• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kaseta wideo

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Video8 – standard wideo określający format zapisu obrazu i dźwięku, wykorzystujący taśmę magnetyczną o szerokości 8 mm..
  VCR (Video Cassette Recording) to pierwszy europejski format kaset do magnetowidów na taśmie 1/2" wprowadzony na rynek w początku lat 70. XX wieku przez koncern Philips. W formacie VCR i pochodnych (VCR LP, SVR) szpulki położone są jedna nad drugą w jednej osi. Wymiary kasety: 145x127x41. Czas zapisu 60 minut.
  Kaseta wideo, system VHS
  Wymiary różnych rodzajów kaset wideo

  Kaseta wideo (ang. Video Casette, stąd także kaseta video) – kaseta z taśmą magnetyczną przeznaczona do zapisu, przechowywania i późniejszego odtwarzania sygnału audiowizualnego w magnetowidzie.

  Taśma magnetyczna została wynaleziona w 1951 roku przez firmę BCE z Los Angeles. W 1958 roku amerykańska firma Ampex wyprodukowała kolorową taśmę magnetyczną do rejestracji nagrań audiowizualnych. Pierwsze amatorskie standardy budowy i działania kaset wideo oraz odpowiednich urządzeń powstały jeszcze w latach 70. Pierwszą kasetę VHS wyprodukowała japońska firma JVC. W 1975 r. powstał standard Betamax, rok później VHS, a pod koniec lat 70. format Video 2000.

  Kaseta magnetofonowa (CC lub z ang. Compact Cassette – kaseta kompaktowa) to kaseta przeznaczona do magnetofonów kasetowych opracowana przez firmę Philips w 1963 roku. Służy również jako nośnik do przechowywania danych.CVC (ang. Compact Video Cassette) – pierwszy rozpowszechniony mikroformat video, opracowany przez firmy Technicolor i Funai pod koniec lat 70. XX wieku. CVC oferował lepszą jakość zapisu od VHS.

  Standardy różnią się samą techniką zapisu informacji, szerokością taśmy, maksymalną długością nagrania oraz obudową (kasetką).

  W połowie lat 80. najpopularniejszy stał się format VHS i współcześnie przez „kasetę wideo” najczęściej rozumie się właśnie kasetę VHS. Udoskonaloną formą tego standardu jest kaseta S-VHS.

  Inne formaty kasetowe: U-matic (format profesjonalny), Betacam (format profesjonalny), Video 8mm (taśma 8mm metaliczna), VCR LP (szpulki położone współosiowo), CVC (minikasetka z taśmą 6mm), V-Cord I i II (pierwszy kasetowy magnetowid domowy) oraz Quasar VX.

  Magnetowid – urządzenie do magnetycznego rejestrowania i odtwarzania obrazu z taśmy magnetycznej, działające na podobnej zasadzie jak magnetofon.U-matic – system zapisu kaset wideo przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, mający swą oficjalną premierę w 1971 roku. Jest to jeden z pierwszych kasetowych systemów zapisu obrazu i dźwięku na taśmie magnetycznej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • magnetowid
 • kaseta VHS
 • kaseta magnetofonowa
 • kod czasowy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Betamax (Beta, Betacord) – jeden z pierwszych amatorskich formatów kaset wideo do magnetowidów, powstały w 1975 r. w którym zastosowano zapis ścieżek bez odstępów (japońskie oznaczenie beta) firmy Sony. System Beta (Betamax - oznaczenie Sony, Betacord - oznaczenie Sanyo) konkurował przez lata z gorszym technologicznie VHS; ostatecznie wysoka cena BETY i brak promocji ze strony Sony zdecydowały o klęsce tego formatu.
  S-VHS – system zapisu taśm video przeznaczony na rynek konsumencki, będący nowocześniejszą wersją formatu VHS. Twórca formatu, firma JVC produkowała też profesjonalne kamkordery i magnetowidy studyjne S-VHS, z powodzeniem wykorzystywane w latach 90. np. przez TVP, do mniej ważnych zadań jak np. program "Kurier województw" (technologia ta częściowo wyparła taśmę 16mm, i zmniejszyła ekipę realizacyjną z 5-6 do 2 osób).
  Betacam – rodzina produktów wideo opartych na taśmie 1/2 calowej, produkowanych przez firmę Sony od roku 1982. W języku osób związanych z techniką wideo "Beta" może oznaczać magnetowid, kamkorder albo taśmę.
  Standard – wspólnie ustalone kryterium, które określa powszechne, zwykle najbardziej pożądane cechy czegoś, np. wytwarzanego przedmiotu (np. standardem jest, że każdy współcześnie wytwarzany telewizor wyświetla kolory) czy ludzkiego zachowania (norma kulturowa). Standard to czasem także podstawowa, najprostsza wersja produktu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.