• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karta rozszerzenia

  Przeczytaj także...
  Plextor – tajwańskie (do 2010 japońskie) przedsiębiorstwo założone w 1985 roku. Firma znana jest głównie z produkcji dysków SSD: SATA (2.5″, mSata, M.2), PCIe (HHHL, M.2) oraz przenośnych. PCI-X (ang. Peripheral Component Interconnect eXtended) – rozszerzenie znanego standardu magistrali PCI, wykorzystywane najczęściej w konstrukcjach systemów serwerowych.
  W informatyce określenie kontroler odnosi się do wielu znaczeń. Wspólnym ich mianownikiem jest funkcja sterowania (kontrolowania) elementem lub zespołem elementów systemu komputerowego, najczęściej na potrzeby układu głównego jakim jest procesor. Kontroler jest więc łącznikiem (interfejsem) pomiędzy centralną częścią komputera, a jego peryferiami. Najczęściej spotykane określenia "kontroler" odnoszą się do następujących elementów:
  Dysk półprzewodnikowy Plextor M8Pe(Y) z interfejsem PCIe
  Instalacja w jednostce systemowej karty rozszerzenia ze złączem PCI

  Karta rozszerzenia – element składowy jednostki systemowej komputera. Ma postać płytki drukowanej ze złączem krawędziowym, z zamocowanym tzw. śledziem i jest montowana w odpowiednim slocie na płycie głównej. Jest to jeden z podtypów kontrolera.

  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.Port sprzętowy to zazwyczaj złącze w komputerze (np. port szeregowy, port równoległy, USB, FireWire) lub innym urządzeniu cyfrowym, do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner i inne.

  Istotą konstrukcji karty rozszerzenia są dwa interfejsy:

  Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.DisplayPort – uniwersalny interfejs cyfrowy (zatwierdzony w maju 2006) opracowany przez VESA (Video Electronics Standards Association). Głównym zamierzeniem nowego standardu jest połączenie komputer-monitor lub komputer-system kina domowego (w tym projektory, wielkoformatowe wyświetlacze, telewizory itp.).
 • Po jednej stronie jest to połączenie z magistralą komunikacyjną w postaci złącza typu slot, które nadaje karcie jej specyficzny wygląd. Najczęściej stosowane złącza magistrali komunikacyjnej to PCI Express, M.2, mSATA oraz starsze − coraz rzadziej już spotykane albo całkowicie wyparte – PCI, AGP, AGR, VESA Local Bus, AMR, MCA, ISA, EISA, MiniPCI (komputery mobilne), PCI-X (serwery).
 • Po drugiej stronie występują złącza służące do podłączania urządzeń peryferyjnych (zewnętrznych) oraz komponentowych (wewnętrznych), które są specyficzne dla danego typu karty. Poniżej wymienione zostały najczęściej używane karty rozszerzeń wraz z portami, jakie w nich występują (lista nie jest kompletna):
 • karta graficzna – gniazda D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort, P&D, DFP, S-Video;
 • karta dźwiękowa – gniazda minijack stereo 3,5 mm, RCA (cinch), S/PDIF, toslink (optyczne), D-Sub DA-15;
 • karta sieciowa – gniazda RJ-45, BNC;
 • karta sieciowa bezprzewodowa (Wi-Fi) – gniazda RP-SMA;
 • karta telewizyjna – gniazda antenowe koncentryczne, RCA (cinch);
 • modem – gniazda RJ-12;
 • kontrolery pamięci masowych (np. SCSI, Serial ATA, IDE, SAS) – gniazda ATA, Serial ATA;
 • kontrolery portów (np. USB, FireWire, LPT, Centronics, COM) – gniazda USB, FireWire, D-Sub;
 • karta procesorowa (np. z procesorem Intel 486 dla Amigi 4000);
 • karta dysku SSD ze złączem mSATA lub M.2 (podłączana do PCI-E) albo sam dysk SSD ze złączem mSATA lub M.2.
 • FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  S/PDIF (ang. SONY/Philips Digital Interface Format) – standard przesyłania sygnałów dźwiękowych rozwijany przy współpracy firm SONY i Philips. Pozwala na przesyłanie między dwoma urządzeniami dźwięku zapisanego cyfrowo bez potrzeby konwertowania go do postaci analogowej. Dzięki temu nie powstają zniekształcenia dźwięku (powstawały w trakcie przetwarzania sygnału cyfrowego do postaci analogowej, w trakcie przetwarzania sygnału z powrotem do postaci cyfrowej po przesłaniu oraz w trakcie samej transmisji).
  Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
  PCI Express (ang. Peripheral Component Interconnect Express), oficjalny skrót PCIe – połączenie Punkt-Punkt (jak HyperTransport), służące do instalacji kart rozszerzeń w płycie głównej. Zastąpiła ona magistrale PCI oraz AGP. Istnieje możliwość wyprowadzenia interfejsu PCIe na zewnątrz, stosowane m.in. w komputerach IBM 2827 EC12.
  BNC (ang. Bayonet Neill-Concelman) – złącze stosowane do łączenia sieci komputerowych zbudowanych z kabli koncentrycznych (np. 10BASE2), a także w aparaturze pomiarowej, systemach telewizji przemysłowej i radiotelekomunikacji.
  MiniPCI - magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania urządzeń do płyty głównej w komputerach przenośnych.
  TOSLINK (oficjalnie EIAJ optical) - standard interfejsu umożliwiającego przesyłanie sygnału cyfrowego audio (S/PDIF) kablem światłowodowym. Stosowany w domowym sprzęcie audio, komputerach, konsolach oraz urządzeniach przenośnych. Standard obejmuje również transmisję optyczną w zakresie przesyłu cyfrowych danych (Fast Ethernet i FireWire).
  Magistrala (ang. bus) – zespół linii oraz układów przełączających służących do przesyłania sygnałów między połączonymi urządzeniami w systemach mikroprocesorowych, złożony z trzech współdziałających szyn:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.