• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karuzela - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Express Wieczorny - dziennik popołudniowy o charakterze sensacyjnym założony przez Rafała Pragę. Do momentu powstania PZPR w 1948 gazeta należała do PPS.Jacek Sawaszkiewicz (ur. 10 września 1947 w Szczecinie, zm. 11 czerwca 1999) to polski pisarz fantastyki naukowej, satyryk oraz współpracownik czasopisma "Karuzela" i rozgłośni szczecińskiej Polskiego Radia. Uczył się w Technikum Łączności w Szczecinie ; po zdaniu matury w 1968 r. pracował jako elektronik w Spółdzielni "Elektromet". W latach 1968-1970 odbywał służbę wojskową, po której podjął pracę w Miejskim Sztabie Wojskowym w Szczecinie jako inspektor do spraw technicznych. W późniejszych latach był inspektorem do spraw obrony cywilnej w Dzielnicowym Zarządzie Budynków Mieszkalnych Szczecin-Pogodno oraz kierownikiem sekcji w Urzędzie Telefonów Miejscowych. W 1979 r. przeniósł się do Stargardu Szczecińskiego. Od 1975 r. zajmował się wyłącznie pracą literacką. Debiutował opowiadaniem satyrycznym Sanatorium ("Karuzela", 1972 nr 18) ; debiut książkowy w 1978 (tom opowiadań Czekając). Laureat wielu konkursów literackich. Najbardziej znanym jego dziełem jest cykl Kronika Akaszy. Publikował opowiadania na łamach "Młodego Technika", "Morza i Ziemi", "Razem", "Odgłosów", "Politechnika", "Nurtu", "Fantastyki".
  Stanisław "Ibis" Gratkowski (ur. 7 maja 1923 w Rypinie, zm. 1988) - polski malarz, grafik i karykaturzysta. Wieloletni kierownik graficzny dwutygodnika "Karuzela". Autor zbiorów rysunków satyrycznych pt. Piórkiem Ibisa oraz Ale kino czyli 40x40. Autor plakatu "Szczekaczki" z 1953 szkalującego polskie rozgłośnie radiowe nadające zza żelaznej kurtyny.

  Karuzela – dwutygodnik satyryczny wydawany od 1957 do wczesnych lat 90. w Łodzi. Jedynie tytułem nawiązywał do przedwojennego (1936–1939) łódzkiego pisma pt. "Karuzela. Obrazkowy tygodnik przygód ciekawych i wesołych".

  W okresie PRL było to, obok "Szpilek", jedno z dwóch jedynych ogólnopolskich pism satyrycznych. W przeciwieństwie do "Szpilek" – wydawane na niewysokim poziomie edytorskim, przy użyciu papieru gazetowego w formacie A-4. Redaktorami naczelnymi byli: Leopold Beck, Wojciech Drygas (od 1971), Henryk Pawlak (od 1987), Dariusz Dorożyński (od 1991) i Halina Sibińska (1992).

  Jerzy Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1941 w Inowrocławiu, zm. 10 sierpnia 1991 w Bydgoszczy) – polski rysownik i autor komiksów.Adam Ochocki, właśc. Adam Kałuszyner (ur. 9 lutego 1913 w Łodzi, zm. 11 grudnia 1991 w Łodzi) – polski dziennikarz prasowy, pisarz, satyryk i autor scenariuszy do filmów animowanych.

  Czasopismo przestało się ukazywać w 1992. Obecnie ukazuje się jako dodatek do Expressu Wieczornego, wydawane przez Milenium Media.

  Osoby związane z "Karuzelą"[ | edytuj kod]

