Kaszmir (region)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie.

Kaszmir (sanskryt Káśmīra) – jeden z 4 regionów Dżammu i Kaszmiru. Od 1948 roku podzielony pomiędzy Indie (Kotlina Kaszmirska) i Pakistan (Azad Dżammu i Kaszmir).

Maharadża (Sanskrit महाराज}, Mahārāja) - historyczny tytuł królewski władców różnych regionów Indii. Wyższy rangą od radży, lecz niższy od ćakrawartina lub samrata (cesarza). Małżonka maharadży nosiła tytuł maharani, synowie tytuł kumar, a niezamężne córki kumari.Maharadża Hari Singh był władcą rządzącym w Kaszmirze w czasach, w których Indie uzyskały niepodległość od Brytyjczyków.

Historia[ | edytuj kod]

Do roku 1947 Kaszmir wchodził w skład Indii Brytyjskich, których obszar składał się z wielu regionów o wyrazistej odrębności kulturowej. W 1947 roku doprowadziło to do sporów dotyczących podziału terytorium brytyjskiej kolonii. Największym z problemów była sprawa przynależności państwowej Kaszmiru, do którego prawo rościły sobie powstające Indie i Pakistan. Maharadża Hari Singh, pod którego zwierzchnością pozostawała ta prowincja, pragnął zachować niepodległość swego państwa, lecz w obliczu wkroczenia pakistańskich bojówek zdecydował się na przystąpienie do Indii. Pakistan nie uznał decyzji maharadży, powołując się na niejasne okoliczności podpisania dokumentu (Dokument Akcesji) dołączającego Kaszmir do Indii oraz na słabe zakorzenienie w regionie rządzącej dynastii. Wobec takiego obrotu sprawy w 1947 roku rozpoczęła się kosztowna i wycieńczająca obie strony wojna indyjsko-pakistańska. Z pomocą ONZ udało się rok później zakończyć walki. Druga wojna o Kaszmir rozegrała się w 1965 roku. Walki zakończyły się równie szybko, jak się zaczęły, a żadna ze stron nie odniosła zwycięstwa. Trzecia wojna indyjsko-pakistańska zaczęła się w 1971 roku. Do jej wybuchu doprowadziło powstanie Bangladeszu, które mocno poparły Indie. Pakistan wysłał armię, aby spacyfikowała buntowników. Wojna zakończyła się wygraną Indii, które zmusiły Pakistan do podpisania traktatu pokojowego, zawierającego takie punkty jak przesunięcie linii demarkacyjnej i uznanie niepodległości Bangladeszu.

Śalimar Klaun (oryg. Shalimar the Clown) to powieść autorstwa Salmana Rushdiego, autora dzieł Szatańskie Wersety i Dzieci północy, wydana w 2005 roku.Roja ("Róża") – kollywoodzki thriller z 1992 roku wyreżyserowany przez Mani Ratnama, autora Yuva, Guru. Pierwsza część "Trylogii" – po niej Bombay i Dil Se. Debiut muzyczny A.R. Rahmana. Muzyka do filmu zalicza się (według magazynu "Time" z 2005 roku) do 10 najlepszych filmowych kompozycji muzycznych w Indiach. Film uznany przez krytyków za jeden z najlepszych filmów indyjskich w latach 90-ch. Dubbing w hindi, malajalam, marathi i telugu. Niedawno w związku z rosnącym lękiem przed terroryzmem powtórnie wyemitowano film poza granicami Indii.

Kotlina Kaszmirska ma ok. 7200 km² powierzchni i rozciąga się 1700 m nad poziomem morza. Pełniła ona bardzo ważną funkcję w historii starożytnych Indii, przez pewien czas była centrum kultury sanskrytu. Rejon Kaszmiru był także ważnym centrum buddyjskim i medytacyjna szkoła kaszmirska wywarła duży wpływ na rozwój medytacyjnej szkoły buddyzmu chińskiegochan. Kaszmirska literatura, rzeźba, muzyka, taniec i architektura wyraźnie wpłynęły na obecny kształt azjatyckiego dziedzictwa kulturowego.

