• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karty do gry  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wyżnik – figura w talii kart polskich, na ogół trzecia co do starszeństwa po tuzie, kralce i królu. Starsza od niżnika. W mariaszu natomiast wyżnik kozerny (wyświecony) zwany pamfilem jest najstarszą figurą.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Karty do gry
  kolory w grze w karty:
  1 – trefl
  2 – karo
  3 – kier
  4 – pik

  Karty do gry – papierowe lub plastikowe przybory do gier karcianych.

  Prawdopodobnie były już znane w Chinach przed X wiekiem. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji używanej w czasie gry w Kości; niektóre karty wywodzą się także z chińskich papierowych pieniędzy – uważa się, że w najstarszych grach używano prawdziwych banknotów.

  Do Europy karty trafiły około XIV w. i zostały spopularyzowane po rozpowszechnieniu się druku wynalezionego przez Johannesa Gutenberga. Już w 1329 roku, za papieża Jana XXII, synod w Würzburgu wydał zakaz uprawiania hazardu, w tym gry w karty, w kości, szachy i w kule.

  Jan XXII (łac. Ioannes XXII, właśc. Jacques Duèse; ur. ok. 1244 w Cahors, zm. 4 grudnia 1334 w Awinionie) – papież w okresie od 7 sierpnia 1316 do 4 grudnia 1334.Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

  Wykonuje się je z kilku warstw papieru, od trzydziestu lat powlekanego cienką warstwą plastiku. Wykonuje się także karty o mniejszych wymiarach, wygodne przy stawianiu pasjansów, oraz większe, lepiej widoczne na scenie w czasie pokazów. Dziś standardowe wymiary karty wynoszą 89 × 57 mm.

  Tysiąc – gra karciana dla dwóch, trzech bądź czterech graczy, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, jako pierwsza zdobędzie co najmniej 1000 punktów. Gra przeprowadzana jest za pomocą 24 kart, od 9 do Asa, przy czym pary Dama - Król tego samego koloru - w każdym z czterech kolorów, tworzą "meldunki" o wartości punktowej 40, 60, 80 i 100 w zależności od koloru.Baśnie i waśnie – 13-odcinkowy telewizyjny serial animowany dla dzieci, powstały w 1964 r. w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie.

  Spis treści

 • 1 Skład talii
 • 2 Liczba kart w talii
 • 3 Joker
 • 4 Inne zastosowania
 • 5 Karty w kulturze
 • 6 Wersje do sprzedaży
 • 7 Zobacz też
 • 8 Uwagi
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Skład talii[]

  Standardowy zestaw kart do gry (talia) zawiera 52 (56) prostokątne karty o wymiarach 63 × 89 milimetrów (karty do pokera), 57 × 89 milimetrów (karty do brydża) lub 60 × 113 milimetrów (karty do tarota) w 4 kolorach:

 • trefl (♣, z jęz. francuskiego "trèfle" – koniczyna, nazwa potoczna: żołądź; ang. Clubs)
 • karo (♦, z jęz. francuskiego "carreau" – czworokątny, nazwa potoczna: dzwonek; ang. Diamonds)
 • kier (♥, z jęz. francuskiego "cœur" – serce, nazwa potoczna: czerwień; ang. Hearts)
 • pik (♠, z jęz. francuskiego "pique" – grot, nazwa potoczna: wino; ang. Spades)
 • W talii znajdują się także dwa jokery – czerwony i czarny, albo dwadzieścia dwa taroki, w tym jeden joker.

  Wróżenie (wróżbiarstwo, dywinacja) – zespół czynności związanych z próbami przepowiadania przyszłości z pomocą specjalnych przedmiotów i technik, a według niektórych interpretacji, także sił nadnaturalnych. W środowisku naukowym wróżenie uznawane jest za pseudonaukę. Na chwilę obecną nie istnieje żaden dowód w jakikolwiek sposób potwierdzający skuteczność wróżenia.Kości – popularna gra dla 2-4 osób, w której gracze turlają 5 typowymi sześciennymi kostkami, by uzyskać określone układy oczek, za które otrzymuje się punkty. Celem gry jest uzyskanie największej ilości punktów. Wbrew pozorom nie jest to gra zależna tylko od szczęścia -- liczy się w niej raczej umiejętność kalkulacji.

  Każdy z kolorów posiada 9 (10) kart numerowanych (1) 2 – 10, w tym

 • As (ang. Ace, niem. Ass, ros. Туз, fr. 1)
 • Oraz 3 (4) figury:

 • Walet (ang. Jack, niem. Bube, fr. Valet, ros. Валет)
 • Jeździec (Knight), występuje tylko w tarocie
 • Dama (ang. Queen, niem. i fr. Dame, ros. Дама)
 • Król (ang. King, niem. König, fr. Roi, ros. Король)
 • co daje 13 (14) kart jednego koloru. Cechy przyrostowe podane w nawiasach, bądź wymienione jako alternatywne odnoszą się do tarota.

