Karl Ludwig Michelet (ur. 4 grudnia 1801 w Berlinie, zm. 15 grudnia 1893, tamże) filozof – niemiecki filozof.
Michelet pochodził z osiadłej w Berlinie rodzinie hugenotów, którzy uszli z Francji po odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685. Ojciech Micheleta był właścicielem fabryki jedwabiu. Michelet uczęszczał do gimnazjum francuskiego w Berlinie, a następnie studiował prawo na Uniwersytecie Berlińskim, m.in. u Friedricha Carla von Savigny’ego, Augusta von Bethmanna-Hollwega, Carla Wilhelma von Lancizollego. Zaczął się również interesować filozofią i od 1821 uczęszczał na wykłady Georga Wilhelma Friedricha Hegla, który miał na nim wywrzeć największy wpływ. W 1824 obronił doktorat na temat Heglowskiej filozofii prawa, pt. „De doli et culpae in iure criminali notionibus”. W 1826 uzyskał habilitację, a w 1829 został profesorem filozofii Uniwersytetu Berlińskiego.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Do grona jego uczniów należeli m.in. David Friedrich Strauss i August Cieszkowski, który został jego wieloletnim przyjacielem.
1827 Die Ethik des Aristoteles in ihrem Verhältniss zum System der Moral,
1836 Examen critique du livre d’Aristote intitulé Métaphysique, Paris,
1837-1838 Geschichte der letzten Systeme der Philosophie in Deutschland von Kant bis Hegel (2 t.),
1839 Schelling und Hegel,
1841 Vorlesungen über die Persönlichkeit Gottes und die Unsterblichkeit der Seele, oder die ewige Persönlichkeit des Geistes,
1843 Entwickelungsgeschichte der neuesten Deutschen Philosophie mit besonderer Rücksicht auf den gegenwärtigen Kampf Schelling’s mit der Hegelschen Schule,
1844-1852 Die Epiphanie der ewigen Persönlichkeit des Gottes,
1848 Nikomachische Ethik,
1856 Eine italienische Reise in Briefen,
1859-1860 Die Geschichte der Menschheit in ihrem Entwickelungsgange seit dem Jahre 1775 bis auf die neuesten Zeiten (2 t.),
1866 Naturrecht, oder Rechtsphilosophie als die praktische Philosophie (3 t.)
1856 Esquisse de logique,
1870 Hegel der unwiderlegte Weltphilosoph,
1886 Wahrheit aus meinem Leben,
Michelet, Karl Ludwig, [w:] NorbertN. Waszek NorbertN., Neue Deutsche Biographie, t. 17, 1994, s. 447 .

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Georg Wilhelm Friedrich Hegel (ur. 27 sierpnia 1770 w Stuttgarcie, zm. 14 listopada 1831 w Berlinie) – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.
Warto wiedzieć że... beta
Neue Deutsche Biographie – wielotomowe kompendium biograficzne w języku niemieckim, wydawane przez komisję historyczną Bawarskiej Akademii Nauk. Stanowi kontynuację Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Pierwszy tom, zawierający hasła od „Aachen” do „Behaim”, został wydany w 1953 roku. Ostatnia jak dotąd część ukazała się w 2010 i zawiera hasła od „Schwarz” do „Stader”. Dwadzieścia trzy opublikowane tomy zawierają ponad 21000 biogramów. Planowanych jest jeszcze 3500 dalszych haseł w pięciu tomach wydawanych do 2017 roku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
August Cieszkowski herbu Dołęga (ur. 12 września 1814 w Suchej, zm. 12 marca 1894 w Wierzenicy) – polski ziemianin, hrabia, ekonomista, działacz i myśliciel społeczny i polityczny, filozof mesjanistyczny, jeden z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórca i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
David Friedrich Strauß (ur. 27 stycznia 1808 w Ludwigsburgu; zm. 8 stycznia 1874 tamże) – niemiecki pisarz, filozof i teolog.
Friedrich Carl von Savigny (ur. 21 lutego 1779 we Frankfurcie nad Menem, zm. 25 października 1861 w Berlinie) – jeden z najbardziej szanowanych i wpływowych XIX-wiecznych prawników. Minister ds. kodyfikacji, stworzył niemieckie prawo czekowe i wekslowe, czołowy przedstawiciel historycznej szkoły prawa, autor O powołaniu naszych czasów do ustawodawstwa i nauki prawa (1815).
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.