• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaszubski Ekspres

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
  Kolejka górska (ang. roller coaster) – urządzenie rozrywkowe instalowane w większości parków rozrywki. Klasyczna kolejka górska to konstrukcja z wysokimi wzniesieniami, stromymi spadkami i gwałtownymi zakrętami, po której poruszają się pociągi z pasażerami. Doznają oni bardzo silnych wrażeń powodowanych szybko następującymi po sobie pozornymi zmianami grawitacji (przeciążenie i nieważkość) i związanych z nimi zaburzeniami błędnika, oraz doświadczają poczucia zagrożenia.

  Oksywska Kolej Nadbrzeżna (niem. Uferbahn in Oxhöft) - nieistniejąca już linia kolei wąskotorowej 600 mm w Gdyni. Zbudowana została przez Niemców w latach II wojny światowej i tylko w okresie okupacji miasta była wykorzystywana.

  Linia łączyła dwa niemieckie ośrodki badawcze torped: Torpedowaffenplatz Hexengrund w Babich Dołach i Torpedo Versuchs Anstalt Oxhoft na Oksywiu. Transportowano nią wyłącznie ładunki. Zajezdnia kolejki z warsztatem naprawczym była na Babich Dołach, w porcie na Oksywiu zbudowano tylko rampę do rozładunku.

  Torpeda – rodzaj broni podwodnej, poruszający się pod wodą za pomocą własnego napędu pocisk, służący do niszczenia za pomocą wbudowanego ładunku wybuchowego jednostek nawodnych lub podwodnych przeciwnika. Nazwa wywodzi się od łacińskiej nazwy drętwokształtnych – Torpediniformes, rzędu ryb chrzęstnoszkieletowychJęzyk niemiecki (niem. deutsche Sprache, Deutsch /dɔʏ̯t͡ʃ/) – język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. W lingwistyce traktuje się go jako grupę kilku języków zachodniogermańskich, które bywają określane jako języki niemieckie; standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera się na języku mówionym z Górnej Saksonii i Turyngii.

  Kolejka znana jest też pod nazwą "Kaszubski Ekspress". Tę potoczną nazwę nadali kolejce Niemcy - Kaschubenexpreß.

  Po wojnie z jej pozostałości zbudowano m.in. rybacką kolejkę na zboczu oksywskiego klifu. Kąt nachylenia torów wynosi od 20 do 40 stopni i być może dlatego (błędnie) nazwano ją kolejką górską. Do przemieszczania wagonów służy wyciągarka znajdująca się w małym pomieszczeniu na szczycie klifu. Kolejka obecnie wykorzystywana jest sporadycznie do zbierania połowu z nielicznych kutrów osady rybackiej na Oksywiu. Podobny wyciąg torowy do transportu połowów znajduje się przy przystani rybackiej na Babich Dołach.

  Oksywie (kaszb. Òksëwié, niem. Oxhöft) – nadmorska dzielnica Gdyni granicząca z następującymi dzielnicami tegoż miasta: Babie Doły (od północy), Obłuże (od zachodu) oraz Śródmieście (od południa), a także z Morzem Bałtyckim od wschodu.Babie Doły – najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gdyni. Liczy około 2261 mieszkańców (według danych Urzędu Miasta Gdyni, 31 grudnia 2011 zameldowane były dokładnie 2261 osoby).

  Ostatnią pozostałością taboru używanego przez Niemców jest wagonik transportowy stanowiący stałą ekspozycję wystawy w schronie mieszczącym się w Gdyni przy ulicy Morskiej 189.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Friedrich Lauck, Der Lufttorpedo. Entwicklung und Technik in Deutschland 1915–1945, Monachium 1981
 • Obiekty podwodne i militaria Zatoki Gdańskiej, praca zbiorowa, Gdynia 2001
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.