Kaseta Pribnowa
Adenina (gr. ἀδήν aden – gruczoł), 6-aminopuryna – organiczny związek chemiczny z grupy puryn, jedna z pięciu zasad azotowych, wchodzących w skład podstawowych nukleotydów kwasów nukleinowych (DNA i RNA). W dwuniciowych kwasach nukleinowych adenina tworzy parę komplementarną z tyminą lub uracylem za pomocą dwóch wiązań wodorowych.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
Para zasad (pz lub bp z (ang.) base pair) - w biologii molekularnej - komplementarne, połączone wiązaniami wodorowymi zasady azotowe nukleotydów dwóch różnych nici kwasu nukleinowego. W parach zasad podaje się długość cząsteczek DNA.
Kaseta Pribnowa, sekwencja Pribnowa (sekwencja Pribnowa-Schallera) – sekwencja sześciu nukleotydów tyminy i adeniny w kolejności: 5'-TATAAT-3', niezbędna część sekwencji promotorowej DNA transkrypcji u prokariontów. Znajduje się średnio 10 par zasad w górę od miejsca inicjacji transkrypcji. Należy do sekwencji konsensusowych, co oznacza, że jest najczęstszą statystycznie sekwencją nukleotydową w tym miejscu łańcucha nukleotydowego u różnych organizmów prokariotycznych; u poszczególnych gatunków mogą występować różnice między tymi sekwencjami. Ponieważ adenina i tymina tworzą tylko dwa wiązania wodorowe, w porównaniu z trzema między guaniną i cytozyną, fragment TATAAT podwójnej helisy łatwiej ulega rozpleceniu, co czyni z tego miejsca helisy dogodne miejsce wiązania polimerazy RNA.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Bibliografia[ | edytuj kod]
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.