 • Karol Baraniecki – jeden z pierwszych członków redakcji, kierownik graficzny
 • Ignacy Bulla – polski malarz, grafik, rzeźbiarz i satyryk
 • Jan Czarny – jeden z pierwszych członków redakcji, poeta, satyryk
 • Stanisław Gratkowski – karykaturzysta, kierownik graficzny pisma
 • Marian Matocha – polski malarz, rysownik, karykaturzysta
 • Adam Ochocki – satyryk, sekretarz redakcji od 1957 do 1978
 • Zbigniew Rabsztyn – artysta malarz, rysownik, grafik, ilustrator
 • Horacy Safrin – jeden z pierwszych członków redakcji, poeta, satyryk
 • Jacek Sawaszkiewicz – pisarz i satyryk
 • Halina Sibińska – rysownik, w ostatnim okresie istnienia czasopisma (od numeru 26 z 1991) przewodnicząca kolegium redakcyjnego
 • Jan Sztaudynger – jeden z pierwszych członków redakcji, poeta, satyryk
 • Jerzy Wróblewski – rysownik m.in. komiksów, pochodzący z Bydgoszczy (1941–1991)
 • Julian Żebrowski – karykaturzysta, satyryk, grafik.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. NUKAT – Katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych. [dostęp 2018-12-26].
  2. www.nostalgia.pl. [dostęp 2018-12-26].
  3. Piotr Czekalski. Satyryczne oko. „Bydgoski Informator Kulturalny”. marzec 2010, s. 37, marzec 2010. ISSN 1232-4450. 
  4. Baedeker Łódzki. [dostęp 2018-12-26].
  5. Katalogi Biblioteki Narodowej. [dostęp 2018-12-26].
  6. Julian Żebrowski, [w:] Marek Nowakowski, Tak zapamiętałem, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2014 ​ISBN 978-83-7785-974-2​ s. 66.
  Marian Matocha (ur. 1935 w Wałkach) – polski malarz, rysownik, karykaturzysta. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, metaloplastyką, grafiką reklamową oraz rysunkiem satyrycznym.Szpilki – ilustrowane czasopismo satyryczne założone w grudniu 1935 roku przez Zbigniewa Mitznera - jednocześnie pierwszego redaktora naczelnego, Eryka Lipińskiego i Zenona Wasilewskiego. Programowo związane ze środowiskiem lewicy (przed II wojną światową ośmieszało obóz sanacyjny, a po niej przeciwników ustroju komunistycznego).
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Jan Izydor Sztaudynger (ur. 28 kwietnia 1904 w Krakowie, zm. 12 września 1970 w Krakowie) – polski poeta, satyryk, teoretyk lalkarstwa, tłumacz. Pseudonimy: Dr J. Szt.; J. S.; J. Szt.; Jan Kokowski; Jan Korab; Jan Szt.; JANSZT; Józef Czosnowski; JSZT.; Szt.; Świerszcz.
  Marek Nowakowski (ur. 2 marca 1935 w Warszawie) – polski pisarz, przedstawiciel małego realizmu, publicysta, scenarzysta i aktor.
  Satyra – gatunek literacki lub publicystyczny łączący w sobie epikę i lirykę (także inne formy wypowiedzi) wywodzący się ze starożytności (pisał je m.in. Horacy), ośmiesza i piętnuje ukazywane w niej zjawiska, obyczaje, politykę, stosunki społeczne. Prezentuje świat poprzez komiczne wyolbrzymienie, ale nie proponuje żadnych rozwiązań pozytywnych. Cechą charakterystyczną satyry jest karykaturalne ukazanie postaci. Istotą satyry jest krytyczna postawa autora wobec rzeczywistości, ukazywanie jej w krzywym zwierciadle.
  Karol Baraniecki (ur. 4 kwietnia 1911 we Lwowie, zm. 6 grudnia 1986 w Łodzi) - rysownik, satyryk oraz realizator filmów animowanych. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, oraz plastyczne u prof. Matzke i Kleinmana. Uprawiał karykaturę i plakat satyrycznyoraz ekslibris. Jako rysownik-karykaturzysta debiutował w 1928 r. Rysował w pismach: Wróble na dachu, Szczutek, Szpilki, Sygnały, Chochoł, Omnibus. W czasie wojny, powołany do polskiego wojska w ZSRR, rysował dla Głosu Żołnierza. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Rysował dla wielu periodyków i pism codziennych, m.in.: Stańczyk, Szpilki, Rózgi, Mucha, Odrodzenie, Świat. Nagradzany na wielu wystawach, publikował swoje prace w kraju i za granicą. Uczestniczył w Wystawie Karykatury Polskiej - Warszawa 1953, Międzynarodowej Wystawie Karykatury - Wiedeń 1955, w wystawach Szpilek, na Międzynarodowych Festiwalach Humoru - Bordighera 1957 r., w Montrealu 1965 r. i w Paryżu 1966 r. Kierował działem graficznym Karuzeli, tworzył oprawę plastyczną filmów dla dzieci m.in. serię Zaczarowany ołówek, realizowanych w łódzkim Semaforze. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Horacy Safrin (pierwotne imię Hirsz) (ur. 11 stycznia 1899 w Monasterzyskach, zm. 23 sierpnia 1980 w Łodzi) – polski poeta, satyryk, autor sztuk scenicznych, tłumacz literatury żydowskiej na język polski oraz literatury polskiej na jidisz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.717 sek.