• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karpaty Marmaroskie

  Przeczytaj także...
  Wewnętrzne Karpaty Wschodnie (523) rozciągają się od rzeki Laborec na Słowacji poprzez terytorium Ukrainy aż do Braszowa w Rumunii.Skróty: n.p.t.nad poziomem terenu oraz m n.p.t.metry nad poziomem terenu używane są przy mierzeniu wysokości względnej danego obiektu na Ziemi przy czym punktem odniesienia jest podstawa tego obiektu (rzut równoległy w kierunku siły grawitacji na powierzchnię terenu).
  Jerzy Aleksander Kondracki (ur. 1 listopada 1908 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 1998 koło Villach w Austrii) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski.

  Karpaty Marmaroskie (523.1) – część Wewnętrznych Karpat Wschodnich na terenie Rumunii i Ukrainy, o długości głównego grzbietu 93 km i obszarze około 2000 km².

  Na południu poprzez Przełęcz Przysłop (Prislop) sąsiadują z Górami Rodniańskimi. Najwyższe szczyty znajdują się nie na głównym grzbiecie, gdzie najwyższy jest Pop Iwan Marmaroski (1940 m n.p.m.), lecz na południowo-wschodnich ramionach bocznych. Są to: Fărcăul (1961 m n.p.m.), Mihailecul (1918 m n.p.m.), Toroiaga (1939 m n.p.m. i aż 1400 m n.p.t.), Bardăul (Pietrosul, 1854 m n.p.m.).

  Góry Rodniańskie (523.3; także Alpy Rodniańskie, Góry Rodna, Rodniany; rum. Munții Rodnei, Munții Rodna, węg. Radnai-havasok, niem. Rodna-Gebirge) – pasmo górskie w północnej Rumunii, na granicy Marmaroszu i Siedmiogrodu (rum.: Transilvania).Przełęcz Prislop (rum. Pasul Prislop) (1413 m n.p.m.) – przełęcz górska w Karpatach Wschodnich, na terytorium Rumunii. Oddziela Karpaty Marmaroskie na północy od Gór Rodniańskich na południu. Łączy Kotlinę Marmaroską na zachodzie z doliną Bystrzycy na wschodzie. Przez przełęcz biegnie droga krajowa DN18, łącząca miasta Borşa w Marmaroszu i Kimpulung Mołdawski w Mołdawii.

  W całości objęte granicami Parku Natury Góry Marmaroskie (Parcul Natural Munţii Maramureşului).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Krystyna Jawecka (red.) Mapa przeglądowa Europy. Rumunia. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1983/84
 • Jerzy Kondracki Fizycznogeograficzna regionalizacja Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii w układzie dziesiętnym, „Przegląd Geograficzny”, tom LXVIII, z. 3-4, 1996, s. 457-466
 • Jerzy Kondracki Karpaty, wydanie drugie poprawione, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989, ​ISBN 83-02-04067-3
 • Andrzej Maryański Rumunia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973
 • http://www.muntiimaramuresului.ro
 • Poniższa regionalizacja fizycznogeograficzna Karpat została opracowana przez Jerzego Kondrackiego (Karpaty, 1989, Warszawa: WSiP ISBN 83-02-04067-3). Nie jest to ani jedyna, ani też ogólnie przyjęta regionalizacja Karpat i ich części - w poszczególnych krajach "karpackich" funkcjonują inne regionalizacje. Regionalizacja Kondrackiego jest natomiast regionalizacją najczęściej stosowaną w Polsce.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pop Iwan Marmaroski (ukr. Піп Іван Мармароський - Pip Iwan Marmarośkij) - szczyt w Karpatach Wschodnich, położony w masywie marmaroskim. Przez szczyt przechodzi granica ukraińsko-rumuńska. Ma formę piramidalną, o stromych zboczach wschodnich i południowych. W górnych partiach pokryty połoniną, o dużym bogactwie flory.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.