• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karmir Blur

  Przeczytaj także...
  Hrazdan (orm. Հրազդան, znana tez jako Zanga) – rzeka w Armenii, lewy dopływ Araksu. Długość 146 kilometrów, powierzchnia dorzecza 7,3 tys. km². Wypływa z jeziora Sewan. W górnym biegu płynie w wąskiej i głębokiej górskiej dolinie, w dolnym – przez Równinę Araracką. Średni roczny przepływ przy ujściu 18 m³/s (sztucznie regulowany po zbudowaniu 1930-1962 kaskady 6 elektrowni wodnych). Wykorzystywana do celów energetycznych i nawadniania (około 100 tysięcy hektarów). Nad rzeką leży Erywań.Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.
  Chalkolit, (zwany też eneolitem lub epoką miedzi) – jedna z epok prehistorii, okres przejściowy między archeologicznymi epokami kamienia i brązu, w trakcie którego wśród ludów neolitycznych weszły do użycia pierwsze wyroby z metalu, przede wszystkim z miedzi (narzędzia, broń, ozdoby), chociaż nadal w powszechnym użyciu były narzędzia wyrabiane z kamienia i krzemienia.

  Karmir Blur, Czerwone Wzgórze (orm. Կարմիր Բլուր) – wzgórze położone w Armenii, 30 km na północ od Erywania, na lewym brzegu rzeki Hrazdan. Odkryto tam ślady starożytnych osad, w tym urartyjskiego miasta-twierdzy Tejszebaini.

  Karmir Blur zwrócił uwagę archeologów w 1936 roku, gdy geolog A. P. Diemiochin, badający bazalty nad rzeką Hrazdan, odkrył na wierzchołku wzgórza odłamek kamienia z pismem klinowym. Zorganizowane wkrótce prace archeologiczne pozwoliły na odkrycie na wzgórzu ruin starożytnej osady. Od 1939 roku Karmir Blur stał się obiektem systematycznych badań naukowych.

  Kaukaz Południowy, Zakaukazie, Zakaukazja, Transkaukazja – nazwa stosowana w odniesieniu do trzech państw położonych na południe od głównego pasma Kaukazu, tzw. Wielkiego Kaukazu, na pograniczu euro-azjatyckim: Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Współcześnie istniejące państwa powstały lub odzyskały niepodległość w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego.Pismo klinowe – najstarsza na świecie odmiana pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok. 3500 lat przed naszą erą.

  Wykopaliska wykazały, że na wzgórzu Karmir Blur znajdowało się w VII-VI wiekach p.n.e. urartyjskie miasto-twierdza Tejszebaini. Warstwy wcześniejsze pozwoliły ustalić, że w XIII-VIII wiekach p.n.e. istniały tu osady z epoki eneolitu i wczesnego brązu.

  Przedurartyjskie osady były zbudowane na planie koła lub prostokąta. W domostwach odkryto jamy na ziarno i antropomorficzne figurki bogów z kamienia, prawdopodobnie symbole płodności. Wszystkie osady sprzed powstania państwa Urartu, położone na lewym brzegu rzeki Hrazdan, miały wiele wspólnych cech. Przypuszczalnie obszary, gdzie znajduje się Karmir Blur, były określane nazwą "kraina Aza", wspomnianą w rocznikach urartyjskich.

  Urartu, Ararat, Biajnili, Królestwo Wan (urart. – bi-a-i-na; orm. – Ուրարտու; tur. – Urartular; pers. – اورارتو) – starożytne państwo na Bliskim Wschodzie, na obszarze Wyżyny Armeńskiej (obecnie terytorium byłego Urartu znajduje się w granicach Armenii, Turcji i Iranu). Najwcześniejsze wzmianki o Urartu jako związku plemion pochodzą z XIII wieku p.n.e.; jako samodzielne państwo wymienione zostało w źródłach pisanych z VIII wieku p.n.e. Upadek królestwa nastąpił w VI wieku p.n.e., przedtem Urartu zajmowało silną pozycję wśród państw Bliskiego Wschodu.Erywań (orm.: Երևան [jɛɾɛˈvɑn])) – stolica i największe miasto Armenii. Jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

  Osada odkryta na Karmir Blur została spalona i zburzona prawdopodobnie za panowania Argisztiego I – w okresie ekspansji Urartu na północ w kierunku Zakaukazia. Po podbiciu "krainy Azy" przez Urartyjczyków Karmir Blur przez prawie sto lat nie interesował królów urartyjskich. Dopiero Rusa II wzniósł w tych okolicach twierdzę Tejszebaini. W VI wieku p.n.e. została ona zdobyta i spalona przez Scytów. Możliwe, że wzgórze otrzymało miano czerwonego po pożarze, wskutek którego cegła, z której budowano domy, wypaliła się na czerwono.

  przed naszą erą (p.n.e.) − wyrażenie i skrót stosowane w języku polskim, oznaczające datę przed początkiem ery chrześcijańskiej, który wiązany jest z datą narodzenia Jezusa Chrystusa. Odpowiada on łacińskiemu skrótowi AC, czyli ante Christum lub angielskiemu B.C. lub BC, czyli before Christ (pol. "przed Chrystusem").Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Bibliografia[]

 • Мартиросян А. А., Город Тейшебаини, Ереван 1961.
 • Пиотровский Б. Б., Кармир-блур, Ленинград 1970. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Scytowie – koczownicze ludy irańskie wywodzące się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą tj. z obszaru kultury andronowskiej, zamieszkujące od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego. Byli spokrewnieni z Sakami i Sarmatami.
  Argiszti I – syn Menui, król Urartu, panujący w latach 786-764 p.n.e. W okresie jego panownia Urartu rozszerzyło swoje granice o tereny Zakaukazia.
  Antropomorfizacja lub antropomorfizm – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka. Termin jest kombinacją dwóch greckich słów, άνθρωπος (anthrōpos), oznaczających „ludzki”, oraz μορφή (morphē), oznaczającego „kształt” lub „formę”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.