• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katarzyna Groniec  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kurt Julian Weill (ur. 2 marca 1900 w Dessau, zm. 3 kwietnia 1950 w Nowym Jorku) – niemiecki kompozytor, od 1935 mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Jego najsłynniejsze dzieło to musical Opera za trzy grosze (premiera 31 sierpnia 1928), do którego libretto napisał Bertolt Brecht.Poste restante – druga solowa płyta Katarzyny Groniec. Produkcją muzyczną, tekstami zajął się tym razem Krzysztof Herdzin. Płyta składa się z trzech części. Pierwsza z nich to piosenki kabaretowe i filmowe z lat 30. XX wieku, z repertuaru m.in. Edith Piaf i Marleny Dietrich. Część druga to utwory premierowe – sześć piosenek o miłości – melancholijnych, choć utrzymanych w jasnym, pastelowym klimacie. W części trzeciej znajdują się trzy utwory Astora Piazzolli w przekładzie Marcina Sosnowskiego. Całość zamyka romans Aleksandra Wertyńskiego ze słowami Jonasza Kofty. Motywem przewodnim i inspiracją dla płyty jest piosenka z repertuaru Ewy Demarczyk pt: "Jaki śmieszny jesteś pod oknem".

  Katarzyna Groniec (ur. 22 lutego 1972 w Zabrzu) – polska piosenkarka, członkini Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy
 • 3.2 Notowane utwory
 • 3.3 Inne
 • 3.4 Składanki
 • 4 Filmografia
 • 5 Nagrody i wyróżnienia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Zadebiutowała pierwszoplanową rolą Anki w musicalu Metro (1991). W 1997 zdobyła Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie rok później wystąpiła ze swoim własnym recitalem.

  Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

  W 1988 na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu zdobyła główna nagrodę, następnie wystąpiła w musicalu - Metro, gdzie zagrała rolę Anki. Od tego czasu kilka lat współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie gdzie wystąpiła m.in w spektaklach: Do grającej szafy grosik wrzuć, Brel, Grosik 2, Obok nas i Tyle miłości. Po rozstaniu z Buffo występowała gościnnie na scenach różnych teatrów. Grała m.in. w musicalach: Piotruś Pan (w teatrze muzycznym Roma), Trzy razy Piaf (w Ateneum), Mandarynki i pomarańcze (w Capitolu), Bagdad Cafe (w Polonii), Nie ma solidarności bez miłości (w Palladium).

  Pin-up princess – siódma płyta Katarzyny Groniec. Wszystkie teksty, które znalazły się na płycie są autorstwa samej artystki.Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.

  Na początku września 2000 ukazała się jej debiutancka płyta Mężczyźni, której producentem był Grzegorz Ciechowski. Jej kolejnym albumem była płyta Poste restante składająca się z trzech części. Pierwsza część zawierała piosenki kabaretowe i filmowe z lat 30. XX wieku, z repertuaru m.in. Édith Piaf i Marleny Dietrich. Utwory części drugiej to sześć melancholijnych piosenek o miłości. W części trzeciej znalazły się trzy utwory Astora Piazzolli z tekstami w przekładzie Marcina Sosnowskiego oraz romans Aleksandra Wertyńskiego ze słowami Jonasza Kofty. Motywem przewodnim i inspiracją dla płyty stała się piosenka Ewy Demarczyk pt: Jaki śmieszny jesteś pod oknem, a dokładnie jej fragment: ... więc dróg poznaj sto, aby dojść do mych ust....

  Listy Julii – album z recitalem Katarzyny Groniec z towarzyszeniem 7-osobowego zespołu pod kierownictwem Łukasza Damrycha.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Płyta Emigrantka została wydana w 2004. Znalazły się na niej kompozycje Piotra Dziubka z kilkoma tekstami K.Groniec oraz aranżacja piosenki z berlińskiego kabaretu Kurta Weilla i Bertolta Brechta.

  Następna płyta – Przypadki – to już autorski projekt Katarzyny Groniec i Piotra Dziubka. Pierwszym promującym singlem został utwór Będę z Tobą, drugim – Poniedziałek. Płyta została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i słuchaczy, osiągając kilkanaście tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

  W 2008 Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzowski - Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej. W tym samym roku ukazał się dwupłytowy album-rejestracja koncertu Na żywo.

  Poniedziałek - drugi singel Katarzyny Groniec z albumu Przypadki, wydany w 2007 roku. Muzykę i słowa do piosenki napisała Groniec. Projekt graficzny singla wykonała Aneta Kurzeja, fotografię - Paweł Wroniszewski.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  27 marca 2009 w Teatrze Capitol podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbyła się premiera recitalu pt. Listy Julii, a jesienią tego roku wydano płytę pod tym samym tytułem.

  W listopadzie 2011 roku miała premierę siódma płyta artystki - Pin-up Princess - o której sama Groniec mówi, że jest to "zapis przemyśleń, jakie nawiedzają kobietę po 35. roku życia".

  W 2013 wokalistka charytatywnie nagrała wraz z wieloma artystami świąteczną piosenkę pt. „Magia Świąt”. Projekt nazwano reALICJA.

  Teatr Muzyczny Roma – teatr musicalowy w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).Jonasz Kofta właśc. Janusz Kafta (ur. 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz.

  W marcu 2014 roku ukazała się płyta zawierająca piosenki Brela, Brechta, Cave'a w wykonaniu Groniec pt. "Wiszące ogrody".

  29 września 2014 roku zaprezentowała swój nowy program złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej, na koncercie, który odbył się w ramach Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Płyta CD i DVD zawierająca ten materiał Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej ukazała się 18 września 2015 roku.

  Grzegorz Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa w 1980 r. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przypadki - czwarty, w największym stopniu autorski album Katarzyny Groniec. Producentem muzycznym płyty jest Piotr Dziubek, autorem słów jest wokalistka, teksty inspirowane są dekalogiem.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Na żywo – to pierwszy koncertowy album Katarzyny Groniec nagrany 10 lutego 2008 w Filharmonii Szczecińskiej. Zawiera piosenki z ostatniej płyty oraz wcześniejsze nagrania, które doskonale sprawdzają się na koncertach.
  Ewa Demarczyk (ur. 16 stycznia 1941 w Krakowie) – polska piosenkarka, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej, w latach 1962–1972 związana z Piwnicą pod Baranami.
  Marlene Dietrich, właśc. Marie Magdalene Dietrich (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992) – niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska.
  Mężczyźni – pierwsza solowa płyta Katarzyny Groniec. Produkcją muzyczną, tekstami zajął się Grzegorz Ciechowski.
  Teatr Studio Buffo – teatr muzyczny w Warszawie działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.