• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karola von Holstein-Gottorp-Vasa

  Przeczytaj także...
  Stworzenie zestawienia władców Francji może nastręczać problemy ze względu na wątpliwości w ustaleniu początku państwa francuskiego. Zwykle przyjmuje się, iż był nim początek dynastii Kapetyngów w 987 roku.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Order Sidonii (niem. Sidonien-Orden) – jednoklasowy order kobiecy Królestwo Saksonii, ustanowiony w 1871 przez króla Jana I na cześć matki linii albertyńskiej – księżnej elektorowej saskiej Sydonii z Podiebradów (cz. Zdeňka z Poděbrad). Nadawany członkiniom rodziny królewskiej oraz za zasługi charytatywne i wybitną działalność pielęgniarską w czasie wojennym. W 1919 zniesiony jako odznaczenie państwowe i odtąd order domowy albertyńskiej linii rodu Wettynów (jeden z trzech obok orderów Korony Rucianej i św. Henryka).

  Karola Fryderyka Franciszka Stefania Amalia Cecylia (ur. 5 sierpnia 1833 w Schönbrunn, zm. 15 grudnia 1907 w Dreźnie) – tytularna księżniczka Szwecji, królowa Saksonii.

  Karola była córką byłego następcy szwedzkiego tronu, Gustawa von Holstein-Gottorp-Vasa, i Ludwiki Amalii Stefanii, księżniczki Badenii. Przyszła królowa Saksonii była wnuczką Gustawa IV Adolfa, króla Szwecji, obalonego w 1809.

  Karola była uznawana za jedną z najpiękniejszych księżniczek w Europie. O jej rękę starał się Napoleon III, cesarz Francuzów, ale ojciec księżniczki kategorycznie sprzeciwił się małżeństwu.

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Krystyna z dynastii Wazów (ur. 8 grudnia 1626 w Sztokholmie, zm. 19 kwietnia 1689 w Rzymie) – królowa Szwecji w latach 1632–1654.

  W 1852, wbrew woli ojca, przeszła na katolicyzm. 18 czerwca 1853 wyszła za mąż za Alberta Wettyna, przyszłego króla Saksonii. Małżeństwo było bezdzietne.

  Nazywano ją często „ostatnią Wazówną”, co jest błędne, gdyż była równie daleko spokrewniona z Wazami jak członkowie dynastii Bernadotte. Ojciec Gustaw otrzymał tytuł „Prinz von Wasa” od cesarza austriackiego, gdy ze względu na protesty króla Karola XIV Jana Bernadotte musiał zaprzestać używania tytułu „książę Szwecji”. Ostatnią Wazówną była królowa Szwecji Krystyna, zmarła w 1689.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Order Olgi (niem. Olga-Orden) – jednoklasowy order kobiecy Królestwa Wirtembergii, ustanowiony w 1871 przez króla Karola I na cześć jego żony Olgi Romanowej. Przyznawany był niezależnie od płci za wybitne zasługi w dziedzinie wolontariatu. W 1919 zniesiony jako odznaczenie państwowe i odtąd order domowy dynastii Wirtembergów (jeden z dwóch obok Orderu Korony Wirtemberskiej).

  Odznaczenia[]

 • Order Sidonii (1871, Saksonia)
 • Order Olgi (1892, Wirtembergia)
 • Order Królowej Marii Luizy (Hiszpania)
 • Galeria[]

 • Karola w wieku 17 lat

 • Karola jako księżna koronna Saksonii około 1855 roku

 • Karola jako księżna koronna Saksonii około 1865 roku

 • Karola jako królowa Saksonii około 1890 roku

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Fryderyk August Albert Antonii Ferdynand Józef Karol Maria Baptyst Nepomuk Wilhelm Ksawery Jerzy Fidelis Wettyn (ur. 23 kwietnia 1828 w Dreźnie, zm. 19 czerwca 1902 w Szczodrem) – król Saksonii w latach 1873–1902.
 • Karola jako królowa Saksonii w 1902 roku

 • Przypisy

  1. Staatshandbuch für den Freistaat Sachsen. Drezno: 1888, s. 138
  2. Staatshandbuch für Württemberg. Stuttgart: 1896, s. 136  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Gustaw IV Adolf (ur. 1 listopada 1778 w Sztokholmie, zm. 7 lutego 1837 w Sankt Gallen, Szwajcaria) – król Szwecji i wielki książę Finlandii w latach 1792-1809, syn Gustawa III i Zofii Magdaleny Oldenburg. Uczestnik koalicji antynapoleońskiej. W 1809 roku utracił Finlandię na rzecz Rosji, został obalony i wygnany z kraju.
  Order Królowej Marii Luizy, właśc. Królewski Order Szlachetnych Dam Królowej Marii Luizy (hiszp. Real Orden de las Damas Nobles de la Reina María Luisa) – odznaczenie hiszpańskie ustanowione w 1792 przez króla Karola IV Burbona. Order, przeznaczony wyłącznie dla kobiet, jest nadawany za zasługi.
  Pałac Schönbrunn – pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Znajduje się w trzynastej dzielnicy Wiednia, Hietzingu. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wazowie (szw. Vasaätten) – dynastia szwedzka panująca w Królestwie Szwecji w latach 1523-1654, w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1587-1668 oraz na Śląsku w Księstwie Opolsko-Raciborskim w latach 1645-1666 i w Księstwie Nysko-Otmuchowskim w latach 1625-1655.
  Karol XIV Jan, nazwisko rodowe Bernadotte, wcześniej jako Jean Baptiste Jules Bernadotte (ur. 26 stycznia 1763 w Pau, zm. 8 marca 1844 w Sztokholmie) – marszałek Francji w latach 1804–1811, książę (franc.duc) Pontecorvo, od 1818 do śmierci król Szwecji i Norwegii (jako Karol III). Należał do masonerii. Jego żona, Dezyderia, była szwagierką Józefa Bonapartego, a także, przez pewien czas, narzeczoną Napoleona Bonapartego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.