• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karol Aleksander Wirtemberski

  Przeczytaj także...
  Fryderyk Karol Wirtemberski ( ur. 12 września 1652 Stuttgart – 20 grudnia 1697 tamże) – książę Wirtembergii - WinnentalWojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.
  Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.

  Karol Aleksander Wirtemberski (ur. 24 stycznia 1684 w Stuttgarcie, zm. 12 marca 1737 w Ludwigsburgu) – książę Wirtembergii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn księcia Wirtembergii-Winnental Fryderyka Karola i Eleonory Juliany, księżniczki Brandenburgii-Ansbach. Jego ojciec zmarł w 1698 roku; małoletni książę odziedziczył po nim tytuł księcia Wirtembergii-Winnental.

  Służył w wojsku Eugeniusza Sabaudzkiego w czasie wojny o sukcesję hiszpańską. Od 1719 roku był gubernatorem w Belgradzie. Jako książę brał udział w wojnie o sukcesję polską.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Był kuzynem Eberharda Ludwika. Po śmierci w 1731 roku jedynego syna Eberharda został jego następcą. Władzę objął w 1733 roku. Podczas służby w wojsku austriackim przeszedł na katolicyzm, co było bardzo źle odebrane przez jego luterańskich krewnych. Po objęciu tronu starał się popierać działalność jezuitów, co napotkało gwałtowne opory ze strony protestanckich poddanych. Ogromne wpływy miał za jego rządów żydowski bankier Joseph Süß Oppenheimer.

  Eugeniusz Sabaudzki, fr. Eugène-François de Savoie, niem. Prinz Eugen von Savoyen, wł. Eugenio di Savoia-Carignano (ur. 18 października 1663 w Paryżu, zm. 24 kwietnia 1736 w Wiedniu) – książę Sabaudii, dowódca armii austriackiej, jeden z najwybitniejszych dowódców w dziejach świata.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Od 1727 roku był żonaty z Marią Augustą von Thurn und Taxis. Para miała 6 dzieci:

 • Karol Eugeniusz (1728–1793) – książę Wirtembergii
 • Eugeniusz Ludwik (1729)
 • Ludwik Eugeniusz (1731–1793) – książę Wirtembergii
 • Fryderyk Eugeniusz (1732–1797) – książę Wirtembergii
 • Aleksander Eugeniusz (1733–1734)
 • Augusta Elżbieta (1734–1787) – żona księcia Karola Anselma von Thurn und Taxis
 • Zmarł 12 marca 1737 roku, tron przejął jego najstarszy syn Karol Eugeniusz, który miał 9 lat.

  Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski (ur. 21 stycznia 1732 Stuttgart - zm. 23 grudnia 1797 Hohenheim) – książę Wirtemberski.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Thurn und Taxis – niemiecka rodzina książęca, która w XVI w. odegrała kluczową rolę w kształtowaniu się europejskiej poczty oraz zasłynęła jako właściciele browarów i licznych zamków.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Karol Eugeniusz Wirtemberski, niem. Karl Eugen (ur. 11 lutego 1728 w Brukseli, zm. 24 października 1793 w Hohenheim) – książę Wirtembergii.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Wojna o sukcesję polską zwana także wojną sukcesyjną polską – wojna toczona w Europie w latach 1733-1735 między koalicjami Francji, Hiszpanii i Bawarii a Austrii, Rosji, Prus i Danii. Przyczyną wojny była rywalizacja o koronę polską Stanisława Leszczyńskiego z Augustem III Sasem, a także dążenie Francji do zdobycia nowych terytoriów w Rzeszy (Lotaryngia) oraz we Włoszech.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.769 sek.