• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolina Hanowerska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ernest August (V), książę Hanoweru (Ernst August Albert Otto Rupprecht Oskar Berthold Friedrich Ferdinand Christian Ludwig von Hannover, ur. 26 lutego 1954 w Hanowerze), hanowerski książę z dynastii Welfów, syn Ernesta Augusta (IV), księcia Hanoweru i jego małżonki, księżnej Ortrud; pretendent do byłego Królestwa Hanoweru i Księstwa Brunszwiku. Lady Mary Victoria Douglas Hamilton, hrabina Tolna (ur. 11 grudnia 1850 w Londynie, zm. 14 maja 1922 w Budapeszcie), brytyjska arystokratka, od 21 września 1869 do 3 stycznia 1880 żona księcia Monako, Alberta I Grimaldi, nigdy nie otrzymała tytułu księżnej Monako, gdyż rozwiodła się z księciem na dziewięć lat przed objęciem przez niego tronu.

  Karolina, księżna Hanoweru, z domu księżniczka Monako (Caroline Louise Marguerite Grimaldi, ur. 23 stycznia 1957 w Monako), monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace; następczyni monakijskiego tronu w latach 1957–1958 i 2005–2014; od 1999 księżna Hanoweru jako małżonka księcia Ernesta Augusta V.

  Ernest August V Hanowerski, książę Hanoweru, książę Brunszwiku, książę Wielkiej Brytanii i Irlandii (Ernst August Albert Otto Rupprecht Oskar Berthold Friedrich Ferdinand Christian Ludwig von Hannover, ur. 26 lutego 1954 w Hanowerze) – od 9 grudnia 1987 roku książę Hanoweru, syn księcia Ernesta Augusta IV von Hannover i księżnej Ortrud Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glucksburg.Fondation Princesse Charlène de Monaco – monakijska fundacja charytatywna założona w 2012 roku przez Charlene, księżną Monako, zajmująca się promowaniem zasad bezpiecznego zachowania w wodzie i nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Karolina urodziła się w Monte Carlo jako pierwsze dziecko Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako.

  Ukończyła studia na kierunku filozofia na Sorbonie w Paryżu.

  W 1983 roku poślubiła Stefana Casiraghi, z którym ma troje dzieci: Andreę Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986) i Pierre’a Casiraghi (ur. 1987). W 1990 jej mąż zginął w wypadku łodzi motorowych. W 1999 poślubiła Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru i ma z nim jedno dziecko, księżniczkę Aleksandrę z Hanoweru (ur. 1999).

  Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, markiza Baux (Grace Patricia Kelly, ur. 12 listopada 1929 w Filadelfii, zm. 14 września 1982 w Monaco-Ville) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji, od 18 kwietnia 1956 do 14 września 1982 księżna Monako jako żona księcia Rainiera III.Wilhelm Burbon-Parmeński, dziedziczny wielki książę Luksemburga, dziedziczny książę Nassau, książę Burbon-Parma (Guillaume Jean Joseph Marie de Burbon-Parma, ur. 11 listopada 1981 w Luksemburgu) - następca tronu Luksemburga od 2000 roku, najstarszy syn wielkiego księcia Henryka Burbon-Parmeńskiego i wielkiej księżnej Marii Teresy Burbon-Parmeńskiej.

  W latach 1957–1958 i 2005–2014 była następczynią monakijskiego tronu. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w linii sukcesji. Po ślubie z księciem Hanoweru otrzymała tytuł księżnej Hanoweru.

  Jest jedyną członkinią monakijskiej rodziny książęcej, której przysługuje predykat Jej Królewskiej Wysokości.

  Księżna Hanoweru zaangażowana jest w działalność charytatywną – jest prezydentem Fundacji Księżnej Grace, Fundacji AMADE i Fundacji Księcia Pierre’a. Od 2003 jest Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO. Uczestniczy w oficjalnych wystąpieniach i dyplomatycznych podróżach zagranicznych.

  Rainier III (Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 tamże) – 13. książę Monako z dynastii Grimaldich od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, syn Pierre’a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois. Konstantyn II , gr. Κωνσταντίνος - Kontantinos (ur. 2 czerwca 1940 w Psichiko) – król Hellenów w latach 1964-1973 i na krótko 1974 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów, książę duński. Syn Pawła I i Fryderyki Hanowerskiej. Mistrz olimpijski w żeglarstwie. Jest 406. w linii sukcesji do tronu brytyjskiego.

  Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

  Powiązania rodzinne i edukacja[ | edytuj kod]

  Księżniczka Karolina urodziła się 23 stycznia 1957 roku o godzinie 9:32 w Monako.

