• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaskader

  Przeczytaj także...
  Dubler (fr. doubleur) jest osobą, która zastępuje aktora w różnych scenach, w których ten nie może uczestniczyć, np. wymagających specjalnego przygotowania lub umiejętności. Aktorzy często mają dublerów, zastępujących ich na wypadek np. choroby.Pirotechnika – dział techniki zajmujący się konstrukcją urządzeń i wykorzystaniem materiałów, które po wzbudzeniu, samodzielnie lub w połączeniu z innymi, poprzez proces reakcji spalania, wywołują efekty optyczne, cieplne, akustyczne, zapalające lub dymne.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
   Zobacz też kategorię: Kaskaderzy.
  Kaskader w pokazie pirotechnicznym

  Kaskader – osoba zawodowo wykonująca jako dubler w filmach lub przedstawieniach teatralnych niebezpieczne sceny takie jak: wypadki samochodowe, sceny walki, upadki z dużych wysokości, palenie, ewolucje konne itp.

  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.

  Kaskader może w pewnych sytuacjach wykonywać samodzielne zadania aktorskie, z którymi związane jest ryzyko. Kaskader pracuje pod okiem Koordynatora Kaskaderów. Poza odpowiednią sprawnością i umiejętnościami, których nabywa w trakcie wieloletniego treningu w szkole kaskaderów filmowych, powinien zdobyć odpowiednią liczbę specjalistycznych licencji, które uprawniają do wykonywania poszczególnych efektów.

  Scena (czasem fraza montażowa) − dynamiczna jednostka budulca filmowego; kompozycyjnie wyodrębniony fragment filmu składający się z przynajmniej jednego ujęcia, charakteryzujące się jednością czasu, miejsca i akcji. W przypadku scen składających się z bardzo długich ujęć (trwających nawet do 10 minut − tzw. master shot lub long take) granica między ujęciem a sceną zostaje zatarta.

  Decyzje tyczące się stwierdzenia kwalifikacji, do wykonywania zawodu kaskadera wydawał do roku 2004 Przewodniczący Komitetu Kinematografii. Kaskaderem filmowym – koordynatorem mogła zostać osoba, która posiada średnie wykształcenie i minimum 6 lat doświadczenia w pracy jako kaskader filmowy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kaskader z przypadku (film 1980)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Le cascadeur (fr.). [dostęp 2014-03-20].
  2. Dz.U. 2000 nr 51 poz. 610 Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 19 maja 2000 r. w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stuntmen's Association of Motion Pictures (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.786 sek.