• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolina z Cambridge  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Diana, księżna Walii, urodzona jako Diana Frances Spencer (ur. 1 lipca 1961 w Park House, Sandringham w Wielkiej Brytanii, zm. 31 sierpnia 1997 w Paryżu, we Francji) – członkini brytyjskiej rodziny królewskiej jako pierwsza żona Karola, księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia z Walii, odpowiednio 2. i 4. osoby w sukcesji do tronu brytyjskiego.Sandringham – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie King’s Lynn and West Norfolk. Leży 58 km na północny zachód od miasta Norwich i 153 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 402 mieszkańców.

  Księżniczka Karolina z Cambridge (Charlotte Elizabeth Diana, ur. 2 maja 2015 w St. Mary’s Hospital w Londynie) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, córka Wilhelma, księcia Cambridge i jego żony, Katarzyny, księżnej Cambridge, prawnuczka królowej Elżbiety II; zajmuje 4. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

  Filip, książę Edynburga, Filip Mountbatten (ur. jako książę Filip z Grecji i Danii 10 czerwca 1921) – mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II. Jest on najdłużej panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.Pippa Middleton, właściwie Philippa Charlotte Middleton (ur. 6 września 1983 w Reading) – angielska celebrytka, młodsza (jedyna) siostra Katarzyny, księżnej Cambridge.

  Księżniczka Karolina urodziła się w Londynie jako drugie dziecko i jedyna córka Wilhelma, księcia Cambridge i Katarzyny, księżnej Cambridge.

  W 2019 rozpoczęła naukę w Thomas’s Battersea School w Londynie.

  Od urodzenia nosi tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki z Cambridge. Od 2015 zajmuje 4. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za starszym bratem, a przed młodszym bratem. W 2018 została pierwszą kobietą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, która nie została wyprzedzona w kolejności do dziedziczenia tronu przez swojego młodszego brata.

  Książę Jerzy z Cambridge (ang. His Royal Highness Prince George of Cambridge), Jerzy Aleksander Ludwik Mountbatten-Windsor (George Alexander Louis Mountbatten-Windsor; ur. 22 lipca 2013 w Londynie) – członek brytyjskiej rodziny królewskiej, pierworodny syn Wilhelma, księcia Cambridge, i Katarzyny, księżnej Cambridge. Jest trzecią osobą, po swoim ojcu i dziadku, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Jan Wilhelm Friso, właściwie Johan Willem Friso (ur. 4 sierpnia 1687 w Dessau, zm. 14 lipca 1711 w Strijensas), stadhouder w prowincji Fryzja i Groningen, był też kapitanem generalnym (Captain-General). Nie został stadhouderem całych całej Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów z powodu protestów opozycji. Sprzeciwił się temu Simon van Slingelandt ówczesny wielki pensjonariusz Holandii, przewodzący frakcji republikańskiej.

  Okazyjnie reprezentuje swoją prababkę w oficjalnych wystąpieniach, głównie towarzysząc rodzicom. Jej ojciec jest bezpośrednim sukcesorem królowej i ma szanse w przyszłości zostać królem Zjednoczonego Królestwa.

  Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

  Powiązania rodzinne i edukacja[ | edytuj kod]

  8 września 2014 Clarence House poinformował, że księżna Cambridge spodziewa się narodzin swojego drugiego dziecka. Podobnie jak w czasie pierwszej ciąży, u księżnej wystąpiły niepowściągliwe wymioty ciężarnych i tego powodu zmuszona była do odwołania planowej wizyty na Malcie.

  Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.Kensington - miasto Londynu, leżąca w gminie Royal Borough of Kensington and Chelsea. Kensington jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Chenesit.

  2 maja 2015 Pałac Kensington oświadczył, że rozpoczął się poród. Księżniczka Karolina urodziła się o godzinie 9:34 czasu polskiego (8:34 BST) w St. Mary’s Hospital w Londynie, w obecności księcia Wilhelma.

  Tego samego dnia po południu para książęca opuściła szpital, prezentując swoje dziecko poddanym.

  4 maja ogłoszono imiona dziewczynki: Karolina (ang. Charlotte, imię nawiązujące do księcia Walii, a także ciotki księżniczki – Filipy Karoliny Middleton), Elżbieta (ang. Elizabeth, na cześć królowej, jest to również drugie imię księżnej Cambridge) i Diana (na cześć księżnej Walii).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Clarence House - rezydencja królewska w Londynie, położona bezpośrednio obok Pałacu św. Jakuba. Obecnie jest oficjalną siedzibą księcia Walii i jego żony księżnej Kornwalii.

  Jej dziadkami są ze strony ojca Karol, książę Walii, następca brytyjskiego tronu i jego pierwsza żona, Diana, pochodząca z rodu hrabiów Spencer; natomiast ze strony matki Michael Middleton, daleki potomek angielskiej arystokracji i jego żona, Carole, z domu Goldsmith.

  Ma dwóch braci: księcia Jerzego i księcia Ludwika.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Katarzyna, księżna Cambridge, właśc., ang. Catherine, Duchess of Cambridge, urodzona jako Catherine Elizabeth Middleton (ur. 9 stycznia 1982 w Reading) – Angielka, od 29 kwietnia 2011 roku żona brytyjskiego księcia Wilhelma. Po ślubie uzyskała tytuł księżnej Cambridge. Pochodzi z hrabstwa Berkshire, ukończyła University of St Andrews na kierunku historia sztuki.

  Religia[ | edytuj kod]

  Została ochrzczona w kościele anglikańskim w Kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham 5 lipca 2015. Wydarzenie było dostępne dla widzów, którym zorganizowano specjalną przestrzeń przed kościołem. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Laura Fellowes (cioteczna siostra ojca), Adam Middleton (stryjeczny brat matki), Thomas van Straubenzee (przyjaciel ojca), James Meade (przyjaciel ojca) i Sophie Carter (przyjaciółka matki).

  Wilhelm, książę Cambridge, właśc., ang. William Arthur Philip Louis; potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer, wnuk królowej Elżbiety II, brat księcia Henryka (potocznie zwanego księciem Harrym). Jest drugą osobą, po swoim ojcu, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Od stycznia 2018 do czerwca 2019 była uczennicą Willcocks Nursery School w Kensington.

  We wrześniu 2019 rozpoczęła naukę w Thomas’ Battersea School w Londynie.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Ludwik z Cambridge, właśc. Ludwik Artur Karol; ang. Louis Arthur Charles (ur. 23 kwietnia 2018 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Wilhelma, księcia Cambridge, i Katarzyny, księżnej Cambridge, brat Jerzego z Cambridge i Karoliny z Cambridge. Jest piątą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, po swoim dziadku, ojcu, bracie i siostrze.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum, ang. hyperemesis gravidarum, HG) – najcięższa postać występujących w ciąży nudności i wymiotów. Lekkiego stopnia nudności nasilające się rano (łac. nausea gravidarum) są bardzo częste w ciąży i nie stanowią problemu klinicznego. Silne nudności i wymioty występują rzadko, dotyczą 0,3–2% ciężarnych. Przedłużające się niepowściągliwe wymioty rzadko wpływają na dobrostan płodu, natomiast są bardzo uciążliwe dla ciężarnych.
  Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
  Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
  Colchester (IPA ˈkəʊltʃɛstə) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex. Uznane za najstarsze miasto założone przez Rzymian (wymienione przez Pliniusza Starszego w roku 77), nosi nieoficjalny tytuł najstarszego miasta w Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.