• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karl von Spruner

  Przeczytaj także...
  Kartografia – dziedzina nauki o mapach (w tym o atlasach, globusach, modelach plastycznych – mapach plastycznych itp.), teorii map, metodach ich sporządzania i użytkowania; jak również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Atlas – zbiór map różnotematycznych, swoim odwzorowaniem obejmujący określony obszar Ziemi i zazwyczaj wydany w postaci książkowej, jednolicie opracowanym (przy użyciu tych samych odwzorowań kartograficznych, jednolitych metod prezentacji, czcionek (fontów) i barw). Od końca XX wieku atlasy mogą ukazywać się także w postaci elektronicznej (np. atlasy na CD-ROM-ach, atlasy internetowe). Atlas często oprócz map zawiera także tabele statystyczne, wykresy, fotografie i ilustracje.
  Mapa Karla von Sprunera: Pomorze ludów słowiańskich do 1125

  Karl von Spruner lub Karl Spruner von Merz (ur. 15 listopada 1803 w Stuttgarcie, zm. 24 sierpnia 1892 w Monachium), niemiecki kartograf i uczony.

  Karl von Spruner spędził większość swojego życia w służbie wojskowej. Dołączył do armii bawarskiej, w wieku 11 lat (1814), awansowany do rangi porucznika w 1825. Dzięki zwierzchnikom wojskowym w 1852 uzyskał specjalizację z kartografii i tytuł naukowy doktora. W 1855 został awansowany na podpułkownika. Stopień generała uzyskał w 1883. Na emeryturę odszedł w 1886, po 72 latach zawodowej służby wojskowej, w armii bawarskiej.

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Karl von Spruner był autorem licznych map kartograficznych, które zostały opublikowane w niemieckich atlasach historycznych. Pierwszym jego dziełem graficznym był (niem.) Historischer Atlas von Bayern (Historyczny atlas Bawarii), opublikowany w 1838. Do jego największych opracowań należy (niem.) Historisch - Geographischer Handatlas (Podręczny atlas historyczno-geograficzny), którego pierwsza edycja ukazała się, w częściach, w latach 1848-1853. Heinrich Theodor Menke, niemiecki kartograf dokonał uzupełnień do jego drugiej i trzeciej edycji.

  Bibliografia[]

 • Espenhorst Jürgen, Petermann's Planet. 1. Pangaea Verlag. s. 396-407, 2003, ISBN 3-930401-50-9. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.