• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karlsruher Institut für Technologie

  Przeczytaj także...
  Stefan Przanowski (ur. 12 kwietnia 1874 w Słupcy, zm. 17 lutego 1938 w Krakowie) – polski inżynier-mechanik, przemysłowiec, działacz gospodarczy, minister aprowizacji, minister przemysłu i handlu.August Thyssen (ur. 17 maja 1842 w Eschweiler, zm. 4 kwietnia 1926 w zamku Landsberg w Ratingen) – niemiecki przemysłowiec.
  Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.
  Dziedziniec honorowy między gmachami rektoratu, starego Wydz. Fizyki i AOC (Starej Chemii Organicznej)
  Główna sala wykładowa Audimax przy Forum
  Stara biblioteka uniwersytecka

  Karlsruher Institut für Technologie – najstarsza, założona w 1825 r., niemiecka uczelnia o charakterze technicznym i najstarsza spośród uczelni w Karlsruhe.

  Józef Zawadzki (ur. 14 lipca 1886 w Warszawie, zm. 22 lutego 1951 w Zalesiu) – polski fizykochemik i technolog, rektor Politechniki Warszawskiej, ojciec Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i Anny Zawadzkiej.Hasso Plattner (ur. 1944 w Berlinie) – niemiecki przedsiębiorca, współzałożyciel (razem z Dietmarem Hoppem, Clausem Wellenreutherem, Hansem-Wernerem Hectorem i Klausem Tschirą) międzynarodowego przedsiębiorstwa informatycznego SAP AG, którego był jednym z dwóch dyrektorów generalnych w latach 1997–2003. Od 2003 członek i przewodniczący rady nadzorczej przedsiębiorstwa.

  Instytut powstał w 2009 z połączenia Universität Karlsruhe (wcześniej Technische Hochschule Fridericiana) i Forschungszentrum Karlsruhe.

  Uczelnia posiada jedenaście wydziałów: matematyki, fizyki, chemii i biologii, nauk humanistycznych i społecznych, architektury, budownictwa i ochrony środowiska, maszynoznawstwa, inżynierii i technologii chemicznej, elektrotechniki i telekomunikacji, informatyki oraz ekonomii.

  Heinrich Rudolf Hertz (ur. 22 lutego 1857 w Hamburgu, zm. 1 stycznia 1894 w Bonn) – niemiecki fizyk, odkrywca fal elektromagnetycznych.Mieczysław Łazarski (ur. 1 stycznia 1852 w Jeleśni koło Żywca, zm. 7 maja 1930 w Krakowie) - polski matematyk, rektor Politechniki Lwowskiej.

  Historia[]

  Uczelnia została założona przez wielkiego księcia Ludwika I 7 października 1825 jako Polytechnikum na wzór École polytechnique w Paryżu. W 1865 Fryderyk I podwyższył rangę uczelni na Wyższą Szkołę Techniczną, z tego względu od 1902 nosi ona jego imię (Fridericiana). W polskiej literaturze uczelnia w tym okresie jest jednak zwykle określana jako Politechnika w Karlsruhe. W 1888 Heinrich Hertz udowodnił w swojej pracowni (obecnie mieszczącej salę wykładową im. Hertza) istnienie fal elektromagnetycznych. W 1900 uczelnia otrzymała prawo nadawania tytułów doktorskich, a w 1904 przyjęto na studia pierwszą w Niemczech pełnoprawną studentkę.

  .de jest domeną internetową przypisaną do niemieckich stron internetowych. Nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy kraju, czyli Deutschland.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  W 1967 Technische Hochschule Fridericiana została mocą ustawy przekształcona w Uniwersytet Karlsruhe, jednak na prośbę senatu uczelni zachowano równolegle starą nazwę. Jednocześnie utworzono wydziały ekonomii i nauk humanistycznych. W lipcu 2005 dodano do nazwy określenie Forschungsuniversität – uniwersytet badawczy.

  Ludwik I Badeński (niem. Ludwig I. Großherzog von Baden (ur. 9 lutego 1763, zm. 30 marca 1830) – wielki książę Badenii od 8 grudnia 1818 do śmierci. Był stryjem swojego poprzednika, wielkiego księcia Karola Ludwika i po jego śmierci objął rządy jako ostatni przedstawiciel właściwej linii Zähringerów.Władysław Folkierski (ur. 24 października 1841 w Warszawie, zm. 24 kwietnia 1904 w Zakopanem) – matematyk, inżynier, uczestnik Powstania Styczniowego, ojciec Władysława.

