• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • KarmaComa

  Przeczytaj także...
  Ptaky – polski zespół rockowy, założony w Gdańsku w grudniu 2002 roku, przez Piotra Łukaszewskiego, gitarzystę grającego wcześniej m.in. w zespołach: TSA Evolution, Skawalker, IRA oraz KarmaComa.Lipali - polski zespół muzyczny założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000) z udziałem muzyków sesyjnych.
  Grzegorz Bogdan Skawiński (ur. 6 lipca 1954 w Mławie), znany również jako Skawa – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  KarmaComa - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i trip hopu. Powstała z inicjatywy Piotra Łukaszewskiego. Zespół otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii debiut roku oraz odbył szreg koncertów w Polsce. Po nagraniu dwóch płyt zespół został rozwiązany.

  Wojciech Horny (ur. 1974 roku w Gdańsku) – polski muzyk rockowy, kompozytor oraz aranżer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1994-2003 występował w zespole O.N.A.. Po rozpadzie formacji wspólnie z Agnieszką Chylińską oraz Zbigniewem Kraszewskim założył formację Chylińska. Współpracował z wieloma grupami, między innymi: Skawalker, KarmaComa, Pivo (gościnnie na płycie Dziki dziki), Pati Yang (płyta Jaszczurka). Do 25.02.2013 był członkiem zespołu Patrycji Markowskiej, udziela się w różnych projektach jako muzyk sesyjny oraz tworzy muzykę do filmów ( głównie dokumentalnych). W marcu 2013 dołączył do zespołu Kombii.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Historia[]

  Zespół powstał w październiku 1998 roku w Trójmiescie z inicjatywy gitarzysty i producenta muzycznego Piotra Łukaszewskiego. Muzyk do współpracy zaprosił uczęszczającą wówczas do liceum debiutującą wokalistkę Milenę Stąpor, basistę Łukasza Rutkowskiego i perkusistę Daniela Wernera. Wkrótce potem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska.

  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Na początku 1999 roku w należącym do Łukaszewskiego studiu Red grupa przystąpiła do prac nad debiutancką płytą. Teksty na płytę napisała natomiast Stąpor. 25 października 1999 roku ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany KarmaComa. Płytę poprzedził singel Zostanę przy tobie. Następnie został wydany singel Jeden dzień, jedna noc. Wkrótce zespół otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii debiut roku.

  Tomasz "Lipa" Lipnicki (ur. 26 sierpnia 1969 w Gdańsku) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Trzykrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Tomasz Lipnicki znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Illusion w której występował z przerwami w latach 1992-2012. W zespole pełnił funkcję lidera, wokalisty, autora tekstów i głównego kompozytora. Wcześniej grał w zespołach She i Skawalker. W 2000 roku utworzył solowy projekt pod nazwą Lipali, przekształcony w latach późniejszych w zespół. Przez krótki okres był także członkiem Acid Drinkers.Piotr Łukaszewski (ur. 22 grudnia 1966) – polski gitarzysta, producent muzyczny, aranżer oraz kompozytor rockowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Od 2002 roku związany z rockowym zespołem PtakY.

  W 2000 roku KarmaComa przystąpiła do prac nad drugim albumem. 30 kwietnia 2001 roku został wydany drugi album zespołu pt. Odyseja 2001 czyli pamiętnik znaleziony w studni. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Glenn Meyer członek Blenders, Tomasz Lipnicki lider Lipali, członkowie zespołu O.N.A.: Grzegorz Skawiński i Wojciech Horny. Wydawnictwo promowały single Mój wstyd, Prawdziwa historia (2001). Wkrótce potem zespół zakończył działalność. Po rozwiązaniu zespołu KarmaComa, Łukaszewski założył Ptaky. Stąpor natomiast wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

  Dyskografia[]

  Przypisy

  1. "Miód z benzyną" (pol.). www.miastomuzyki.pl. [dostęp 2009-11-14].
  2. KarmaComa (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2009-11-14].
  3. KarmaComa - Odyseja 2001 Czyli Pamiętnik Znaleziony W Studni (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-11-14].
  4. Nominowani i laureaci 1999 (pol.). W: Nagroda muzyczna Fryderyk [on-line]. ZPAV. [dostęp 2010-11-17].
  5. LP3 - statystyki dla wykonawcy KarmaComa (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2014-05-20].
  6. KarmaComa – Zostanę Przy Tobie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-05-02].
  7. KarmaComa – Jeden Dzień, Jedna Noc (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-05-02].
  8. KarmaComa – Ostatnia Piosenka O Miłości (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-05-02].
  9. KarmaComa – Mój Wstyd (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-05-02].
  10. KarmaComa – Prawdziwa Historia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-05-02].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.