• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karlstad

  Przeczytaj także...
  Karlstad centralstation – stacja kolejowa w Karlstad, w regionie Värmland, w Szwecji. Stacja została zaprojektowana przez Hjalmara Kumliena i została otwarta w 1869 na linii Värmlandsbanan.Löfbergs Lila Arena - szwedzki obiekt sportowy znajdujący się w Karlstad, w pobliżu delty rzeki Klarälven. Hala przeznaczona jest głównie do rozgrywek hokeju na lodzie i jest siedzibą drużyny hokejowej Färjestads BK. Hala mieści 8250 widzów.
  Gmina Karlstad (szw. Karlstads kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Värmland, siedzibą jej władz jest Karlstad.

  Karlstad – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Karlstad i regionu Värmland. Około 59 266 mieszkańców (2005). Port przy ujściu rzeki Klar do jeziora Wener.

  Uniwersytet w Karlstad

  Przemysł[ | edytuj kod]

  W mieście rozwinął się przemysł maszynowy oraz włókienniczy.

  Transport[ | edytuj kod]

  Główną stacją kolejową jest Karlstad centralstation.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Klar, Klarälven, Trysilelva - rzeka w Norwegii oraz Szwecji o długości 460 km, powierzchni dorzecza 11 800 km² oraz średnim przepływie ok. 165 m³/s.

  Sport[ | edytuj kod]

 • Färjestads BK – klub hokejowy
 • Löfbergs Lila Arenalodowisko
 • Solkatterna Karlstad – klub żużlowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Wener (szw. Vänern) – jezioro pochodzenia tektonicznego w Szwecji. Największe jezioro tego kraju i trzecie co do wielkości w Europie. Położone na południu Szwecji, na pograniczu regionów Västra Götaland i Värmland .Lodowisko to specjalnie zorganizowane miejsce do uprawiania sportów łyżwiarskich. Lodowiska dzielą się na dwie podstawowe grupy: naturalne i sztuczne. Wielkość lodowiska zależy od możliwości technicznych organizatorów oraz od ewentualnych wymogów dyscypliny, dla uprawiania której są stworzone.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Värmland to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Dalarna, Örebro i Västra Götaland, a także z terytorium Norwegii (okręgi Østfold, Akershus oraz Hedmark). Siedzibą jego władz (residensstad) jest Karlstad.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.