• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Chodkiewicz

  Przeczytaj także...
  Jan Karol Chodkiewicz herbu własnego (ur. 1560, zm. 24 września 1621 r. w Chocimiu) – hetman wielki litewski od 1605, hetman polny litewski od 1600, wojewoda wileński od 1616, starosta generalny żmudzki od 1599, w 1596 mianowany podczaszym litewskim, hrabia na Szkłowie, Nowej Myszy i Bychowie, pan na Mielcu i Kraśniku (w latach 1593-1611). Jeden z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII w.Żytomierz (ukr. Житомир, ros. Житомир, jidysz זשיטאָמיר, Żytomir) – miasto liczące ok. 270 tys. mieszkańców, położone nad rzeką Teterew na wyżynie Wołyńsko-Podolskiej na Ukrainie i będące stolicą obwodu żytomierskiego.
  Strilczynci (ukr. Стрільчинці; pol. Strzelczyńce) – wieś na Ukrainie, w obwodzie winnickim, w rejonie niemirowskim, położona nad Bohem. W 2001 roku liczyła 629 mieszkańców.
  Tablica pamiątkowa ku czci Karola Chodkiewicza na ścianie kaplicy w Oleszce.
  Tablica pamiątkowa ku czci Karola Chodkiewicza na ścianie Wawelu.

  Karol Hieronim Chodkiewicz (ur. 12 września (według innych danych 20 IX lub 26 IX ) 1904 we wsi Strzelczyńce koło Niemirowa na Podolu, zm. 21 maja 1921 w Oleszce) – ochotnik III powstania śląskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

  Uczył się w Żytomierzu i we Lwowie, gdzie ukończył szkołę średnią, po której służył w Korpusie Kadetów nr 1 (krakowskim, potem lwowskim). Razem z grupą około 70 kolegów wziął udział jako ochotnik w III powstaniu śląskim. Walczył w 8. pułku piechoty (pszczyńskim) w rejonie Góry św. Anny. 21 maja 1921 r. we wsi Oleszka został okrążony przez Niemców. By uniknąć dostania się w ich ręce popełnił samobójstwo (według innej wersji zmarł od postrzału niemieckiego ). Pochowany pierwotnie w Oleszce, następnie zwłoki przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari piątej klasy i Krzyżem Niepodległości.

  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.Niemirów (ukr. Неми́рів) - miasto na Ukrainie, siedziba władz rejonu niemirowskiego w obwodzie winnickim. Ludność - 9 000 mieszkańców.

  Tablica ku jego czci znajduje się na ścianie kaplicy pw. Nawiedzenia NMP we wsi Oleszka. W tejże wsi głaz narzutowy z tablicą w miejscu jego śmierci. Tablica upamiętniająca Chodkiewicza jest także wmurowana w mur Wawelu przy drodze prowadzącej do głównego wejścia. Jest patronem 7 Wołczyńskiej Drużyny Harcerzy Flammae .

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami po rozpoczęciu wojny polsko-rosyjskiej przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja. Dewiza orderu brzmi: Honor i OjczyznaGóra Świętej Anny – najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m.. Wysokość względna mierzona od dna doliny Odry (przepływającej w odległości 6,7 km) wynosi około 220 m. Na szczycie i stokach wzgórza znajduje się wieś o tej samej nazwie.

  Jego biograf literacki Ludwik Łakomy przyjął błędnie i ukazał swojego bohatera, jako chełpiącego się przy każdej sposobności pochodzeniem z rodu hetmana Chodkiewicza, co stanowiło błąd historyczny powielany niekiedy do dzisiaj.

  Przypisy

  1. tablica na kaplicy w Oleszce
  2. Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny - Ważna uroczystość w Oleszce
  3. News - 7 Wolczynska Druzyna Harcerzy "Flammae"im.kadeta Karola Chodkiewicza
  4. Felicja Chodkiewiczowa, W sprawie pochodzenia ś.p. Karola Chodkiewicza, powstańca śląskiego - w: "Miesięcznik Heraldyczny" XVIII: 1939, s. 62

  Bibliografia[]

 • Notka biograficzna w: Kombatant (Biuletyn Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych) nr 214, rok 2008 s. 32
 • Notka biograficzna na stronie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny; Wielgosik B., 2008: Ważna uroczystość w Oleszce [1]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Oleszka (niem. Oleschka) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Zdzieszowice.Podole (łac. Podolia, ukr. Поділля, Podilla, ros. Подолье, Podolje, rum. Podolia, tur. Podolya) – kraina historyczna i geograficzna (Wyżyna Podolska) nad północnymi dopływami środkowego Dniestru (np. Smotrycz, Zbrucz) i w górnym biegu rzeki Boh.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Korpus kadetów – szkoła dla dzieci i młodzieży, współcześnie zwykle na poziomie szkoły średniej, mająca w programie nauczania różnego typu szkolenie wojskowe, prócz kształcenia ogólnego.
  12 września jest 255. (w latach przestępnych 256.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 110 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.