  Ingrid Bergman (ur. 29 sierpnia 1915 w Sztokholmie, zm. 29 sierpnia 1982 w Londynie) – aktorka szwedzka, zarówno filmowa jak i teatralna.Michał I, właśc. rum. Mihai I (ur. 25 października 1921 w Sinai) – ostatni król Rumunii w latach 1927–1930 i 1940–1947. Syn Karola II i księżnej Heleny, pochodzi z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen. Był następcą Ferdynanda I. W sierpniu 1944 obalił dyktaturę Iona Antonescu. W grudniu 1947 pod naciskiem ZSRR abdykował i wyemigrował do Szwajcarii.

  Jej rodzicami byli Rainier III, książę Monako od 1949 do 2005 roku i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej w 1954 roku dla Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

  Jej dziadkami byli ze strony ojca Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i jego małżonka, Charlotte, księżna Valentinois; natomiast ze strony matki John Brendan Kelly, amerykański mistrz olimpijski w wioślarstwie i Margaret Kelly.

  Ma dwoje młodszego rodzeństwa, Alberta II, księcia Monako i księżniczkę Stefanię z Monako.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Pierre, książę Valentinois (Pierre Marie Xavier Raphaël Antoine Melchior Grimaldi de Polignac, ur. 24 października 1895 w Hennebont, zm. 10 listopada 1964 w Paryżu), od 19 marca 1920 do 18 lutego 1933 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Charlotte, księżnej Valentinois, ojciec Rainiera III, księcia Monako.

  Księżniczka otrzymała imiona Karolina Ludwika Małgorzata na cześć wielu swoich przodkiń.

  Została ochrzczona 3 marca 1957 w Katedrze Monako. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Jerzy, książę Tolna (wnuk jednej z przodkiń rodziny książęcej, Marii, hrabiny Tolna) i 10-letnia Margaret Davis, cioteczna siostra księżniczki.

  Dzieci chrzestne[ | edytuj kod]

 • Ludwik Ducruet, syn Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii
 • Paulina Ducruet, córka Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii
 • Nine Marie d’Urse, córka francuskiej arystokratki Inès de La Fressange
 • Richard Parker, wnuk Margaret Davis
 • Edukacja[ | edytuj kod]

  W 1974 roku Karolina ukończyła szkołę średnią. Pobierała nauki w St Mary’s School Ascot, a potem kontynuowała studia na Uniwersytecie Paryskim, gdzie otrzymała dyplom filozofii, a także psychologii i biologii. Włada biegle pięcioma językami: francuskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim.

  Burundi (buˈɾundi), oficjalnie Republika Burundi (rundi Republika y’Uburundi; fr. République du Burundi) – państwo śródlądowe położone w Afryce Wschodniej. Graniczy z Rwandą od północy, Tanzanią od wschodu i południa, oraz z Demokratyczną Republiką Kongo od zachodu. Bertil Bernadotte, książę Halland (Bertil Gustaf Oskar Carl Eugén Bernadotte, ur. 28 lutego 1912 w Sztokholmie, zm. 5 stycznia 1997 w Djurgården) – członek szwedzkiej rodziny królewskiej, syn króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego pierwszej żony, księżnej Małgorzaty Bernadotte.

  Członkini rodzin książęcych[ | edytuj kod]

  Po urodzeniu otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości Dziedzicznej Księżnej Monako, który po narodzinach brata w 1958 zmieniono na Jej Książęca Wysokość Księżniczka Karolina z Monako. Po ślubie z Ernestem Augustem V, księciem Hanoweru w 1999 jej tytuł brzmiał Jej Królewska Wysokość Księżna Hanoweru. Jest jedyną członkinią monakijskiej rodziny książęcej, uprawnioną do używania predykatu jej królewskiej wysokości.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Isola Bella jest jedną z wysp Borromee na jeziorze Maggiore we Włoszech. Wyspa jest długa na 320m a szeroka na 400 metrów. Centralną część wyspy zajmuje pałac Borromeuszów (it. Borromee) oraz znajdujące się wokół niego ogrody. Isola Bella w przeszłości była zamieszkiwana lecz obecnie jest bezludna.

  Następczyni tronu[ | edytuj kod]

  Księżniczka Karolina urodziła się jako pierwsze dziecko panującego w Monako monarchy i automatycznie została jego następczynią. Na liście dziedziczenia wyprzedziła swoją ciotkę, Antoinette, baronową Massy. W 1958 urodził się książę Albert i Karolina spadła na drugie miejsce w kolejce do tronu.

