• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karnawał  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Karnawał Notting Hill – coroczny festiwal trwający dwa dni (niedziela i poniedziałek, tzw. Bank Holiday Monday) w sierpniu w dzielnicy Notting Hill. Począwszy od 1959 impreza odbywała się w styczniu, a w 1965 przeniesiono ją na obecny termin.Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.
  Przypisy
  1. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 122.
  2. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t. 27.. s. 74.
  3. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 123.
  4. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 73.
  5. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 73.
  6. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 79.
  7. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 123.
  8. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 79.
  9. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 79.
  10. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 124, 125.
  11. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 123, 124.
  12. Oskar Kolberg: Dzieła wszystkie, t.27. s. 79.
  13. Kaszubskie zapusty
  14. UNESCO ICH: Carnival of Binche (ang.). [dostęp 2013-11-18].
  15. W stronę komercji. na mediapolska.pl

  Bibliografia[]

 • O karnawale w Polsce i na świecie 2009 - materiały na karnawal.pl
 • Karnawał na halloween.friko.pl
 • Jak to z karnawałem było? - Polish News (pol.)
 • Karnawał w Binche – doroczne wydarzenie muzyczno-taneczne, organizowane w Binche przez trzy ostatnie dnie karnawału. Jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie. W 2003 roku został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.Coolio, właściwie Artis Leon Ivey Junior (ur. 1 sierpnia 1963 w Los Angeles) – amerykański raper, kompozytor i aktor.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).
  UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Karnawał w Puno (hiszp. Fiesta de la Virgen de la Candelaria) – obchody karnawałowe w mieście Puno (Peru) nad jeziorem Titicaca.
  Purim (פורים - hebr. losy) – święto żydowskie, obchodzone 14 dnia miesiąca adar (w roku przestępnym w drugim miesiącu adar) upamiętniające uchronienie Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza (prawdopodobnie był to Kserkses).
  Ostatki, zapusty (lud. mięsopust, odpowiednik prawosławnej maslenicy) – słowo to oznacza ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „Śledzikiem”. Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości.
  Fastelavn – nordyckie, a głównie duńskie święto karnawałowe, obchodzone siedem tygodni przed Niedzielą wielkanocną.
  Id al-Fitr (Ramadan Bajram Święto Przerwania Postu, zwane również Al-Id as-Saghir, tur. Szeker Bajram, id. "Idul Fitri") – święto dziękczynienia obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu – ramadanu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.