• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolina Santocanale

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

  Maria od Jezusa (Karolina) Santocanale (właśc. Carolina Santocanale) (ur. 2 października 1852 w Palermo, zm. 27 stycznia 1923) – włoska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes (Suore cappuccine dell'Immacolata di Lourdes), błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Carolina Santocanale urodziła się w szlacheckiej rodzinie. W wieku 19 lat czuwając przy łożu umierającego dziadka poznała ks. Mauro Venuti, który został jej przewodnikiem duchowym. Przyjęła imię zakonne Maria od Jezusa.

  15 grudnia 2015 roku ogłoszono dekret o cudzie przypisywany jej wstawiennictwu. Jej beatyfikacja odbyła się 12 czerwca 2016 roku.

  Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 27 stycznia (dies natalis).

  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. fondatrice des Capucines de l'Immaculée de Lourdes (✝ 1923). [dostęp 2016-04-27].
  2. Carolina Concetta Angela. [dostęp 2016-04-27].
  3. Hagiography Circle, ~1923~. [dostęp 2016-04-27].
  4. Madre Maria di Gesù Santocanale è Beata: era la “Don Bosco in gonnella” (wł.). monrealenews.it. [dostęp 2016-06-12].
  5. Beata Maria di Gesù (Carolina Santocanale) (wł.). santiebeati.it. [dostęp 2016-09-06].
  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.