• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karmazynowy

  Przeczytaj także...
  Karmazyn – rasa ogólnoużytkowej kury domowej o ciemnobrązowym (ale wbrew nazwie - nie karmazynowym, ale bardziej mahoniowym) upierzeniu, na brzegach piór czarno-metalicznym. Wyhodowane w amerykańskim stanie Rhode Island pod ang. nazwą Rhode Island Red ("czerwone z Rhode Island"), stąd rasa ta nazywana bywa także także rodajlend. Także nadaje się do chowu kurcząt na rzeź. Bywa zalecana – obok ras rodzimych – do hodowli ekologicznych (na otwartym wybiegu). Duże (2100 g masy ciała), niepłochliwe ptaki, o czerwono-brązowym upierzeniu, znoszące rocznie około 210–230 jaj o brązowej skorupie i średniej masie 59 g.Błękit, lazur – kolor o odcieniu pomiędzy niebieskim a cyjanem, odpowiadający barwie czystego nieba w słoneczny dzień.
  Krew (łac. sanguis, stgr. αἷμα, haima) – płyn ustrojowy, który za pośrednictwem układu krążenia pełni funkcję transportową oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. Krew jest płynną tkanką łączną, krążącą w naczyniach krwionośnych (układ krwionośny zamknięty) lub w jamie ciała (układ krwionośny otwarty). W szerokiej definicji obejmuje krew obwodową i tkankę krwiotwórczą, a w wąskiej tylko tę pierwszą. Jako jedyna (wraz z limfą) występuje w stanie płynnym. Dziedzina medycyny zajmująca się krwią to hematologia.

  Karmazyn – odcień ciemnej czerwieni z niewielką domieszką błękitu. Tradycyjnie określany jako kolor krwi żylnej (ciemnej).

  King Crimson – brytyjska grupa muzyczna z kręgu awangardowego i progresywnego rocka. Nazwę zaczerpnęła od jednego z synonimów Belzebuba. Jej korzeni należy szukać w krótko działającym Giles, Giles and Fripp. Wskutek licznych zmian personalnych nigdy nie wykształciła stałego brzmienia. Założycielem i jej jedynym stałym członkiem jest Robert Fripp, wirtuoz gitary i melotronu. Muzyka King Crimson czerpie wiele inspiracji z muzyki poważnej, w tym współczesnej, także z awangardowego jazzu i jazz rocka. Złożoność i rożnorodność poszczególnych wcieleń zespołu nie pozwala na jednolitą analizę dokonań grupy. Charakterystycznym dla King Crimson jest to, że nigdy nie odstąpiła od awangardowej koncepcji na rzecz łatwiejszego brzmienia (Roberta Frippa charakteryzuje bardzo poważny stosunek do własnej twórczości). Grupa powstała w 1969 r. W 2010 roku zawiesiła działalność na czas nieokreślony. Karmin (aram. kirmiz – czerwień) – barwnik pochodzenia naturalnego, o kolorze nasyconej, głębokiej czerwieni. Chemicznie głównym składnikiem karminu jest kwas karminowy, będący złożoną pochodną hydroksyantrachinonu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • flaga Polski
 • Karmazynowy poemat
 • Karmazynowy przypływ
 • Karmazynowy pirat
 • King Crimson
 • karmin
 • polscy magnaci – od ulubionego koloru szat zwani „karmazynami”
 • Karmazyn (rasa kur)
 • Karmazyn (ryba)
 • Karmazynowy poemat – zbiór poezji Jana Lechonia, który powstał w latach 1916–1918, a wydany został w 1920 w Warszawie. Problematyka poematu obejmuje postacie i zdarzenia ściśle związane z kulturą i historią Polski. Jest wyrazem zachwytu przeszłością. Nawiązuje do tradycji romantycznej (sceneria, historiozofia) jak i klasycystycznej (teatralność, retoryka, patos, układy peryfrastyczne). Wyczuwalne są wpływy młodopolskie i poezji niepodległościowej. Wznowiony w 1930.Karmazynowy przypływ (ang. Crimson Tide) – film z 1995 roku w reżyserii Tony’ego Scotta. W rolach głównych wystąpili Denzel Washington i Gene Hackman.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karmazyn – nazwa kilkudziesięciu blisko ze sobą spokrewnionych gatunków atlantyckich ryb z rodziny Sebastidae. Część systematyków zalicza ją do rodziny skorpenowatych (Scorpaenidae) w randze podrodziny Sebastinae. Większość karmazynów wchodzi w skład rodzaju Sebastes (dawniej również Sebastodes i Sebastichthys), m.in.:
  Magnateria polska – najwyższa warstwa szlachty w Rzeczypospolitej Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, odpowiadająca średniowiecznemu możnowładztwu i spełniająca rolę arystokracji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.732 sek.