Dżammu i Kaszmir - region leżący na pograniczu północnych Indii, Pakistanu oraz Chin. Obejmuje tereny górskie południowo-wschodniej części Karakorum, Kotlinę Kaszmirską oraz doliny rzek Indus i Ćenab, leżące w zachodnim krańcu masywu Himalajskiego. Geograficznie i historycznie składa się z 4 regionów:Yahaan – bollywoodzki film, dramat miłosny, którego akcja rozgrywa się w rozdartym wojną Kaszmirze. W rolach głównych Jimmy Shergill, Minissha Lamba i Yashpal Sharma. Film w 2004 roku wyreżyserował debiutant Shoojit Sircar. Autorem zdjęć jest znany szwedzki operator Jakob Ihre. Film opowiada historię miłości dziewczyny, siostry kaszmirskiego terrorysty, zakochanej w indyjskim żołnierzu. Historia ta rozgrywa się w bajkowej niegdyś dolinie Kaszmiru, w której dziś terroryści kaszmirscy i żołnierze indyjscy mówią jednym językiem – strzelając do siebie. Atmosferę przemocy, strachu i wzajemnej podejrzliwości przełamuje miłość dwojga ludzi w z wrogich sobie światów: muzułmanki i hinduskiego żołnierza.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Druga wojna indyjsko-pakistańska (również II wojna o Kaszmir) – wojna pomiędzy Indiami a Pakistanem, trwająca między sierpniem a wrześniem 1965 roku. Wojna była wynikiem licznych incydentów granicznych, a jej bezpośrednią przyczyną była, zakończona porażką, próba wzniecenia antyindyjskiego powstania w Kaszmirze, przez pakistańskie grupy dywersyjne.
Sanskryt (dewanagari: संस्कृतम् saṃskṛtam; sa.msk.rtaa bhaa.saa, od sa.m+k.r: zestawiać, składać; bhaa.saa: język; język uporządkowany, w przeciwieństwie do języków naturalnych prakrytów, tzn. ludowych o nieuporządkowanej gramatyce) – język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Należy do indoaryjskiej gałęzi indoirańskiej grupy rodziny języków indoeuropejskich. Pomimo powszechnego w Europie przekonania, iż jest językiem martwym, jak łacina, zasadniczo nim nie jest, gdyż nie tylko jest jeszcze stale używany w ceremoniach religijnych hinduizmu, ale także istnieją niewielkie grupy osób deklarujące go jako ich jedyny język ojczysty (według spisów ludności z 1999 roku – ok. 3000 osób na 900 mln ludności Indii). Czynione są też próby rewitalizacji tego języka poprzez tworzenie sanskryckich neologizmów na określenie współczesnych terminów, np. technicznych (np. telewizja, sanskr. duuradarshana). Jest też uznawany od 1949 roku za jeden z 13 konstytucyjnych języków Republiki Indii (obecnie 23 – 2008 r.). Dlatego właściwsze jest określenie go jako język wegetujący niż jako martwy.
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
Aksai Chin (chin. upr. 阿克赛钦; chin.trad. 阿克賽欽; pinyin Ākèsàiqīn, hindi अकसाई चिन) – część Wyżyny Tybetańskiej, leżąca na wschód od gór Karakorum. Rejon sporny o powierzchni 38 000 km², pomiędzy Chinami a Indiami. Jest administrowany przez Chiny, dla Hindusów stanowi jednakże część indyjskiego Kaszmiru. Znajduje się tutaj najwyżej położona słona pustynia świata (na wysokości ponad 5000 m n.p.m.). Rejon dziki i słabo zaludniony.
Azad Dżammu i Kaszmir (urdu آزاد جموں و کشمیر - trl. Āzād Jammū̃ va Kaśmīr, trb. Azad Dźammun wa Kaśmir; ang. Azad Jammu and Kashmir) – jednostka podziału administracyjnego Pakistanu, obejmująca część Kaszmiru zajętą przez ten kraj. Obejmuje powierzchnię 13 297 km², populacja wynosi ponad 4 miliony. Stolicą terytorium jest Muzaffarabad.
Bardzo silne trzęsienie ziemi, które dotknęło w sobotę 8 października 2005 Kaszmir (pogranicze Pakistanu, Indii, Afganistanu i Chin), miało siłę 7,6 w skali Richtera. Pierwsze wstrząsy odnotowano o godzinie 8:50 czasu lokalnego. Według oficjalnych danych zginęło 89 000 osób, a ponad 69 000 zostało rannych. W różnych częściach Pakistanu pojawiły się wstrząsy wtórne o sile 6 stopni, przyczyniając się do zwiększenia liczby ofiar. Największe straty zanotowano w Kaszmirze, gdzie niemal cała pakistańska stolica tego regionu – Muzaffarabad, legła w gruzach. Jak powiedział gen. Shukat Sultan, rzecznik rządu w Islamabadzie: Takiej katastrofy Pakistan jeszcze nigdy nie przeżył.

Reklama