• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kartuzy - gmina

  Przeczytaj także...
  Rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto (kaszb. Stajszewsczé Błoto) – leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim (utworzony w 1962 r., o powierzchni 130,4 ha na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie Lasów Mirachowskich. Obejmuje największe na Pojezierzu Kaszubskim, kopułowe torfowisko wysokie typu bałtyckiego. Złoże torfu osiąga tu co najmniej 10 metrów miąższości. Najbliższe miejscowości to Mirachowo i Bącka Huta. Rezerwat jest włączony do sieci Natura 2000.Raj – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Staniszewo.
  Gmina Sierakowice (kaszb. Gmina Serakòjce) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. W 2007 w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

  Kartuzygmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Siedzibą gminy jest miasto Kartuzy.

  Według danych z 31 marca 2011 gminę zamieszkiwało 32 631 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 33700 osób.

  Na budynku Urzędu Miejskiego w Kartuzach są tablice w języku kaszubskim.

  Nowiny (kaszb.Nowinë) – mała wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Pomieczyńska Huta.Olszowe Błoto (kaszb. Òlszowé Błoto) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy, otoczona lasami na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Bąckim. Olszowe Błoto jest częścią składową sołectwa Bącz.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład gminy wchodzą 24 sołectwa: Bącz, Borowo, Brodnica Dolna, Brodnica Górna, Dzierżążno, Głusino, Grzybno, Kaliska, Kiełpino, Kolonia, Kosy, Łapalice, Mezowo, Mirachowo, Nowa Huta, Pomieczyńska Huta, Prokowo, Ręboszewo, Sianowo, Sianowska Huta, Sitno, Smętowo Chmieleńskie, Staniszewo, Stara Huta.

  Przytoki (kaszb.Przëtòké) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Staniszewo.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2005 gmina Kartuzy ma obszar 205,28 km², w tym:

 • użytki rolne: 42%
 • użytki leśne: 46%.
 • Gmina stanowi 18,33% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Miejscowości[ | edytuj kod]


 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kartuzy w 2014 roku.
 • Piramida wieku Gmina Kartuzy.png

  Ucisko (kaszb. Ùcësk) – mała wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego na wąskim przesmyku lądowym nad jeziorami Białym i Czarnym. Wieś wchodzi w skład sołectwa Pomieczyńska Huta.Cieszonko (kaszb.Cészonko) – część wsi Sianowo w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy, nad zachodnim brzegiem jeziora Sianowskiego. Wchodzi w skład sołectwa Sianowo.

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[ | edytuj kod]

  Bernardówka, Borowiec, Bór-Okola, Bukowa Góra, Burchardztwo, Bylowo-Leśnictwo, Chojna, Cieszonko, Dzierżążno-Leśnictwo, Grzybno Górne, Kamienna Góra, Kalka, Kamionka, Kępa, Kozłowy Staw, Krzewino, Lesińce, Leszno, Melgrowa Góra, Mirachowo (leśniczówka), Młyńsko, Mokre Łąki, Nowinki, Nowiny, Olszowe Błoto, Ostowo, Pieciska, Pikarnia, Prokowskie Chrósty, Przybród, Przytoki, Raj, Sarnowo, Sarnówko, Sianowo Leśne, Sitna Góra, Smętowo Leśne, Smolne Błoto, Stążki, Strysza Buda, Szade Góry, Szklana Huta, Szrotowo, Ucisk, Złota Góra.

  Prokowskie Chrósty (kaszb. Prokòwsczé Chrostë) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na obrzezach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Prokowskie Chrósty wchodzą w skład sołectwa Prokowo.Bór (potocznie Bór-Okola) – część wsi Kiełpino, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Kaszubski Park Krajobrazowy
 • Lasy Mirachowskie
 • Rezerwat przyrody Jezioro Lubogoszcz
 • Rezerwat przyrody Jezioro Turzycowe
 • Rezerwat przyrody Kurze Grzędy
 • Rezerwat przyrody Leśne Oczko
 • Rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto
 • Rezerwat przyrody Staniszewskie Zdroje
 • Rezerwat przyrody Szczelina Lechicka
 • Rezerwat przyrody Zamkowa Góra
 • Rezerwat przyrody Żurawie Błota
 • Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Chmielno, Linia, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Szemud, Żukowo

  Burchardztwo (kaszb. Bùrchardztwò) – kolonia kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Znajduje się tu siedziba "Nadleśnictwa Kartuzy".Sianowo (dodatk. nazwa w j. kaszub. Swiónowò; niem. Schwanau) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Pomieczyńska Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Pòmieczińskô Hëta) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Do sołectwa Pomieczyńska Huta należą także miejscowości Sitna Góra (licząca 62 mieszkańców) i Ucisko.




  Warto wiedzieć że... beta

  Chojna (kaszb.Chòjna) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kolonia. Chojna składa się z kilkunastu zabudowań, w większości o charakterze letniskowym. Specyfiką osady jest jej położenie na wysokiej równinie morenowej dochodzącej do 204,8 m n.p.m. i znajdującej się pomiędzy dwoma dużymi jeziorami Sianowskim (na zachodzie) i Wielkie Łąki (na wschodzie).
  Pieciska (Pieczyska kaszb.Piéczëska) – część wsi Grzybno kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy.
  Gmina Somonino (do 1954 gmina Goręczyno) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Nowa Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowô Hëta) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
  Rezerwat przyrody Leśne Oczko – torfowiskowo-florystyczny rezerwat przyrody na Pojezierzu Kaszubskim (utworzony w 1990 r., o powierzchni 31,6 ha na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego) w kompleksie Lasów Mirachowskich. Rezerwatem objęte jest dobrze zachowane jezioro dystroficzne z występującym tu płem mszarnym. Na obrzeżu jeziora i torfowiska występują między innymi borówka czarna, brzoza omszona i rosiczka okrągłolistna. Rezerwat stanowi również ostoję ptactwa. Najbliższe miejscowości to Cieszenie i Mirachowo.
  Nowinki (kaszb.Nowinczi) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Wieś jest częścią składową sołectwa Głusino.
  Smętowo Leśne – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Smętowo Leśne jest częścią składową sołectwa Smętowo Chmieleńskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.