• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karwendel

  Przeczytaj także...
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, Vorarlbergiem, Niemcami, Salzburgiem i Karyntią. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą landu jest Innsbruck.Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.
  Stubaier Alpen - grupa górska w Centralnych Alpach Wschodnich położona w Tyrolu na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższym szczytem grupy jest Zuckerhütl (3507 m n.p.m.).
  Szczyty Karwendel od strony Tyrolu
  Widok z lotu ptaka na całe pasmo
  Widok na pasmo z Wetterstein
  Karwendel od strony niemieckiej

  Karwendel (niem. Karwendelgebirge) - pasmo górskie w Północnych Alpach Wapiennych. Leży na pograniczu południowych Niemiec (Bawaria) i Austrii (Tyrol). 125 szczytów przekracza 2000 m n.p.m., jednak żaden z nich nie jest wyższy niż 3 000 m; najwyższy szczyt - Birkkarspitze osiąga 2749 m. Największe miasto w pobliżu to Monachium.

  Birkkarspitze – szczyt w paśmie Karwendel, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, przy granicy z Niemcami. Jest to najwyższy szczyt pasma Karwendel. Znajduje się na północ od doliny Innu i miasta Innsbruck. Szczyt ten można zdobyć drogą ze schroniska Karwendelhaus lub Birkkarhüttl.Bayerischen Voralpen – pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w przeważającej części w południowych Niemczech, w Bawarii; mniejsza część leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Najwyższym szczytem pasma jest Krottenkopf, który osiąga wysokość 2086 m. Największym miastem rejonu jest Kufstein.

  Pasmo to graniczy z: Wettersteingebirge na zachodzie, Bayerische Voralpen na północy, Rofan na wschodzie, Tuxer Alpen na południowym wschodzie oraz ze Stubaier Alpen na południowym zachodzie.

  Najwyższe szczyty:

  Schroniska:

  Linki zewnętrzne[]

 • Alpenpark Karwendel
 • Bibliografia[]

 • Heinz Zak: Karwendel, Bruckmann, 1990, ISBN 3-7634-1022-8
 • Wolfgang Ehn: Karwendel, Innsbruck 2002
 • Walter Klier: Alpenvereinsführer Karwendel, 13. Auflage 1990, Bergverlag Rudolf Rother, München, vergriffen
 • Walter Klier: Alpenvereinsführer Karwendel alpin, 15. Auflage, 2005, Bergverlag Rudolf Rother, München ISBN 3-7633-1121-1
 • Bernd Eberle u.a.: Kletterführer Karwendel, 3. Auflage, 2006, Panico Verlag, ISBN 3-926807-54-7
 • Karwendel
  Karwendel
  Gamsjoch – szczyt w paśmie Karwendel, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, przy granicy z Niemcami. Szczyt sąsiaduje z Laliderer Spitze.Wettersteingebirge - pasmo górskie, część Alp Bawarskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy Niemiec (Bawaria) i Austrii (Tyrol). Nie przekraczają 3000 metrów nad poziomem morza; najwyższy szczyt Zugspitze osiąga 2962 m. Największe miasto w pobliżu to Monachium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kaltwasserkarspitze – szczyt w paśmie Karwendel, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, przy granicy z Niemcami. Na szczyt można dotrzeć drogą ze schroniska Karwendelhaus.
  Tuxer Alpen (niem. Tuxer Alpen lub Tuxer Voralpen) – pasmo w Alpach Wschodnich (dokładniej w Centralnych Alpach Wschodnich). Leży w zachodniej Austrii, w Tyrolu. Pasmo od północy oddzielone jest doliną Innu od pasm Karwendel i Rofan, od wschodu doliną Zillertal od Alp Kitzbühelskich, od zachodu doliną Wipptal (dolina rzeki Sill) od Stubaier Alpen, natomiast od południa graniczy dolinami Tuxer i Schmirn z Alpami Zillertalskimi. Przełęczą graniczną jest Tuxer Joch. Masyw zbudowany jest w większości ze skał metamorficznych płaszczowin wschodnioalpejskich, głównie fyllitów kwarcowych i łupków krystalicznych. Obecnie pasmo to nie jest zlodowacone. Nazwa pasma pochodzi od doliny Tux (Tuxertal) i miejscowości o tej samej nazwie (Tux i Hintertux).
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Rofan lub Alpy Brandenberg (niem. Rofangebirge, Brandenberger Alpen) - pasmo górskie w Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Najwyższym szczytem jest Hochiss, który osiąga 2299 m. Głównym miastem regionu jest Kufstein.
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.