• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Lwanga

  Przeczytaj także...
  Prześladowania chrześcijan – zjawisko występujące na przestrzeni wieków w wielu krajach, polegające na mniej lub bardziej otwartej walce z chrześcijaństwem i jego wyznawcami. Prześladowcy posługiwali się różnymi metodami: w pierwszych wiekach chrześcijaństwa często uciekali się do fizycznej eksterminacji, co ma miejsce także obecnie w wielu krajach Trzeciego Świata.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Karol Lwanga, również: Karol Lwanga i Towarzysze (ur. 1860 lub 1865 w Bulimu w Bugandzie, zm. 3 czerwca 1886 w Namugongo) – afrykański wódz plemienia Nagweya, przełożony paziów króla Mwangi (+1903), męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego i ewangelickiego.

  Paweł VI (łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini; ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – arcybiskup Mediolanu (1954-1963), papież i 4. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, sługa Boży Kościoła katolickiego.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Śmierć poniósł w czasie prześladowania chrześcijan przez króla Mwangę. Został spalony na stosie za to, że odmówił wykonania czynu homoseksualnego razem z 13 towarzyszami w ten sam dzień Wniebowstąpienia Pańskiego i w tym samym miejscu.

  Z rąk Mwangi wcześniej zginął m.in. św. James Hannington (+29 października 1885), biskup anglikański i misjonarz.

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim obchodzone jest w dies natalis (3 czerwca) w grupie 22 Męczenników z Ugandy, chociaż męczenników było znacznie więcej, zarówno wyznania katolickiego jak i anglikańskiego. W Irlandii męczennicy z Ugandy wspominani są 4 czerwca.

  Dni wolne od pracy – określone kalendarzowo dni wolne od świadczenia pracy przez pracowników, które mogą być przeznaczone na odpoczynek lub załatwienie prywatnych spraw. Zbieg jednego dnia lub więcej dni wolnych od pracy z sobotą i niedzielą najczęściej czyni z tych dni długi weekend.Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

  Beatyfikował ich Benedykt XV 6 czerwca 1920, wcześniej ogłaszając ich męczennikami (29 lutego tegoż roku).

  Kanonizacji 22 męczenników dokonał Paweł VI 18 października 1964 roku w Rzymie.

  W miejscu ich męczeństwa powstał pomnik, a dzień ich pamięci w Ugandzie jest dniem wolnym od pracy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Karl (Karoli) Lwanga und Gefährten (Märtyrer von Uganda) - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. Męczennicy z Ugandy (lista) na Saints.SQPN.com (ang.)
  3. Spotkamy się w raju - św. Karol Lwanga i Towarzysze na kosciol.wiara.pl [opublikowano: 2008-12-12]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Święci Karol Lwanga i jego Towarzysze, męczennicy na brewiarz.pl [ostatnia aktualizacja: 27.05.2010]
 • Ks. Stanisław Hołodok: Święty Karol Lwanga i Towarzysze na opoka.org.pl
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Christian Martyrs of Uganda (ang.)
 • Uganda Martyrs' Shrine, Namugongo - na ugandyjskiej stronie (ang.)
 • Omelia in onore dei santi martiri dell'Uganda na stronie Watykanu (wł.)
 • James Hannington (ur. 3 września 1847, Hurstpierpoint, Anglia, zm. 29 października 1885, Busoga, Uganda) – brytyjski misjonarz, święty kościoła anglikańskiego, męczennik. Jego święto przypada 29 października. Był pierwszym biskupem kościoła anglikańskiego w Afryce Wschodniej. Dążac do zbudowania krótszej i bezpieczniejszej drogi pomiędzy Mombasą a Bugandą popadł w konflikt z króle Bugandy Mwangą II. 21 października 1885 roku razem ze swoimi ludźmi dotarł w pobliże Jeziora Wiktorii. Ich przybycie nie pozostało jednak niezauważone i misjonarze zostali uwięzieni w Busoga przez króla Mwanga. Po ośmiu dniach James Hannington i pozostali misjonarze zostali straceni. Wniebowstąpienie Pańskie – wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie obchodzone corocznie w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego (czwartek). W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Benedykt XV (łac. Benedictus XV, właśc. Giacomo della Chiesa; ur. 21 listopada 1854 w Genui, zm. 22 stycznia 1922 w Rzymie) – papież w okresie od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.