• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Madaj - projektant gier

  Przeczytaj także...
  Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.303 (gra planszowa) - strategiczna gra planszowa autorstwa dr Tomasza Gintera oraz Karola Madaj wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2010 roku. Przy tworzeniu współpracował Paweł Rokicki, a konsultację naukową zapewniał dr Władysław Bułhak. Redakcją i korektą zajmowała się Anna Piekarska. Gra przeznaczona jest dla 2 graczy powyżej 10 roku życia. Jedna rozgrywka trwa 15 minut. Premiera gry miała miejsce 28 września 2010 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem jego przewodniczącego Jerzego Buzka. Pokazy premierowe w Polsce odbyły się 6 października 2010 r. w Warszawie oraz 11 listopada 2010 r. w Łodzi z udziałem zespołu Sabaton. W wrześniu 2013 r. ukazał się prequel gry 303 - 111.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Karol Madaj (ur. 9 lutego 1980 w Warszawie) – polski projektant gier planszowych, były pracownik Biura Edukacji Publicznej (później Biura Edukacji Narodowej) Instytutu Pamięci Narodowej, teolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, ma tytuł magistra teologii

  W 2012 jego Kolejka uzyskała tytuł Gry Roku. W listopadzie 2013 „za zasługi w budowaniu świadomości historycznej i patriotycznej” został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – zgodnie z Konstytucją, najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

  Zaprojektowane gry[ | edytuj kod]

 • Awans (2009)
 • Pamięć '39 (2009)
 • 303 (2010)
 • Kolejka (2011)
 • Kolejka: Ogonek (2011) - dodatek
 • Znaj znak (2012)
 • Znaj znak - Pamięć (2013)
 • Letnisko (2013)
 • Strajk. Skok do wolności (2013)
 • 111 (2013)
 • Reglamentacja (2014)
 • Miś Wojtek(2018)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Co ma teologia do planszówek – wywiad z Karolem Madajem (pol.). boardtime.pl. [dostęp 15 czerwca 2014].
  2. Planszówkomaniak (pol.). gosc.pl. [dostęp 15 czerwca 2014].
  3. Gra roku 2012 (pol.). planszowaGraRoku.pl. [dostęp 15 czerwca 2014].
  4. Sukces "Kolejki". Została "Grą Roku 2012" (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 15 czerwca 2014].
  5. Karol Madaj odznaczony Krzyżem Zasługi (pol.). swiatgierplanszowych.pl. [dostęp 15 czerwca 2014].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil projektanta gier w serwisie BoardGameGeek (ang.)
 • Gra Roku – nagroda corocznie przyznawana przez Kapitułę Konkursu dla najlepszej w Polsce gry planszowej. Pierwotnie w latach 1985 -1993 nagroda była przyzwana przez magazyn "Świat Młodych". Ponownie pomysł przyznawania nagrody narodził się z końcem 2004 roku na forum dyskusyjnym portalu tematycznego Gry-Planszowe.pl. Tytuł Gra Roku jest przyznawany przez kapitułę konkursową najlepszej w Polsce grze planszowej, karcianej lub towarzyskiej skierowanej do młodzieży i dorosłych i wydanej w roku poprzedzającym rok, w którym przyznawana jest Nagroda. Celem przyznawania Nagrody jest popularyzacja gier planszowych w Polsce oraz promocja najlepszych tytułów wydanych w kraju.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  BoardGameGeek – angielskojęzyczny portal założony w 2000 roku będący kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata.
  Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.