Św. Katarzyna de Vigri (Katarzyna z Bolonii) (ur. 8 września 1413 r. w Bolonii, zm. 9 marca 1463 r. w Bolonii) – święta Kościoła katolickiego, klaryska, ksieni.
Obraz autorstwa Katarzyny de Vigri Maria z Dzieciątkiem Jezus i owocem
Sette armi spirituali, 1475
Była córką profesora uniwersytetu, otrzymała wszechstronne wykształcenie. Była słynną malarką miniatur oraz autorką łacińskich i włoskich hymnów. W wieku 10 lat została damą do towarzystwa córki władcy Ferrary Mikołaja III d’Este księżniczki Małgorzaty. Na dworze pozostała do małżeństwa Małgorzaty w 1427 r. W 1431 r. wstąpiła do zakonu klarysek w Ferrarze. Pełniła różne funkcje: pracowała na furcie i w piekarni, później została mistrzynią nowicjatu. W 1456 r. założyła klasztor klarysek w Bolonii, którym kierowała aż do śmierci. Wyróżniała się pokorą. Swoje doświadczenia mistyczne przedstawiła w dziele Siedem broni duchowych. Pozostawiła pisma ascetyczno-mistyczne, poezje i rysunki. Zapoczątkowała 25 grudnia 1445 r., znane we Włoszech Nabożeństwo 1000 (tysiąca) "Zdrowaś Maryjo" na Uroczystość Bożego Narodzenia praktykowane co roku przez klaryski z klasztoru Bożego Ciała w Bolonii.
Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. abba – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.
Jest patronką Bolonii, artystów oraz malarzy.
Dzień wspomnienia[ | edytuj kod]
9 marca
Jej ciało spoczywa nienaruszone, w pozycji siedzącej w kaplicy przy kościele Bożego Ciała w Bolonii.
Proces kanonizacyjny[ | edytuj kod]
Kanonizowana 22 maja 1712 r. przez Klemensa XI.
święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
modlitwa za pośrednictwem świętego
Święci na każdy dzień. T. I: Marzec. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 43/44. ISBN 978-83-7558-293-2.
Źródła internetowe[ | edytuj kod]
Domenico Agasso, Santa Caterina (Vigri) da Bologna (ang.)

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Warto wiedzieć że... beta
Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).
Furtka lub furta - wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Zdrowaś Maryjo (łac. Ave Maria), także: Pozdrowienie Anielskie – chrześcijańska modlitwa za wstawiennictwem Maryi, matki Jezusa – oddająca cześć Jej – wraz z prośbą o wstawienniczą modlitwę – i Jezusowi, uznawana przez Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną. Nie uznają jej protestanci, którzy zgodnie z zasadą Solus Christus odrzucają kult maryjny.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.