• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolina Sawka

  Przeczytaj także...
  Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Karolina Sawka (ur. 15 grudnia 1991 w Szczecinie) – polska aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zagrała rolę Nel Rawlison w nowej wersji ekranizacji książki W pustyni i w puszczy. Za rolę tę otrzymała nagrody na festiwalach Giffoni Film Festival (2001) we włoskim mieście Giffoni i na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie (2002). W 2001 roku została uhonorowana tytułem Ambasador Szczecina.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W 2018 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

  W 2015 zadebiutowała w spektaklu Spadając w Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia Łódź. W 2016 grała w spektaklu Wywiad w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Od 2017 występuje w dramacie Jabłko w reż. Artura Barcisia w Teatrze Żelaznym w Katowicach, a od 2018 w spektaklach Pijani Iwana Wyrypajewa w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w reż. Norberta Rakowskiego, Nerwica natręctw w reż. Artura Barcisia i od 2020 w spektaklu Między łóżkami.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Nelly Rawlison, Nel – pierwszoplanowa bohaterka powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, Angielka, ośmioletnia córka jednego z dyrektorów przedsiębiorstwa budującego Kanał Sueski, towarzyszka przygód Stasia, z którym pod koniec fabuły wzięła ślub.

  Jest córką Ewy Sawki, witrażystki i Henryka Sawki, rysownika i satyryka. Ma brata Jakuba.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2001: W pustyni i w puszczy – Nel Rawlison
 • 2012: Milenium (etiuda szkolna) – kelnerka
 • 2014: Hawk’s eye (etiuda szkolna) – dziewczyna
 • 2015: Kontrasty (etiuda szkolna) – malarka Olga
 • 2015: Chain glass (etiuda szkolna) – koleżanka
 • 2016: Zbliżenie (etiuda szkolna) – matka w młodości
 • 2017: Soyer – treserka lwów
 • 2018–2019: M jak miłość – Kalina Marczewska
 • 2020: Pierwsza miłość – Magdalena Matuszewska, prostytutka, była dziewczyna Mikołaja „Miksera” Serczyńskiego
 • Źródło: Filmpolski.pl.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.M jak miłość – polska opera mydlana w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowana przez firmę MTL Maxfilm, emitowana w TVP 2 (od 4 listopada 2000), TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale. Premierowe odcinki są emitowane od września do czerwca w poniedziałki i wtorki o 20.40.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Karolina Sawka w bazie filmpolski.pl
  2. Karolina Sawka. Nagrody (pol.). e-teatr. [dostęp 2020-02-11].
  3. Karolina Sawka. Kariera teatralna (pol.). e-teatr. [dostęp 2020-02-11].
  4. WYWIAD – najnowsza premiera Fundacji Kamila Maćkowiaka, Fundacja Kamila Maćkowiaka, 8 września 2016 [dostęp 2020-02-11] (pol.).
  5. Jabłko, teatrzelazny.pl.
  6. To nie jest zwykła „Nerwica natręctw”, warszawska-kulturalna.pl, 28 stycznia 2019 [dostęp 2020-02-11].
  7. Między łóżkami: Kurowska, Barciś, Pazura, Żurek, Sawka | Bilety Online, Opis, Recenzje | 2020, 2021, biletyna.pl [dostęp 2020-02-11] (pol.).
  8. Ludzie Szczecina: Henryk Sawka, Karolina Sawka (pol.). KochamSzczecin.com. [dostęp 2012-09-29].
  9. Rysunek satyryczny Plastyka. Karolina i Kuba Sawka (pol.). Sadurski.com. [dostęp 2012-10-09].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Karolina Sawka w bazie IMDb (ang.)
 • Karolina Sawka w bazie Filmweb
 • Karolina Sawka w bazie e-teatr.pl
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Giffoni Film Festival - festiwal filmów dla młodych widzów. Impreza odbywa się co roku w lipcu we włoskiej miejscowości Giffoni Valle Piana.
  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr Współczesny w Szczecinie – instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Szczecinie. Siedziba teatru znajduje się w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Teatr posiada dwie sceny, pierwsza Duża Scena i Malarnia znajduje się na Wałach Chrobrego, natomiast druga scena tzw. "Teatr Mały" znajduje się na Deptaku Bogusława. Zespół artystyczny teatru obejmuje 27 aktorów, a także 7 aktorów współpracujących.
  Ambasador Szczecina – honorowy tytuł przyznawany przez Prezydenta Miasta Szczecina osobom, które przyczyniły się do promocji miasta w kraju i za granicą, m.in. artystom, sportowcom, naukowcom, pisarzom; może być również nadawany – z analogicznym uzasadnieniem – grupom osób, instytucjom lub obiektom ruchomym, takim jak pojazdy, statki, żaglowce (m.in. Teatr Kana, żaglowiec „STS Dar Młodzieży”).
  W pustyni i w puszczy – powieść dla młodzieży z 1911 autorstwa Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison w Afryce.
  Norbert Rakowski (ur. 1968 w Szamotułach) – polski reżyser teatralny i spotów reklamowych, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Studiował na Wydziale Aktorskim (w latach 1990-1994) i Wydziale Reżyserii Dramatu (w latach 1997-2001). W latach 1994 – 2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Od 2015 roku dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W 2008 r. za „Plotkę” Francisa Webera otrzymał łódzką Złotą Maskę w kategorii „najlepsza reżyseria”, a w 2010 r. Grand Prix na warszawskim festiwalu Korczak za spektakl „Kieszonkowa orkiestra”.
  W pustyni i w puszczy – polski film fabularny w reżyserii Gavina Hooda, wyprodukowany w roku 2001. Jest ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Okres zdjęciowy trwał od 31 lipca do 23 października 2000. Film był kręcony w plenerach RPA i Tunezji. Na początku reżyserem filmu miał być Maciej Dutkiewicz, jednak musiał zrezygnować z powodu choroby.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.