  Rektorzy[]

 • 1958-1961 Hans Leussink
 • 1968-1983 Heinz Draheim
 • 1983-1994 Heinz Kunle
 • 1994-2002 Sigmar Wittig
 • od 2002 Horst Hippler
 • Budynki uczelni[]

  Uczelnia zajmuje rozległy kampus na terenach położonych na wschód od Zamku, na północ od Kaiserstraße oraz na południe od Hardtwaldu. Pierwszym gmachem uczelni był obecny rektorat, zbudowany przez Heinricha Hübscha. W jego bocznym, później dodanym skrzydle mieści się dawna pracownia Hertza. W końcu XIX wieku powstały dalsze gmachy, w tym wydziały architektury, fizyki i chemii. Uczelnia przejęła także dawny arsenał, obecnie najstarszy jej budynek. W latach 20. XX wieku powstał stadion z trybuną krytą samonośnym dachem wspornikowym, pierwszym tej wielkości na świecie. Wszystkie wymienione obiekty znajdują się w rejestrze zabytków, podobnie jak stary wieżowiec biblioteki, wzniesiony w latach 60.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.École Polytechnique – francuska politechnika w Palaiseau pod Paryżem założona w 1794. Od 1804 roku ma status wojskowy, mimo którego jest otwarta dla studentów zagranicznych.

  Znani absolwenci uczelni[]

 • architektura: Oswald Mathias Ungers
 • geologia: Robert Gerwig
 • mechanika: Carl Benz, Emil Škoda, August Thyssen
 • matematyka: Fritz Noether
 • fizyka: Johann Jakob Balmer, Fritz-Rudolf Güntsch, Edward Teller, Klaus Tschira, Bernd Schmidbauer
 • elektrotechnika i telekomunikacja: Rolf Wideröe, Dieter Zetsche, Hasso Plattner, Dietmar Hopp
 • Polacy – absolwenci uczelni[]

 • Stefan Belina-Skupiewski
 • Leopold Skulski
 • Mieczysław Łazarski
 • Henryk Majmon
 • Stefan Przanowski
 • Józef Zawadzki
 • Władysław Folkierski
 • Ciekawostki[]

 • 2 sierpnia 1984 odebrano na Uniwersytecie w Karlsruhe pierwszy e-mail w Niemczech.
 • Uniwersytet od stycznia 1994 do końca 1999 zarządzał domeną .de.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Karlsruher Institut für Technologie – strona oficjalna
 • Strona oficjalna
 • Studentenwerk Karlsruhe
 • Niezależny Samorząd Studencki (UStA)
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Arsenał (wł. arsenale, fr. arsenal) – budynek lub zespół budynków o cechach obronnych, w którym przechowywano broń oraz sprzęt wojenny (zbrojownia). Arsenały posiadały także warsztaty, w których naprawiano i wytwarzano broń ręczną oraz odlewano działa (w ludwisarni).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Forschungszentrum Karlsruhe [in der Helmholtz-Gemeinschaft] (skrót: FZK) (Centrum Badań Naukowych Karlsruhe) było instytucją naukową położoną na północ od Karlsruhe w Niemczech.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Fryderyk I (niem. Friedrich I. Wilhelm Ludwig Großherzog von Baden, ur. 9 września 1826 w Karlsruhe, zm. 28 września 1907 w Mainau) – wielki książę Badenii w latach 1856–1907, regent w latach 1852–1856.
  Oswald Mathias Ungers (ur. 12 lipca 1926 w Kaisersesch w Eifel, zm. 30 września 2007 w Kolonii) - niemiecki architekt współczesny.
  Stefan Belina-Skupiewski (ur. 23 lipca 1885 w Kijowie, zm. 2 sierpnia 1962 w Gdańsku) – polski śpiewak (tenor), pedagog.
  Edward Teller (węg. Teller Ede, ur. 15 stycznia 1908 w Budapeszcie, zm. 9 września 2003 w Stanford) – urodzony na Węgrzech fizyk pochodzenia żydowskiego. Od 1935 na stałe zamieszkały w USA. Znany jako "ojciec" amerykańskiej bomby wodorowej.
  Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.