  Andrea Casiraghi (Andrea Albert Pierre Casiraghi, ur. 8 czerwca 1984 w Monte Carlo), najstarszy wnuk księcia Rainiera III Grimaldi, syn Stefano Casiraghi i księżnej Karoliny Hanowerskiej; zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.Władca Monako nosi tytuł księcia Monako. Monakijski tron jest dziedziczny i od wieków należy do dynastii Grimaldich.

  W 2005 zmarł książę Rainier i Albert został nowym przywódcą państwa. Karolina ponownie została następczynią tronu, ponieważ jej brat nie doczekał się potomków pochodzących z legalnych związków. Księżna Hanoweru wpisana była na pierwsze miejsce listy sukcesji do grudnia 2014, kiedy to księciu Albertowi i jego żonie, księżnej Charlene, urodziło się dwoje dzieci. Obecnie zajmuje trzecią pozycję.

  Aleksandra Hanowerska, księżniczka Hanoweru, księżniczka Wielkiej Brytanii i Irlandii, księżniczka Brunszwiku (Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia von Hannover, ur. 20 lipca 1999 w Vöcklabruck, Austria), członkini hanowerskiej rodziny książęcej, siódma wnuczka księcia Rainiera III Grimaldi, córka księcia Ernesta Augusta V Hanowerskiego i księżnej Karoliny Hanowerskiej; zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.Stefania Burbon-Parmeńska, dziedziczna wielka księżna Luksemburga, dziedziczna księżna Nassau, księżna Burbon-Parma, z domu hrabina de Lannoy (Stéphanie Marie Claudine Christine de Lannoy, ur. 18 lutego 1984 w Ronse) - członkini luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, od 19 października 2012 następczyni tronu Luksemburga jako żona księcia Wilhelma Burbon-Parmeńskiego.

  Księżna i jej potomkowie utracą miejsce na liście sukcesji, jeżeli władcą Monako zostanie jedno z dzieci księcia Alberta.

  Po śmierci matki w 1982 roku zaczęła nieformalnie pełnić obowiązki pierwszej damy państwa.

  Oficjalne wizyty zagraniczne[ | edytuj kod]

  W lutym 2009 uczestniczyła w wyprawie humanitarnej do Nigeru.

  W listopadzie 2009 promowała działalność Fundacji AMADE w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

  Humbert II, wł. Umberto II (ur. 15 września 1904 w Racconigi, zm. 18 marca 1983 w Genewie) – król Włoch od 9 maja do 12 czerwca 1946, z dynastii sabaudzkiej, syn Wiktora Emanuela III i królowej Eleny Czarnogórskiej. Ze względu na zaledwie miesięczny okres panowania nazwany „Królem Maja” (wł. Re di Maggio).Włodzimierz Kiriłłowicz Romanow (ur. 17 sierpnia 1917 w Porvoo; zm. 8 kwietnia 1992 w Miami, Floryda), wielki książę Rosji, głowa rosyjskiej rodziny carskiej i tytularny imperator Wszechrosji od 1938 roku do swojej śmierci.

  2 grudnia 2009 w Londynie razem z córką Charlotte wzięła udział w działaniach mającym wspomagać dzieci z Filipin.

  20 stycznia 2011 udała się z wizytą do Brukseli, gdzie we współpracy z belgijskimi księżniczką Marią Esmeraldą i księżną Leą zajmowała się organizowaniem pomocy dla sierot w Burundi.

  14 lutego 2014 odwiedziła szpital dziecięcy w Genui, któremu podarowała specjalistyczny sprzęt medyczny.

  Jan Wilhelm Friso, właściwie Johan Willem Friso (ur. 4 sierpnia 1687 w Dessau, zm. 14 lipca 1711 w Strijensas), stadhouder w prowincji Fryzja i Groningen, był też kapitanem generalnym (Captain-General). Nie został stadhouderem całych całej Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów z powodu protestów opozycji. Sprzeciwił się temu Simon van Slingelandt ówczesny wielki pensjonariusz Holandii, przewodzący frakcji republikańskiej.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  W październiku 2017 po raz czwarty udała się do Demokratycznej Republiki Konga, aby zainicjować program Dignity for Women w ramach działalności fundacji AMADE. Jej poprzednie wizyty w tym państwie miały miejsce w czerwcu 2013 i październiku 2016 roku.

  12 kwietnia 2018 w towarzystwie swojej synowej Beatrice odwiedziła obóz dla uchodźców w miejscowości Ventimiglia.

