• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kasztiliasz IV

  Przeczytaj także...
  Szagarakti-Szuriasz (kas. Šagarakti-Šuriaš, tłum. "bóg Szuriasz daje mi życie") – król Babilonii z dynastii kasyckiej, następca i być może syn Kudur-Enlila; panował w latach 1245-1233 p.n.e. Niewiele wiadomo o wydarzeniach politycznych z okresu jego rządów, ale liczne teksty ekonomiczne powstałe za jego panowania przedstawiają państwo borykające się z różnymi ekonomicznymi i społecznymi trudnościamiAsyria (akad. māt Aššur) – starożytne państwo semickie w północnej Mezopotamii istniejące od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e.
  Tukulti-Ninurta I (akad. Tukultī-Ninurta, tłum. "W bogu Ninurcie jest moja ufność") – król Asyrii, syn i następca Salmanasara I, według Asyryjskiej listy królów panować miał przez 37 lat. Jego rządy datowane są na lata 1243-1207 p.n.e. Podczas jego panowania państwo średnioasyryjskie znajdowało się apogeum swej świetności. Jako pierwszy władca Asyrii przekroczył Eufrat i złupił hetycką część Syrii wyprawiając się do samej Anatolii.
  Babilonia za panowania Kasytów.

  Kasztiliasz IV – król Babilonii z dynastii kasyckiej, następca i być może syn Szagarakti-Szuriasza; panował w latach 1232-1225 p.n.e. Walczył równocześnie na dwóch frontach: z Asyrią oraz z Elamem. Wojna z asyryjskim królem Tukulti-Ninurtą I zakończyła się całkowitą klęską: Kasztiliasz IV został pojmany i uprowadzony w niewolę do Aszur, a Babilonia stała się asyryjskim protektoratem.

  Dynastia kasycka, znana też jako III dynastia z Babilonu – jedna z królewskich dynastii mezopotamskich, której władcy rządzili Babilonią w latach ok. 1595-1155 p.n.e.Elam – starożytne państwo powstałe około 2400 roku p.n.e. na terenach obecnego południowo-zachodniego Iranu (prowincja Chuzestan na granicy z Irakiem) oraz górskiej prowincji Lurestan sięgającej aż do Buszehr nad Zatoką Perską o strukturze federacyjnej. Jego najważniejszym miastem była odkryta w 1927 roku Suza, leżąca na wschodnim brzegu rzeki Kercha (staroż. Choaspes).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • hasło Kashtiliash IV, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 91.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.647 sek.