• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Katalog Palomar

  Przeczytaj także...
  Palomar 3 (Sekstant C) – olbrzymia gromada kulista znajdująca się w odległości około 301 500 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Sekstantu. Została odkryta w 1952 roku przez Alberta Wilsona i Waltera Baade. Palomar 3 znajduje się 312 tys. lat świetlnych od jądra Drogi Mlecznej na granicy jej halo.Palomar 4 – gromada kulista znajdująca się w odległości około 354,4 tys. lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Została odkryta w 1949 roku przez Edwina Hubble′a oraz niezależnie w 1955 roku przez Alberta Wilsona. Jest położona w odległości 362,5 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki.
  Palomar 6 – dość luźna gromada kulista znajdująca się w odległości około 18,9 tys. lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Wężownika. Została odkryta w 1952 roku przez George’a Abella.
  Gromada kulista Palomar 12 (HST)

  Katalog Palomarkatalog astronomiczny zawierający 15 gromad kulistych odkrytych w programie Palomar Observatory Sky Survey w latach 50. XX wieku.

  Palomar 12 – gromada kulista znajdująca się w konstelacji Koziorożca w odległości 61,9 tys. lat świetlnych od Słońca. Należy do halo Drogi Mlecznej i znajduje się 51,5 tys. lat świetlnych od jądra Drogi Mlecznej.Palomar 11 – gromada kulista znajdująca się w odległości około 43 700 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Orła. Została odkryta w 1955 roku przez Alberta Wilsona.

  Kilka gromad kulistych Palomar, w tym Palomar 6, Palomar 7, Palomar 9, Palomar 10 i Palomar 11, jest w znacznym stopniu przesłoniętych przez pył naszej Galaktyki. Inne, w tym Palomar 3, Palomar 4 i Palomar 14, to olbrzymie gromady kuliste znajdujące się bardzo daleko na granicy zewnętrznego halo Drogi Mlecznej. Obiekty te są również bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności obserwacji, od łatwych do prawie niemożliwych dla astronomii amatorskiej.

  NGC 6717 (również GCL 105 lub Palomar 9) – gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca w odległości 23,1 tys. lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 7 sierpnia 1784 roku przez Williama Herschela. NGC 6717 znajduje się 7800 lat świetlnych od centrum Galaktyki.IC 1276 (również Palomar 7) – gromada kulista znajdująca się w odległości około 17 600 lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Węża, w jego ogonie. Została odkryta 10 kwietnia 1889 roku przez Lewisa Swifta. Niezależnie w 1952 roku gromadę tę odkrył George Abell i skatalogował w Katalogu Palomar jako Palomar 7.

  Dane obserwacyjne[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Palomar Globulars. W: Ray Cash, Mark Wagner, Jim Shields i Steve Gottlieb [on-line]. [dostęp 2009-09-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Katalog Palomar (ang.)
 • Palomar 14 (AvdB) – gromada kulista znajdująca się w kierunku konstelacji Herkulesa, w odległości około 249,4 tys. lat świetlnych od Ziemi. Palomar 14 odkrył w 1958 roku Sidney van den Bergh na płytach fotograficznych programu Palomar Observatory Sky Survey, a Halton Arp potwierdził, że jest to gromada kulista. Gromada ta znajduje się 233,4 tys. lat świetlnych od jądra Drogi Mlecznej.Astronomia amatorska – hobby polegające na obserwacjach ciał niebieskich widocznych gołym okiem lub przy użyciu prostych przyrządów astronomicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Palomar Observatory Sky Survey (Atlas palomarski) – fotograficzny atlas nieba. W 1949 rozpoczęto prace nad atlasem przy wsparciu National Geographic Society w obserwatorium astronomicznym na Mount Palomar. Zdjęcia do atlasu zostały zrobione teleskopem Schmidta o średnicy 1,2 metra. Mapy fotograficzne zawierały zdjęcia gwiazd do 21 w dwóch dziedzinach spektralnych, w niebieskiej i czerwonej. Atlas pokrywa obszar nieba w zakresie od δ= -33° do δ= +90°. Atlas zawiera 1872 karty i 936 zdjęć. W 1985 roku rozpoczęto prace nad ulepszoną wersją atlasu w trzech barwach oraz zasięgu do 22.
  Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.
  Katalog astronomiczny – uporządkowany zestaw danych dotyczących ciał niebieskich. Danymi tymi mogą być położenia obiektów na niebie (współrzędne – dane astrometryczne), ich odległości, jasności (dane fotometryczne), widma (dane spektroskopowe) czy też zdjęcia, w postaci klisz lub elektronicznej (np. plików FITS). Najbardziej znanymi katalogami są Katalog Messiera i New General Catalogue.
  Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. 24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31.
  Palomar 10 (GCl 111) – gromada kulista znajdująca się w kierunku konstelacji Strzały w odległości około 19 200 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 1955 roku przez Alberta Wilsona.
  Gromada kulista – zazwyczaj sferycznie symetryczne zgrupowanie powiązanych grawitacyjnie gwiazd z wyraźną, silną ich koncentracją w kierunku centrum (niektórzy wyróżniają morfologiczną podklasę gromad eliptycznych). Gromady kuliste zwykle liczą od stu tysięcy do miliona gwiazd, natomiast ich średnice (np. wyznaczane z prędkości radialnych gwiazd obserwowanych na brzegach gromady, rozmiarów kątowych i odległości) zawierają się w przedziale od 6 do 70 parseków. Odkrycie pierwszej gromady kulistej przypisuje się Johannowi Abrahamowi Ihlemu, który obserwując w 1665 roku Saturna w gwiazdozbiorze Strzelca, odnalazł znajdującą się obok gromadę M22.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.