  Dzwonek (niem. Schelle) – jeden z czterech kolorów w kartach wzoru niemieckiego. Jego odpowiednikiem w kartach francuskich jest karo.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  W taliach typu niemieckiego damę nazywa się wyżnikiem (Ober), a waleta niżnikiem (Unter). Resztę kart oznacza się normalnie. Różnicą są też kolory kart – żołędzie, dzwonki, serca i wina, (na Górnym Śląsku używa się odpowiednio nazw krojc, szel, herc, grin) którymi popularnie nazywa się trefle, kara, kiery i piki. Żołądź to żołądź Bay eichel.svg, dzwonek to dzwonek do uprzęży ("janczary") Bay schellen.svg, serce to serce Bay herz.svg (z jednej strony czerwone z drugiej purpurowe), a wino to zielony liść Bay gras.svg.

  Kier (fr. cœur = „serce”) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego oznaczony czerwonym sercem (♥).Tarot (tarok) – nazwa gier karcianych opartych na specjalnej talii (od 40 do 78 kart), w której główną rolę odgrywają 22 taroki. W rozmaitych wariantach gra od trzech do sześciu osób.

  W taliach typu szwajcarskiego podobnie jak typu niemieckiego dama to wyżnik a walet niżnik. Kolory są inne niż typu zwykłego i niemieckiego, są to żołędzie EichelndeutschschweizerBlatt.svg (trefle), dzwonki SchellendeutschschweizerBlatt.svg (kara), kwiaty RosendeutschschweizerBlatt.svg (kiery) i tarcze SchiltendeutschschweizerBlatt.svg (piki).

  W taliach tarotowych kolorami są trefle ♣, kara ♦, kiery ♥, i piki ♠. W taliach tarotowych typu hiszpańskiego i włoskiego kolorami są kije Bastoni.png (trefle), monety Denari.png (kara), puchary Coppe.png (kiery) i miecze Spade.png (piki).

  Zarówno w taliach tarotowych jak i tarokowych w przeciwieństwie do talii zwykłej kolor liczy 14 kart (król, dama, jeździec, walet i tak dalej).

  Wino (niem. Grün) – jeden z czterech kolorów w kartach wzoru niemieckiego. Jego odpowiednikiem w kartach francuskich jest pik.As − pierwotnie najmłodsza, choć obecnie w większości gier najstarsza w talii karta do gry (w niektórych grach "ważniejszy" od asa jest joker). As w żargonie brydżystów to tuz.

  Dostępne są również chińskie karty zwane Tichu, w którym kolorami są czerwone gwiazdy, zielone jadeity, niebieskie pagody i czarne miecze.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Gutenberg, właściwie Jan Gensfleisch, niem. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego 1468) – złotnik i drukarz moguncki, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.
  Walet (z franc. valet = giermek) – najniższa figura w kartach do gry. W hierarchii ważności walet umiejscowiony jest między dziesiątką a lub jeźdźcem lub damą. Na karcie znajduje się wizerunek giermka, ewentualnie halabardnika (zwykle w przypadku waleta trefl i karo). Jedna talia kart do gry zawiera cztery walety, po jednym w każdym kolorze (trefl, karo, kier i pik).
  Druk – wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa.
  Siergiej Siergiejewicz Prokofjew, ros. Серге́й Сергеевич Проко́фьев (ur. 11 kwietnia/23 kwietnia 1891 w Soncowce, w Rosji, zm. 5 marca 1953 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej oraz pianista. Jeden z najwybitniejszych, najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych kompozytorów XX w. Jako pianista, kontynuator tradycji świetnych rosyjskich kompozytorów- pianistów: Antona Rubinsteina, A. Skriabina czy S. Rachmaninowa. Jako kompozytor muzyki fortepianowej stworzył własny styl, którego cechą charakterystyczną jest szczególnie intensywne wykorzystanie dynamicznych możliwości instrumentu i związanych z nimi efektów dźwiękowych, charakteryzujący się ilustracyjnością, humorem, bogatą ekspresją, umiejętnym łączeniem dysonansu z tonalnością oraz elementów muzyki industrialnej z elementami ludowymi. Wraz z Igorem Strawinskim, Dymitrem Szostakowiczem i Paulem Hindemithem jeden z najważniejszych reprezentantów neoklasycyzmu w muzyce. Wykształcił rozpoznawalny styl, popularność zawdzięcza przede wszystkim Symfonii Klasycznej, bajce symfonicznej Piotruś i Wilk, III Koncertowi fortepianowemu C-dur, baletowi Romeo i Julia, suicie Porucznik Kiże oraz muzyce do filmów Siergieja Eisensteina.
  Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.
  Remik (remi, remibrydż, żolik) – gra karciana, w której może uczestniczyć praktycznie dowolna liczba uczestników. Stosownie do tej liczby należy (według uznania) rozgrywać grę odpowiednią liczbą talii. Dla 3-4 graczy zwykle gra się dwiema pełnymi taliami (talie po 52 karty) z uzgodnioną ilością dżokerów - 2, 4 lub 6.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.