• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katarzyna Cybo

  Przeczytaj także...
  Klemens VII (łac. Clemens VII; właśc. Giulio de Medici; ur. 26 maja 1478 we Florencji, zm. 25 września 1534 w Rzymie) – papież w okresie od 19 listopada 1523 do 25 września 1534.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Katarzyna Cybo (ur. 13 września 1501 w Ponzano, zm. 1557 we Florencji) – księżna Camerino, jedna z prekursorek reform religijnych we Włoszech w XVI wieku.

  Katarzyna urodziła się jako córka Franciszka Cybo (1449-1519), nieślubnego syna papieża Innocentego VIII i Magdaleny d'Medici (1473-1519), córki Wawrzyńca Wspaniałego i siostry papieża Leona X. Jako miejsce jej narodzin podawane jest przedmieście Ponzano, w pobliżu Ponte Petrino.

  W 1511 wstąpił do zakonu franciszkanów obserwantów, lecz zakon ten miał dla niego zbyt lekką regułę. W 1528 utworzył nową gałąź franciszkanów nazywaną Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów. Pierwsze Konstytucje kapucynów zatwierdził papież Paweł V w 1619. Konstytucje te zakładały dosłowne ubóstwo, a więc zakaz posiadania wszelkiej własności. Działalność apostolska, misyjna, prowadzenie tercjarstwa franciszkańskiego. Życie W wieku siedemnastu lat wstąpił do Zakonu Bernardynów w Montefiorentino . W 1525 był kapłanem i misjonarzem, będąc członkiem Reformowanego prowincji Ankona . Poruszony do konieczności reform, które było odczuwalne niemal przez cały rodziny franciszkańskiej, on rozwiązany w 1525 roku, rok Jubileuszu , aby rozpocząć bardziej surowego życia, wybierając formę stroju bardziej przypominający Franciszka z Asyżu . papieża Klemensa VII przyznano również jego prośbę i pozwolił mu głosić wszędzie i mieć towarzysza. Niektórzy inni członkowie Przestrzeganie poprosił i uzyskał zgodę na dołączenie do niego, i na 3 lipca, 1528, Wydanie papież "Zelus Religionis" Byka, przez które nowa reforma została kanonicznie zatwierdzone i umieszczone pod nominalnej jurysdykcji Konwentualnych . Nazwa "kapucyn", na pierwszy przyznana przez ludzi do nowych zakonników franciszkańskich, potem został oficjalnie przyjęty. W Papieskiej dekrety zwolennicy Bassi są różnie urządzone "Capucini", "Capuciati", "Capulati" i "Fratres de Observantiâ Capucinorum". W kwietniu 1529 r. odbyło się nowy porządek w Albacina pierwszy rozdział, w którym Matteo został wybrany wikariuszem generalnym przez aklamację. Kod z konstytucji, która miała służyć jako podstawa do reformy został opracowany. Ale założyciel nie posiadał swój ładunek bardzo długo. Po wizycie w jego bracia, chcąc wznowić karierę apostolskiego, a może czuć się bezsilni wobec trudności, które zagrożone swoich uczniów, że zrezygnował ze swojej funkcji. Odtąd brał żadnego udziału w rządzie kolejności. On nawet zdecydował, o 1537, aby powrócić do posłuszeństwa Observants, z obawy przed poniesieniem pewnego kościelnej cenzury. Jak to było, to ostatni uzyskał, w różnym czasie, byki lub dekretów przeciwko nowej reformy. Matteo głosił przez całe Włochy i część Niemiec. Zmarł w Wenecji, pośród jego pracy, i został pochowany w kościele obserwantów tego miasta w obecności ogromnej hali ludzi zachęconych jego reputację jako świętego. Poniższa pochwała przez Arthur du Monstier jest odczytywany w franciszkańskim Martyrologium (3 sierpnia: "Tam zmarł w Wenecji, Błogosławiony Mateusz, spowiednik, założyciel zgromadzenia kapucynów Jego ciągłe postach, czuwania i modlitwy, jego najwyższego ubóstwa i żarliwy zapał. dla dusz, wreszcie jego niezwykły dar świętości i cudów się jego pamięć chwalebne ".13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.

  W 1513, w wieku 12 lat, Katarzyna została narzeczoną Jana Marii da Varano (1481-1527), księcia Camerino i wasala Klemensa VII, za którego wyszła w 1520. Mieli jedną córkę Julię (1523-1547). Po śmierci męża podczas zarazy w 1527 Katarzyna została regentką księstwa w imieniu małoletniej córki. Uznała, że idealnym kandydatem na męża dla niej będzie książę Urbino i zarazem wasal Klemensa VII Guidobaldo Rovere. Dzięki temu mariażowi nastąpiłoby połączenie dwóch księstw: Urbino i Camerino.

  Camerino – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Macerata. Znane jest przede wszystkim z Uniwersytetu założonego w 1336 roku.Urbino (łac. Urvinum Mataurense) – miejscowość u podnóża Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego i gmina w środkowych Włoszech, w regionie Marche. Wraz z Pesaro jest stolicą prowincji Pesaro e Urbino. W 1998 roku centrum historyczne miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Przyczyniła się do utworzenia zakonu kapucynów. Podobno jej młodszy brat Matteo Serafini da Bascio, przebywający w klasztorze Montefalcone niedaleko Camerino, był wstrząśnięty brakiem współczucia, jakie okazywali jego bracia podczas epidemii dżumy, która nawiedziła kraj w 1523 i to miało go przekonać o konieczności zreformowania zakonu franciszkanów. Udał się do Rzymu w 1525, by otrzymać zgodę papieża. Katarzyna zajęła się tą sprawą i wymogła na swoim wuju papieżu Klemensie VII, by w czerwcu 1528 wydał zgodę na utworzenie nowego zakonu kapucynów.

  Franciszek Cybo (ur. 1450, zm. 25 lipca 1519) – najpierw naturalny, a potem legitymizowany syn papieża Innocentego VIII.

  Zmarła w Palazzo Pazzi we Florencji. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.