• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaskada elektrowni wodnych na Dnieprze

  Przeczytaj także...
  Nowa Kachowka (ukr. Нова Каховка) – miasto na południowej Ukrainie, w obwodzie chersońskim, port nad Zbiornikiem Kachowskim na Dnieprze. Około 72,7 tys. mieszkańców.Kaniów (ukr. Канів) – miasto na Ukrainie, stolica rejonu w obwodzie czerkaskim, nad Zbiornikiem Kaniowskim na Dnieprze.
  Zbiornik Kijowski (ukr. Київське водосховище, Kyjiwśke wodoschowyszcze) – sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu kijowskiego i czernihowskiego Ukrainy.
  Zdjęcie satelitarne Zbiornika Kijowskiego

  Kaskada elektrowni wodnych na Dnieprze składa się z systemu 6 zapór z zalewami i powiązanych z znajdującymi się przy nich elektrowniami wodnymi. Są to:

 • Kijowska Elektrownia Wodna (zapora w Wyszogrodzie, Zbiornik Kijowski)
 • Kaniowska Elektrownia Wodna (zapora w Kaniowie, Zbiornik Kaniowski)
 • Krzemieńczucka Elektrownia Wodna (zapora w Krzemieńczuku, Zbiornik Krzemieńczucki)
 • Dnieprodzierżyńska Elektrownia Wodna (zapora w Dnieprodzierżyńsku, Zbiornik Dnieprodzierżyński)
 • Dnieprzańska Elektrownia Wodna (zapora w Zaporożu, Zbiornik Dnieprzański lub Zaporoski)
 • Kachowska Elektrownia Wodna (zapora w Nowej Kachowce, Zbiornik Kachowski)
 • Największą z nich jest Dnieprzańska Elektrownia Wodna.

  Wyszogród (ukr. Вишгород, trb. Wyszhorod) – miasto na Ukrainie w obwodzie kijowskim, liczy 23 tys. mieszkańców (2006).Dnieprodzierżyńsk, ukr. Дніпродзержинськ – miasto na Ukrainie, w obwodzie dniepropietrowskim, ważny ośrodek przemysłu ciężkiego, w tym metalurgicznego.

  Ogólna powierzchnia zbiorników wodnych utworzonych przez zapory wynosi 6950 km², a objętość zgromadzonych zapasów wody – 43,8 km³.

  Zagrożenie[]

  Zbiorniki stanowią zagrożenie dla ludzi na wypadek katastrofalnej powodzi, zawierają także odpady radioaktywne i rakotwórcze.

  Zbiornik Krzemieńczucki, ukr. Кременчуцьке водосховище - sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu połtawskiego, kirowohradzkiego i czerkaskiego Ukrainy.Zbiornik Dnieprodzierżyński – sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu kirowogradzkiego, obwodu połtawskiego i dniepropetrowskiego Ukrainy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zbiornik Dnieprzański (Zbiornik Zaporoski) - sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu zaporoskiego i dniepropietrowskiego Ukrainy.
  Krzemieńczuk (ukr. Кременчýк, ros. Кременчýг) — miasto w środkowej części Ukrainy, w obwodzie połtawskim, port nad Dnieprem.
  Zaporoże (ukr. Запоріжжя, ros. Запорожье, do 1921 Aleksandrowsk) – miasto w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolica obwodu zaporoskiego, licząca 777 tys. mieszkańców (2012). Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, działa w nim wielka huta Zaporiżstal i duża fabryka samochodów – AutoZAZ.
  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.
  Zbiornik Kaniowski (ukr. Канівське водосховище) – jeden z 6 największych sztucznych zbiorników wodnych na Dnieprze.
  Zbiornik Kachowski - sztuczny zbiornik wodny na Dnieprze, na terenie obwodu chersońskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego Ukrainy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.