• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katarzyna Kwiatkowska - pisarka

  Przeczytaj także...
  Elizabeth Cleghorn Gaskell, z domu Stevenson (ur. 29 września 1810 - zm. 12 listopada 1865), często nazywana po prostu Panią Gaskell, angielska pisarka z czasów wiktoriańskich. Najbardziej znana jest z biografii pisarki Charlotte Brontë. Jej powieści są portretem życia różnych warstw społecznych.Północ i Południe – powieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku „Household Words”. Tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem, choć Gaskell zmieniła tytuł z pierwotnego Margaret Hale tylko pod presją wydawcy.
  Retro to termin używany do określania elementów współczesnej kultury, które pochodzą od lub są świadomą imitacją trendów w modzie, światopoglądzie, zachowaniu typowych dla niedalekiej przeszłości, a które były lub są uznawane za niemodne.

  Katarzyna Kwiatkowska (ur. w 1976 r. w Poznaniu) – polska pisarka powieści kryminalnych retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Do jej fascynacji należą dwory wielkopolskie, kultura i tradycje ziemiaństwa. Od dzieciństwa interesuje się literatura kryminalną. Swoje powieści tworzy w oparciu o opracowania historyczne, dokumenty źródłowe, podróże po Wielkopolsce. Literacki styl Katarzyny Kwiatkowskiej porównywany jest przez recenzentów do twórczości Agathy Christie.

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Powieść kryminalna – to odmiana powieści charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Współcześnie, w najbardziej zasadniczym podziale przyjmuje się, że powieść kryminalna dzieli się na cztery pododmiany.

  Powieści[ | edytuj kod]

 • cykl o Janie Morawskim:
 • Zbrodnia w błękicie (2011, Wyd. Zysk i S-ka) – powieść nominowana w 2012 do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej
 • Abel i Kain (2013, Wyd. Novae Res)
 • Zobaczyć Sorrento i umrzeć (2014, Wyd. Rozpisani.pl)
 • Zbrodnia w szkarłacie (2015, Wyd. Znak) – powieść nominowana w 2016 do Nagrody Wielkiego Kalibru
 • Zgubna trucizna (2017, Wyd. Znak)
 • Tłumaczenia[ | edytuj kod]

 • Elizabeth Gaskell: Północ i Południe (tytuł oryginału: North and South, 2011, Wyd. Świat Książki)
 • Elizabeth Gaskell: Żony i córki (tytuł oryginału: Wives and Daughters, 2014, Wyd. Świat Książki)
 • Nagrody[ | edytuj kod]

 • Nagroda Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2017 w kategorii literatury popularnonaukowej i beletrystyki;
 • Nagroda Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą książkę o Wielkopolsce 2017 w kategorii książek popularnonaukowych i beletrystyki.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976), BiblioNETka.pl [dostęp 2021-01-31].
  2. Tatiana Naklicka, Katarzyna Kwiatkowska, ksiazki.wp.pl, 11 lutego 2011 [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  3. Katarzyna Kwiatkowska, Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-01-31].
  4. Katarzyna Kwiatkowska, www.znak.com.pl [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  5. Zbrodnia w błękicie, www.empik.com [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  6. Nagroda Wielkiego Kalibru 2012 (pol.). portalkryminalny.pl. [dostęp 2018-10-30].
  7. Katarzyna Kwiatkowska (pol.). Wyd. Znak. [dostęp 2018-10-30].
  8. Abel i Kain, www.empik.com [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  9. Zobaczyć Sorrento i umrzeć, Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-01-31].
  10. Zbrodnia w szkarłacie, www.empik.com [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  11. Nagroda Wielkiego Kalibru 2016 (pol.). portalkryminalny.pl. [dostęp 2018-10-30].
  12. Zgubna trucizna [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  13. Ania Markowska, IMPRESJE: PÓŁNOC I POŁUDNIE, IMPRESJE, 19 stycznia 2015 [dostęp 2021-01-31].
  14. Żony i córki [dostęp 2021-01-31] (pol.).
  15. Studio Fabryka, Katarzyna Kwiatkowska - strona autorska, katarzynakwiatkowska.com [dostęp 2021-01-31] (pol.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Katarzyna Kwiatkowska (pol.). Wydawnictwo Znak. [dostęp 2018-10-30].
 • Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.Wydawnictwo Novae Res - istniejąca od 2007 roku gdyńska oficyna wydawnicza, założona przez Wojciecha Gustowskiego i Krzysztofa Szymańskiego, działająca w obrębie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Novae Res wydaje przede wszystkim beletrystykę i literaturę popularnonaukową. Obecnie jest to największe wydawnictwo dziełowe w Gdyni, które opublikowało ponad 500 tytułów, a rocznie wydaje 240 nowych. W roku 2012 wydawnictwo za swoją działalność otrzymało wyróżnienie Kapituły Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku organizowanego przez Fundację Kronenberga i City Handlowy
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzą m.in. Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki i inni. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników.
  Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.
  Wives and Daughters to powieść Elizabeth Gaskell, początkowo publikowana w częściach w czasopiśmie Cornhill Magazine od sierpnia 1864 do stycznia 1866. Gdy Gaskell zmarła nagle w 1865, powieść nie była całkowicie ukończona i zakończenie dopisał Frederick Greenwood. Historia, której akcja dzieje się w latach 30. XIX wieku na angielskiej prowincji, obraca się wokół Molly Gibson, jedynej córki owdowiałego lekarza.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Świat Książki sp. z o.o. – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1994, należące do grupy Weltbild.
  Zysk i S-ka — wydawnictwo z siedzibą w Poznaniu, założone w 1994 r. przez Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego, po ich odejściu z wydawnictwa Rebis. W dorobku wydawnictwa jest już ponad tysiąc tytułów.
  Wielkopolska (łac. Polonia Maior) – kraina historyczna w środkowej i zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej i dolnej Warty; dzielnica historyczna Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.773 sek.