• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karwowo - powiat policki

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wał Stobniański (tuż po 1945 roku nosił nazwę Pasma Broń-Siadło przekształconą w dzisiejszą – Wał Bezrzecze-Siadło) t. Wał Bezleśny – wysoczyzna morenowa Pobrzeża Szczecińskiego, położona na zachód i południe od centrum Szczecina. Leży w powiecie polickim (województwo zachodniopomorskie) na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo, a także częściowo w obszarze miejskim Szczecina – osiedla Bezrzecze i Gumieńce.
  Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.

  Karwowo (niem. Carow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w odległości 10 km na południowy zachód od centrum Szczecina.

  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

  Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1191 roku, kiedy to wymieniona została w Pommersches Urkundenbuch pomiędzy wioskami, z których dziesięcinę ma pobierać szczeciński kościół św. Jakuba.

  Bazylika archikatedralna świętego Jakuba – najważniejszy kościół miasta Szczecina. Zlokalizowany na Starym Mieście, ul. Kard. Wyszyńskiego 19. Drugi po Bazylice licheńskiej pod względem wysokości istniejący kościół w Polsce.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Na terenie wsi znajdują się ruiny zabytkowego, XIII-wiecznego kościoła.

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez wieś biegnie trasa autobusowa komunikacji miejskiej zapewniająca wygodne połączenie z pobliskim Szczecinem:

 • Linia 83: Smolęcin – Karwowo – PrzecławWarzymiceSzczecin (Plac Kościuszki) – Warzymice – BędargowoWarnikBarnisław – Smolęcin
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wał Stobniański
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Przecław (niem. Pritzlow) – osada w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo. Miejscowość położona na Wzniesieniach Szczecińskich.
  Barnisław (niem. Barnimslow) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w obszarze gminy Kołbaskowo, położona tuż przy granicy z Niemcami w odległości 5 km od Kołbaskowa.
  Smolęcin – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo.
  Warnik (do 1945 niem. Warningshof) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Gmina Kołbaskowo (dawn. gmina Kolbaczewo) - położona jest w województwie zachodniopomorskim w południowej części powiatu polickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.