Karol Bay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Wizytek w Warszawie

Karol Antoni Bay (zm. ok. 1742 r.) – polski architekt i budowniczy epoki baroku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W latach 1722–1737 wzmiankowany jako magnificius Sacrae Regiae Maiestatis Architectus. Jego twórczość to głównie budowle sakralne, a szczególnie trójnawowe bazyliki beztranseptowe z prezbiterium zbliżonym do kwadratu, w których duży akcent jest położony na fasadę. W jego realizacjach widoczny jest wpływ barokowej architektury rzymskiej Francesco Borrominiego, w tym doskonałe proporcje i monumentalizm. Projektował także wyposażenie wnętrza, w tym rozmieszczenie i wygląd ołtarzy, a także rozwiązania klasztornych założeń ogrodowo-urbanistycznych.

Transept, nawa poprzeczna, nawa krzyżowa – część kościoła, nawa prostopadła do osi kościoła, położona pomiędzy prezbiterium, a resztą jego budynku.Stanisław Bartłomiej Łoza, herbu Korab (ur. 29 lipca 1888 w Starej Wsi, zm. 5 kwietnia 1956 w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego, historyk sztuki, bibliograf.

Najważniejsze projekty i realizacje:

 • Kościół Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach z lat 1719–1727 r. Fasadę przekomponowano w 1729 i 1732 r.
 • Klasztor misjonarzy w Siemiatyczach – w obecnym kształcie z lat 1719–1727 (w XX wieku rozebrano pawilon pn-wsch i wieżę)
 • Kościół Wizytek w Warszawie pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca, budowę rozpoczęto 28 sierpnia 1728 r.
 • Kościół św. Marcina w Warszawie
 • Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie
 • Pałac Mniszchów w Warszawie przy ul. Senatorskiej (udział w budowie, przebudowany w XIX w.)
 • Kościół w Siemiatyczach

  Kościół i klasztor kapucynów w Lublinie jest chronologicznie czwartą fundacją kapucyńską w Polsce. Wybudowano go w latach 1726-1733 z fundacji byłego marszałka wielkiego litewskiego, księcia Pawła Karola Sanguszki i jego żony Marianny z Lubomirskich. Jest to budowla w stylu baroku toskańskiego, o formach typowych dla budownictwa kapucyńskiego, pierwotnie wyposażona w 9 ołtarzy, z których do dziś przetrwało 7. Kościół i klasztor kapucynów mieści się przy trakcie Krakowskiego Przedmieścia, naprzeciw Placu Litewskiego. Z kościoła wtopionego w budynki klasztoru widoczna jest tylko wysoka fasada.Kościół Wizytek w Warszawie, pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi – późnobarokowy kościół, zbudowany w 1728–1761 według projektu Karola Baya, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Krakowskie Przedmieście 34. Należy do parafii pod wezwaniem św. Krzyża.
 • Klasztor Misjonarzy w Siemiatyczach

 • Kościół Św. Marcina w Warszawie

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Łoza S.: Architekci i budowniczowie w Polsce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1954.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Architektura barokowa w Polsce
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francesco Borromini, właśc. Francesco Castelli (ur. 25 września 1599 w Bissone w Ticino, zm. 3 sierpnia 1667 w Rzymie) – włoski architekt barokowy.

  Reklama