  W marcu 2019 uczestniczyła w oficjalnej wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej do Księstwa Monako.

  Maksyma, urodzona jako Máxima Zorreguieta Cerruti (ur. 17 maja 1971 w Buenos Aires) – królowa Holandii poprzez małżeństwo z Wilhelmem Aleksandrem, synem królowej Beatrix.Roberto Rossellini (ur. 8 maja 1906 w Rzymie, zm. 3 czerwca 1977 tamże) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny; okazjonalnie również aktor i krytyk filmowy. Jeden z czołowych twórców włoskiego neorealizmu.

  Działalność w Monako[ | edytuj kod]

  Księżniczka Karolina regularnie uczestniczy w wydarzeniach, odbywających się w księstwie Monako, do których należą:

 • Narodowy Dzień Monako, od 1962,
 • wspomnienie Świętej Dewoty, od 1970,
 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo, od 1974,
 • Monaco Red Cross Gala, od 1976,
 • Monaco Rose Ball, od 1978,
 • Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny w Monte Carlo, od 1978,
 • pokazy mody, festiwale filmowe,
 • ceremonie przyznania nagród i wydarzenia sportowe.
 • W 1985 w Paryżu ogłosiła powstanie Baletu Monte Carlo, spełniając życzenie swojej matki.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.

  10 września 2014 otworzyła w Monako ulicę nazwaną własnym imieniem.

  Działalność charytatywna[ | edytuj kod]

  W 1984, na mocy decyzji swojego ojca, została prezydentem Fundacji Księżnej Grace. Matka księżniczki założyła fundację nazwaną swoim imieniem w 1964 roku, aby promować młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje talenty w wielu dziedzinach sztuki. Każdego roku w marcu odbywa się Monaco Rose Ball, z którego dochody przekazywane są na konta fundacji.

  Dziewczyna z prowincji (ang. The Country Girl, 1954) − amerykański dramat filmowy w reżyserii i według scenariusza George’a Seatona, będący adaptacją sztuki teatralnej autorstwa Clifforda Odetsa. Obraz opowiada historię aktora, dawnego gwiazdora musicali, który skończył jako alkoholik. Gdy pojawia się ambitny reżyser oraz wizja wskrzeszenia kariery, jedynie wyrozumiała żona, będzie potrafiła dostrzec fortele chciwego reżysera.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  4 marca 1988 książę Rainier III ustanowił księżniczkę prezydentem Fundacji Księcia Pierre’a, założonej w 1966 przez jej dziadka. Tematem zainteresowań stowarzyszenia jest literatura i sztuka. Każdego roku wybitnym twórcom (głównie francuskojęzycznym) wręczane są nagrody imienia księcia Pierre’a.

  W kwietniu 1993 roku została prezydentem Fundacji AMADE, powołanej w 1964 przez księżną Grace. Organizacja zajmuje się promowaniem rozwoju dzieci oraz ich ochrony przed wykorzystywaniem i przemocą. Księżna w ramach tej działalności odbywa podróże zagraniczne, a w kwietniu przeprowadza doroczne spotkanie generalne. Fundacja wspierana jest między innymi poprzez dochody z pokazowych meczów tenisowych w czasie zawodów Monte Carlo Masters, z wyścigów konnych International Jumping Monte Carlo i z charytatywnego meczu piłkarskiego na Stadionie Ludwika II z udziałem gwiazd sportu i członków rodziny książęcej.

  Ventimiglia (lig. Vintimìggia, fr. Vintimille) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  21 stycznia 2016 francuski minister kultury i komunikacji przyznał księżnej Order Sztuki i Literatury za jej działalność w ramach Fundacji Księcia Pierre’a i wspieranie młodych artystów.

  31 stycznia 2016 wzięła udział w charytatywnym marszu dla Fundacji Flavien, zajmującej się pomocą dzieciom, cierpiącym z powodu chorób nowotworowych.

  Współpracuje z innymi fundacjami, prowadzonymi przez członków rodziny książęcej:

  John B. Kelly senior (ur. 4 października 1889, zm. 20 czerwca 1960) – wioślarz amerykański, mistrz olimpijski, ojciec aktorki i księżnej Monako Grace Grimaldi, dziadek Alberta II Grimaldiego.Charlotte Casiraghi (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo), najstarsza wnuczka księcia Rainiera III Grimaldi, córka Stefano Casiraghi i księżnej Karoliny Hanowerskiej; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.
 • Fight AIDS Monaco to fundacja założona w 2004 przez księżniczkę Stefanię, zajmująca się popularyzowaniem wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV i profilaktyką zakażeń;
 • Fundacja Księcia Alberta II, powstała w czerwcu 2006 i zajmuje się działalnością związaną z ochroną środowiska.
 • Związki z innymi rodzinami królewskimi[ | edytuj kod]

  Księżniczka Karolina spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi, zasiadającymi na tronach europejskich państw, poprzez Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, żyjącego w latach 1687–1711. Jest też potomkinią lady Marii Hamilton, brytyjskiej arystokratki, spokrewnionej między innymi z rumuńską, francuską i belgijską rodziną królewską.

