• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kastina

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.
  Arugot (hebr.: ערוגות; pol. Winna macica lub Kwietnik) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Kastina (arab. قسطينة) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej, po ataku Sił Obronnych Izraela w dniu 9 lipca 1948.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Kastina leżała na równinie nadmorskiej. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 12 019 ha. We wsi mieszkało wówczas 890 osób.

  Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1596 Kastina była niewielką wsią o populacji liczącej 385 osób. Mieszkańcy utrzymywali się z upraw pszenicy, jęczmienia, sezamu, winnic i owoców, oraz hodowli kóz i produkcji miodu.

  W okresie panowania Brytyjczyków Kastina rozwijała się jako duża wieś z meczetem. W 1936 wybudowano szkołę dla chłopców, do której w 1945 uczęszczało 161 uczniów. W jej pobliżu znajdowała się brytyjska baza wojskowa.

  Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w nocy z 8 na 9 lipca 1948 Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację An-Far, podczas której Kastina została zajęta i całkowicie wysiedlona. Wszystkie jej domy wyburzono

  Brytyjski Mandat Palestyny (arab. الانتداب البريطاني على فلسطين; hebr. המנדט הבריטי על פלשתינה א”י; ang. The British Mandate for Palestine), czasami nazywany Mandatem Palestyny – terytorium mandatowe istniejące w latach 1922-1948, utworzone z części terytoriów byłego Imperium osmańskiego na Bliskim Wschodzie.Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.

  Miejsce obecnie[ | edytuj kod]

  Rejon wioski zajmują obecnie moszawy Arugot i Kefar Achim, oraz część miasta Kirjat Malachi.

  Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Kastina: „Pozostały tylko resztki domów rozrzucone po całym terenie. Zespół naukowców badających aktualny stan wyludnionych wsi odwiedził miejsce i stwierdził, że teren jest porośnięty krzewami i trawami wysokimi na wysokość około 2 metrów”.

  Kefar Achim (hebr.: כפר אחים; pol. Wieś Braci) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.Walid Chalidi (arab. ‏وليد خالدي‎; ur. 1925 w Jerozolimie) – palestyński historyk, profesor, specjalizujący się w tematyce eksodusu Palestyńczyków w 1948 roku, wojna domowej w Mandacie Palestyny (1947–1948) oraz I wojny izraelsko arabskiej. Pracował na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie i Uniwersytecie Harvarda.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Welcome To Qastina (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-08-13].
  2. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Germany: Vorstand der Fränkischen Geographischen Gesellschaft, 1977, s. 149. ISBN 3-920405-41-2.
  Operacja An-Far (hebr. מבצע אנ-פאר, Mivca An-Far; skrót od Operacja anty-Faruk) była izraelską operacją wojskową przeprowadzoną podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach między 9 a 15 lipca 1948 przeciwko egipskiej armii. Nazwa operacji została wzięta od egipskiego króla Faruka I. Celem operacji było przejęcie kontroli na podejściem od południa do Judei i zablokowanie egipskiej armii. Przy okazji podjęto próbę przywrócenia komunikacji z żydowskimi osiedlami na pustyni Negew. Izraelczycy ponieśli taktyczną porażkę i nie zdołali osiągnąć zamierzonych celów. Walki trwały do 15 lipca, po czym rozpoczęła się Operacja Mavet la-polesz (16-18 lipca).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.822 sek.