• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karolin - Poznań

  Przeczytaj także...
  Spalarnia odpadów – zakład przemysłowy zajmujący się termicznym przekształcaniem (w procesie spalania) odpadów (komunalnych, przemysłowych lub niebezpiecznych, a także osadów ściekowych). Często pełni funkcję elektrowni produkując energię elektryczną lub cieplną.Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.
  Komin (z łac. caminus, od gr. κάμινος (kaminos), piec) – droga przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego oraz droga przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Potocznie jest to pionowa konstrukcja budowlana.
  Modernistyczny most rurowy nad Wartą na Karolinie (nieistniejący)

  Karolin – niewielka dzielnica w północno-wschodniej części Poznania, w obrębie osiedla Główna.

  Charakterystyka[]

  Od północy Karolin graniczy z Koziegłowami w gminie Czerwonak. Na terenie tej części miasta znajdują się:

 • przy ul. Syreniej Fort IV Twierdzy Poznań,
 • Elektrociepłownia Karolin,
 • estakada północnej obwodnicy kolejowej,
 • przystanek kolejowy Poznań Karolin.
 • Historia[]

  29 stycznia 1945 Karolin opanowały radzieckie pułki (244. i 246.). Dotarły one do przedpola Fortu IV. Podczas próby szturmu tego fortu zginął dowódca 244. pułku – płk. Wasilij Uskow.

  Koziegłowy – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak. Graniczy bezpośrednio z Poznaniem (dzielnicą Karolin). Leży przy drodze wojewódzkiej 196 Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec (ulica Gdyńska).Gmina Czerwonak – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.

  Od 1969 rozpoczęto na tych terenach budowę elektrociepłowni, która (pierwszy etap) została oddana do użytku w latach 1974 - 1978. Projektantem był W.Ptasiński z Energoprojektu Katowice. Ostatecznie budowę zakończono w 1997. Obecnie planowana jest rozbudowa kompleksu o spalarnię odpadów. Komin elektrociepłowni jest jedną z najważniejszych dominant widokowych Poznania i okolic.

  Piotr Marek Maluśkiewicz (ur. 1 lipca 1946 w Poznaniu) – polski krajoznawca, autor przewodników turystycznych, wykładowca akademicki i redaktor naczelny Kroniki Wielkopolski, specjalista z dziedziny konstrukcji maszyn i budowy urządzeń precyzyjnych.Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

  Od 1983 działa w sąsiedztwie przystanek kolejowy Poznań Karolin.

  Przypisy

  1. Tadeusz Świtała, Poznań 1945. Kronika Wydarzeń, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1986, s.29, ISBN 83-210-0607-8

  Bibliografia[]

  1. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz, Poznań od A do Z, wyd. KAW, Poznań, 1986, s.56, ISBN 83-03-01260-6
  3. Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008, s.127, ISBN 978-83-7503-058-7
  Włodzimierz Łęcki (ur. 23 września 1937 w Poznaniu) – doktor nauk technicznych, wojewoda poznański, senator V kadencji, krajoznawca.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fort IV (Hake, Henryka Dembińskiego) – jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. Znajduje się na Karolinie przy ulicy Syreniej.
  Poznań Karolin – przystanek kolejowy w Karolinie, w Poznaniu. Znajduje się przy przejeździe kolejowym na ulicy Gdyńskiej na drodze wojewódzkiej nr 196 Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec. Dawniej przy peronie znajdowała się budka dróżnika, która pełniła jednocześnie funkcję kasy biletowej. Obecnie, po modernizacji na przełomie lata i jesieni 2012 r. budkę dróżnika, jak również wiatę zburzono. Stare rogatki zostały zastąpione automatycznymi, nad peronem zawieszono zegar.
  Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni S.A. (Dalkia Poznań-ZEC S.A.) – spółka akcyjna z branży energetycznej z siedzibą w Poznaniu. Powstała 4 czerwca 2004 roku w wyniku prywatyzacji Zespołu Elektrociepłowni Poznańskich S.A. (ZEC Poznań S.A.) przez konsorcjum Dalkia Termika S.A. i Poznańskiej Energetyki Cieplnej S.A. (PEC S.A.). Przedsiębiorstwo jako podmiot prawa handlowego w formie jednoosobowej spółki skarbu państwa zostało utworzone w 1993 z przekształcenia powstałego w 1975 Zespołu Elektrociepłowni Poznań.
  Estakada (z fr. Estacade) – droga transportowa (np. na terenie fabryki pomiędzy halami produkcyjnymi, placami składowymi itp., na terenie fortu lub pomiędzy fortami itd.) prowadzona ponad terenem na specjalnie pobudowanej w tym celu konstrukcji wsporczej (na słupach połączonych pomostami). Estakady mają znaczną długość i buduje się je, gdy nie można wybudować nasypu.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.