do podjęcia decyzji o próbie lądowania, niestety bezskutecznej i w jego następstwie maszyna spadła na budynki mieszkalne. W katastrofie zginęły 32 osoby – wszystkie osoby na pokładzie Ił-76 i 25 osób na ziemi. Obrażenia odniosło ok. 20 osób, wszystkie z nich także na ziemi.

  Uwagi

  1. Wszystkie ranne osoby to osoby, które ucierpiały na ziemi

  Przypisy

  1. 32 ofiary katastrofy radzieckiego Iła (pol.). tvn24.pl. [dostęp 1 grudnia 2012].
  2. Dozens die as cargo plane crashes in Congo (ang.). Al Jazeera. [dostęp 2014-07-25].

  Linki zewnętrzne[]

 • Opis katastrofy na Aviaton Safety Network • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.