• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karl Theodor Robert Luther

  Przeczytaj także...
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  16 kwietnia jest 106. (w latach przestępnych 107.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 259 dni.

  Karl Theodor Robert Luther (ur. 16 kwietnia 1822 w Świdnicy, zm. 15 lutego 1900 w Düsseldorfie) – niemiecki astronom, odkrył 24 planetoidy. Pracował w obserwatorium w Düsseldorfie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jego imieniem nazwano planetoidę (1303) Luthera oraz krater księżycowy Luther.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 15 lutego – jest 46. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 319 (w latach przestępnych 320) dni.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets (1)-(5000) (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2015-04-05. [dostęp 2015-04-28].
  2. Felix Schmeidler: Luther, Robert. W: Neue Deutsche Biographie. T. 15. 1987, s. 561. (niem.)
  3. (1303) Luthera. W: Lutz D. Schmadel: Dictionary of Minor Planet Names. Springer Berlin Heidelberg, 2007, s. 107. DOI: 10.1007/978-3-540-29925-7_1304. ISBN 978-3-540-00238-3.
  4. Luther (ang.). W: Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA, 2010-10-18. [dostęp 2015-04-28].
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.Sternwarte Düsseldorf (również Sternwarte Bilk lub Sternwarte Charlottenruhe) – obserwatorium astronomiczne, które znajdowało się w dzielnicy Düsseldorfu o nazwie Bilk. Było to prywatne obserwatorium założone w 1843 roku przez Johanna Friedricha Benzenberga, profesora fizyki i astronomii w liceum w Düsseldorfie. Benzenberg prowadził tu obserwacje aż do śmierci w 1846 roku. Obserwatorium, zgodnie z jego wolą, przeszło wówczas na własność miasta. W latach 1852–1890 Karl Theodor Robert Luther odkrył tu 24 planetoidy. W 1943 roku obserwatorium zostało zniszczone podczas bombardowania. Nigdy nie zostało odbudowane. W 1952 roku na pamiątkę dawnego obserwatorium obok kościoła Alt St. Martin postawiono pomnik, w którym na cokole znajduje się metalowy model teleskopu używanego w obserwatorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świdnica (niem. Schweidnitz, czes. Svídnice) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Miasto leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, nad rzeką Bystrzycą. Od 2004 r. siedziba diecezji świdnickiej. Świdnica wchodzi w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej..
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.