  Stefan Casiraghi (Stefano Casiraghi, ur. 8 września 1960 w Como, zm. 3 października 1990 w Monako), włoski biznesmen, sportowiec, motorowodniak; poprzez małżeństwo z księżniczką Karoliną związany był z monakijską rodziną książęcą.Ernest August Hanowerski, książę Hanoweru, książę Brunszwiku, książę Wielkiej Brytanii i Irlandii (Ernst August Andreas Philipp Constantin Maximilian Rolf Stephan Ludwig Rudolph von Hannover, ur. 19 lipca 1983 w Hildesheim) – książę Hanoweru, syn księcia Ernesta Augusta V von Hannover i jego żony Chantal Hochuli.

  Była gościem ceremonii zaślubin Wilhelma Aleksandra, księcia Oranii z Maksymą Zorreguietę Cerruti (Amsterdam, 2002), Fryderyka, księcia koronnego Danii z Marią Donaldson (Kopenhaga, 2004) i Wilhelma, dziedzicznego księcia Luksemburga z hrabianką Stefanią de Lannoy (Luksemburg, 2013).

  Religia[ | edytuj kod]

  Dominującą religią w Księstwie Monako jest katolicyzm i jest to wyznanie, w którym ochrzczona został księżniczka Karolina.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Karolina uczestniczyła w oficjalnych audiencjach u papieży w Watykanie:

 • 19 grudnia 1997 razem z ojcem i bratem wzięła udział w oficjalnej audiencji u papieża Jana Pawła II.
 • Patronaty[ | edytuj kod]

 • Jest prezydentem Fundacji Księżnej Grace (od 1982).
 • Jest prezesem Garden Club w Monako (od 1982).
 • Jest prezydentem Fundacji Księcia Pierre’a (od 1988).
 • Jest prezydentem Fundacji AMADE (od 1993).
 • Jest honorowym przewodniczącym związków harcerskich w Księstwie Monako.
 • Jest Ambasadorem Dobrej Woli UNESCO (od 2003).
 • Jest prezydentem Orkiestry Filharmonii w Monte Carlo.
 • Jest prezydentem Opery w Monte Carlo.
 • Chantal, księżna Hanoweru z domu Hochuli (Chantal Hochuli, ur. 2 czerwca 1955 w Zurychu), w latach 1981 - 1997 członkini hanowerskiej rodziny książęcej i księżna Hanoweru jako pierwsza żona księcia Ernesta Augusta V, szwajcarska dziedziczka firm produkujących czekoladę.Gstaad (wym. [kʃtaːd]) – miasto w zachodniej, niemieckojęzycznej części Szwajcarii, w kantonie Berno. Gstaad jest częścią zespołu miejskiego Saanen. Znany ekskluzywny ośrodek turystyczny i narciarski. Corocznie odbywa się tu także turniej tenisowy ATP Allianz Suisse Open Gstaad. Według ostatniego spisu ludności Gstaad zamieszkuje 7053 osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.
  Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Order Sztuki i Literatury (fr. Ordre des Arts et des Lettres) – cywilne odznaczenie francuskie ustanowione 2 maja 1957 przez ministra kultury Republiki i zatwierdzone w 1963 przez prezydenta de Gaulle’a po zmianie systemu francuskich odznaczeń państwowych. Jest przyznawane za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.
  Jan Burbon, właśc. Juan Carlos Teresa Silvestre Alfonso de Borbón y Battenberg (ur. 20 czerwca 1913 w San Ildefonso w prowincji Segowia, zm. 1 kwietnia 1993 w Pampelunie) – hiszpański arystokrata, hrabia Barcelony z dynastii Burbonów. Syn króla Hiszpanii Alfonsa XIII i Wiktorii Eugenii Battenberg.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Fryderyk Andrzej Henryk Chrystian (ur. 26 maja 1968 w Kopenhadze) – książę koronny Danii, hrabia Monpezat. Następca tronu Królestwa Danii od 14 stycznia 1972.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.084 sek.