• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Baraniecki

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Karuzela – dwutygodnik satyryczny wydawany od 1957 r. do wczesnych lat 90. w Łodzi. Jedynie tytułem nawiązywał do przedwojennego (1936–1939) łódzkiego pisma pt. "Karuzela. Obrazkowy tygodnik przygód ciekawych i wesołych". Obok "Szpilek" stanowił jedyne ogólnopolskie pismo satyryczne w okresie PRL. W przeciwieństwie do "Szpilek" – wydawany na niewysokim poziomie edytorskim, przy użyciu papieru gazetowego w formacie A-4. Czasopismo przestało się ukazywać w 1992 r. Obecnie ukazuje się jako dodatek do Expressu Wieczornego, wydawane przez Milenium Media.
  Rysunek – kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegające na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Także dział sztuk plastycznych.

  Karol Baraniecki (ur. 4 kwietnia 1911 we Lwowie, zm. 6 grudnia 1986 w Łodzi) - rysownik, satyryk oraz realizator filmów animowanych.

  W 1929 ukończył VII gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki we Lwowie, następnie studia filozoficzne na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, oraz plastyczne u prof. Matzke i Kleinmana. Uprawiał karykaturę i plakat satyrycznyoraz ekslibris. Jako rysownik-karykaturzysta debiutował w 1928 w lwowskim czasopiśmie Pocięgiel. Rysował w pismach: Wróble na dachu, Szczutek, Szpilki, Sygnały, Chochoł, Omnibus. W czasie wojny, powołany do polskiego wojska w ZSRR, rysował dla Głosu Żołnierza. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Rysował dla wielu periodyków i pism codziennych, m.in.: Stańczyk, Szpilki, Rózgi, Mucha, Odrodzenie, Świat. Nagradzany na wielu wystawach, publikował swoje prace w kraju i za granicą. Uczestniczył w Wystawie Karykatury Polskiej - Warszawa 1953, Międzynarodowej Wystawie Karykatury - Wiedeń 1955, w wystawach Szpilek, na Międzynarodowych Festiwalach Humoru - Bordighera 1957 r., w Montrealu 1965 r. i w Paryżu 1966 r. Kierował działem graficznym Karuzeli, tworzył oprawę plastyczną filmów dla dzieci m.in. serię Zaczarowany ołówek, realizowanych w łódzkim Semaforze.

  Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.

  Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1991 - Podróż z zaczarowanym ołówkiem - opracowanie plastyczne
 • 1977 - W okowach lodu w Zaczarowany ołówek - scenografia
 • 1976 - Marynarski chrzest w Zaczarowany ołówek - scenografia
 • 1974 - Tajemnicza butelka w Zaczarowany ołówek - scenografia
 • 1967 - Awantura w sadzie - scenariusz, opracowanie plastyczne
 • 1964-1977 - Zaczarowany ołówek - opracowanie plastyczne
 • 1964-1977 - Na podwórzu w Zaczarowany ołówek - reżyseria, scenariusz
 • 1964-1977 - Pogoń, Alarm w zoo, Opiekun ptaków w Zaczarowany ołówek - scenariusz
 • 1963 - Czapki na sprzedaż - scenariusz
 • 1962 - Pali się! - scenografia
 • 1962 - Ballada o królewnie Lilianie
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacja na stronie Kulturalna Warszawa [dostęp 2013-12-02]
 • Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Bordighera – miejscowość i gmina w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia. Miasto usytuowane jest na stokach Alp Liguryjskich, w pobliżu Monte Carlo i San Remo. Bordighera jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym Riwiery Włoskiej, nad Morzem Liguryjskim. Rejon, w którym leży Bordighera, zwane jest potocznie Riwierą Kwiatową, a na północy miasta przebiega "kwiatowa autostrada" (autostrada dei fiori).
  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.
  Periodyk (fr. périodique) – czasopismo o regularnej częstotliwości ukazywania się (np. dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik, rocznik). Ze względu na to, że część czasopism wydawana jest regularnie, periodyk jest w praktyce synonimem czasopisma.
  Sztuki plastyczne – jeden z podstawowych obok literatury i muzyki działów sztuk pięknych, obejmuje dziedziny wizualnej twórczości artystycznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.