• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karmana

  Przeczytaj także...
  Wilajet (tur. – vilâyet, z arab.: ولاية – wilāyah), także wilaja – w imperium osmańskim od 1864 roku nazwa prowincji; to samo znaczenie w języku malajskim. Nazwa pochodzi od arabskiego waliyah (zarządzać).Pismo kufickie (kufickie od miasta Kufa w Iraku) – najstarsza forma kaligrafii arabskiej wywodząca się z Mezopotamii, charakteryzująca się kątami prostymi, stąd nazwa "pismo kwadratowe". Stosowano tę formę w najstarszych egzemplarzach Koranu a także ze względu na swój monumentalny charakter w inskrypcjach na ścianach meczetów. Często występuje na wczesnych monetach tureckich.
  Pesztak, Pisztak, Пештак - portal w średniowiecznych XIV—XVII ww. budynkach publicznych i kultowych na Bliskim i środkowym wschodzie. Wysoki i prostokątny przechodził w łukowatą niszę z wejściem.

  Karmana – miejscowość w wilajecie nawojskim w Uzbekistanie. Jest jednym z najważniejszych miast historycznych doliny Zarafszanu, należało do Chanatu, a od 1785 Emiratu Buchary.

  Architektura mieszkaniowa miasta charakteryzuje się jedno-dwupiętrową strukturą budynków drewnianych. Rzeźba w drzewie zgodna z tradycjami bucharskimi.

  Z zabytków znane są mauzoleum Mirsaida Bahrama oraz zespół architektoniczny z nekropolią Kasymszejcha. Mauzoleum składa się z niedużego pomieszczenia kwadratowego (4,45x4,45m) zwieńczonego kopułą. Charakterystyczna jest główna fasada w formie pesztaku – portalu z rogowymi graniastymi kolumnami i łukową niszą wejściową. Łuk zwieńczony jest kufickim napisem. Jako ornament służy drobna kwadratowa cegła.

  Nawoi (uzb. Navoiy, ros. Навои, Nawoj; do 1958 Kermine) – miasto w Uzbekistanie, 150 km na północny zachód od Samarkandy, stolica wilajetu nawojskiego, w dolinie Zarafszanu.Emirat Buchary - historyczne państwo w środkowej Azji, istniejące w latach 1785-1920. Obejmowało obszar pomiędzy rzekami Amu-daria i Syr-daria.

  Zespół architektoniczny Kasym Szejcha (XVI-XX w.) poświęcony został uczonemu (zm. 1571), który miał znaczny wpływ na społeczno-polityczne życie kraju. Składa się z chanaki, kompleksu memorialnego z dachmą i meczetem. Wspaniały budynek chanaki ma sporą salę centralną, zwieńczoną wysoką kopułą. Z zewnątrz trzy fasady wydzielono w postaci wysokich sklepionych portali. We wnętrzu przyciągają uwagę sklepienia krzyżowe i siatka żagli w kształcie tarczy. W początkach XX w. pojawiła się nowa nekropolia z odgrodzonym podwórcem i pomieszczeniami dla sprawujących posługę.

  Wilajet nawojski (uzb. Navoiy viloyati / Навоий вилояти) – jeden z 12 wilajetów Uzbekistanu. Znajduje się w północno-centralnej części kraju.Chanat Buchary (w ostatnim okresie istnienia znany także jako Emirat Buchary) – założone przez Uzbeków państwo z centrum w Mawarannahrze, w różnych okresach czasu obejmujące też inne regiony Azji Środkowej, istniejące w latach 1500 do 1920.

  W 1958 obok osiedla wybudowano nowe miasto, któremu nadano nazwę na cześć poety i polityka Alego Szer Nizamaddina Nawoi. Nawoi jest dzisiaj stolicą wilajetu.


  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia z Karmany. [dostęp 17 listopada 2009].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Zarafszan (w górnym biegu - "Matcza"; tadż. Зарафшон, uzb. Zarafshon) – rzeka w Tadżykistanie i Uzbekistanie w Azji Środkowej. Długość - 877 km, powierzchnia zlewni - 17,7 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia Magianu - 162 m³/s. Reżim śniegowo-lodowcowy z maksimum w lipcu (do 464 m³/s) i minimum w styczniu (do 38 m³/s). Trzecia co do wielkości rzeka Azji Środkowej.
  Uzbekistan (uzb. Oʻzbekiston, Republika Uzbekistanu – Oʻzbekiston Respublikasi) – państwo położone w Azji Środkowej, członek Wspólnoty Niepodległych Państw. Jest krajem podwójnie śródlądowym.
  Aliszer Nizamaddin Nawoi, Ali Szer Nawoi, właśc. Ali Szir Nawai Nizam ad-Din (ur. 1441, zm. 1501) – wezyr władcy z dynastii Timurydów Husajna Bajkary i pisarz.
  Chanaka (pers.), zawija (arab. kąt), tekke (tur.) – rodzaj klasztoru; budynek lub zespół budynków stanowiących siedzibę zakonu sufickiego. W skład zespołu wchodziły świątynia (meczet), szkoła (medresa), pomieszczenia dla członków bractwa oraz pielgrzymów; często pojawiało się tam także mauzoleum założyciela szkoły lub innego, wybitnego "świętego męża".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.