• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katarzyna Telegdi

  Przeczytaj także...
  Wojewoda (łac. comes palatinus) – organ administracji państwowej w Polsce, a w przeszłości także w innych krajach słowiańskich i bałkańskich: w Czechach, Rosji, Bułgarii, Mołdawii i Siedmiogrodzie.Władcy Polski – lista obejmuje książąt i królów Polski. Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie, którzy rządzili od powstania państwa polskiego (około 900) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291–1306). W latach 1138–1320 miało miejsce rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich. Od 1370 do 1399 panowali dwaj monarchowie z dynastii Andegawenów, zaś od 1386 do 1572 monarchowie z dynastii Jagiellonów.
  Krzysztof Batory (węg. Báthory Kristóf, ur. 1530, zm. 27 maja 1581 w Gyulafehérvár) − książę Siedmiogrodu w latach 1576-1581, brat Stefana Batorego. Od 1576 roku był formalnie wojewodą siedmiogrodzkim i zarządzał księstwem w imieniu Stefana Batorego. Ojciec Zygmunta Batorego. Jego córka, Gryzelda, była trzecią żoną Jana Zamoyskiego.

  Katarzyna Telegdi, węg. Katalin Telegdi (ur. 1492, zm. 1547) – wojewodzina siedmiogrodzka, córka podskarbiego korony węgierskiej Stefana Telegdiego i Małgorzaty Bebek de Pelsőcz.

  Elżbieta Batory, węg. Báthory Erzsébet (ur. 7 sierpnia 1560 w Nyírbátor, zm. 21 sierpnia 1614 r. w Čachticach) – księżna węgierska zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic – od nazwy zamieszkiwanego przez nią zamku w Čachticach, którego nie należy mylić z pobliską twierdzą w Trenczynie na Słowacji (węg. Csejte); siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego. Nazywana jest najsłynniejszą seryjną morderczynią w historii. Nazywana czasami „wampirem z Siedmiogrodu”.Stefan Batory, węg. Báthory István (ur. 1477, zm. 1534) – wojewoda Siedmiogrodu od 1529, stronnik Jana Zápolyi. Ojciec Stefana Batorego, króla Polski, i dziad (po kądzieli) Elżbiety Batory.

  Poślubiła wojewodę siedmiogrodzkiego Stefana Batorego. Z małżeństwa tego pochodziło ośmioro dzieci:

  Andrzej Batory (zm. 8 stycznia 1563 w Alvinc) – szlachcic węgierski, marszałek nadworny, syn wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi.Siedmiogród lub Transylwania (rum. Transilvania lub Ardeal, węg. Erdély, niem. Siebenbürgen) – kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Główne miasta Siedmiogrodu to Braszów, Kluż-Napoka, Sybin i Târgu Mureș. Zamieszkany jest przez ludność narodowościowo mieszaną, większość stanowią Rumuni, ale zamieszkują ten teren także bardzo liczne mniejszości narodowe, przede wszystkim węgierska, saska (niemiecka), szeklerska i cygańska.
 • Mikołaj, wzmiankowany w 1516,
 • Katarzyna, wzmiankowana w 1516,
 • Andrzej, marszałek nadworny,
 • Zofia, żona Dymitra Csáki,
 • Anna, matka hrabiny Elżbiety Batory,
 • Elżbieta, żona Ludwika Pekryego z Petroviny, a po jego śmierci Władysława Krecsényi z Kányaföld,
 • Krzysztof, książę Siedmiogrodu,
 • Stefan, książę Siedmiogrodu i król Polski.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. M. Marek: Telegdi family (ang.). genealogy.euweb.cz. [dostęp 2009-12-29].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • M. Derwich (red.), Polska. Dzieje cywilizacji i narodu. Monarchia Jagiellonów 1399-1586, Wydawnictwo Dolnośląskie, Warszawa – Wrocław 2003, ​ISBN 83-7384-018-4​, s. 227.
 • Anna Batory z Somlyó (zm. ok. 1570) – wojewodzianka siedmiogrodzka, córka Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi oraz siostra króla polskiego Stefana Batorego.Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.796 sek.