• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katastrofa kolejowa w Marsa Matruh

  Przeczytaj także...
  Przejazd kolejowo-drogowy (również przejazd kolejowy) – skrzyżowanie w jednym poziomie linii kolejowej lub bocznicy z drogą.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.

  Katastrofa kolejowa w Marsa Matruh – katastrofa na przejeździe kolejowo-drogowym, która miała miejsce 16 lipca 2008 r. pod Matruh w północno-zachodniej części Egiptu. W jej wyniku zginęło 40 osób, a ponad 80 zostało rannych.

  Marsa Matruh (Osłonięta Przystań) (arab. مرسى مطروح) – miasto w Egipcie, ośrodek administracyjny muhafazy Marsa Matruh, port morski nad Morzem Śródziemnym w północno-zachodniej części kraju.Aleksandria (arab. الإسكندرية, Al-Iskandarijja; stgr. Ἀλεξάνδρεια, Aleksandreia; łac. Alexandria) – drugie co do wielkości miasto w Egipcie (z liczbą 4,11 mln mieszkańców w 2006) i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.

  Pociąg relacji Matruh – Aleksandria na przejeździe kolejowo-drogowym bez zapór rozciął przepełniony pasażerami autobus, mikrobus oraz dwa samochody osobowe, które zostały zepchnięte na tory. Według policji do wypadku doszło, gdy ciężarówka zderzyła się z samochodem i autobusem czekającymi przed przejazdem. Pociąg miał zepsute hamulce, o czym maszynista wcześniej nie informował. Jadąc z maksymalną dozwoloną prędkością, zaniedbał obowiązkowe ostrzeganie sygnałem dźwiękowym przy wjeździe na przejazd. Ofiary śmiertelne to zarówno pasażerowie pojazdów jak i pociągu. Do akcji ratunkowej włączono również służby ratunkowe z odległego Kairu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. inforail.pl.
  2. usatoday.com (ang.).
  3. news.sky.com (ang.).
  4. presstv.ir (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.