• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karl Lagerfeld  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Karl Otto Lagerfeld (ur. 10 września 1933 w Hamburgu, zm. 19 lutego 2019 w Neuilly-sur-Seine) – niemiecki projektant mody i fotograf. Dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Kreował markę oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem oraz kierował włoskim domem mody Fendi.

  W 2004 zaprojektował kolekcję dla H&M, rozpoczynając tym serię „wielkich projektantów” dla tej sieci.

  Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1933 w Hamburgu, lub 1938. Prawdziwy rok swego urodzenia ujawnił dopiero w 2013 w wywiadzie dla francuskiego czasopisma „Paris Match”. Wcześniej sam podawał, że urodził się w 1938. Istniały jednak dwa fakty przemawiające za wcześniejszą datą urodzenia: potwierdzenie w rejestrze chrzcin oraz śledztwo niemieckiego magazynu „Bild am Sonntag”, które odnalazło nauczycieli i kolegów z ławki projektanta. Lagerfeld utrzymywał, że nikt nie zna prawdziwej daty jego urodzenia, bowiem – jak wyjawił w wywiadzie dla „Paris Match” – nie znał jej on sam. Dotarł do stosownego dokumentu dopiero po śmierci matki, która go przed nim ukrywała z niewiadomego powodu. Jego starsza siostra Martha Christiane urodziła się w 1931. Lagerfeld miał także starszą przyrodnią siostrę Theaę z pierwszego małżeństwa swego ojca. Uczęszczał do szkoły prywatnej w Hamburgu.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Ojciec Karla pochodził z Władywostoku w Rosji; jego matka pochodziła z Berlina (zgodnie z danymi ukazanymi w dokumencie „Lagerfeld Confidential” Marconi Rodolphe'a z 2006). Lagerfeld utrzymywał jednak, że jego ojciec był Szwedem, a dziennikarka Alicia Drake w książce The Beautiful Fall (Little, Brown, 2006) utrwaliła przekonanie, że Otto Lagerfeldt miał pracować jako dystrybutor w firmie sprzedającej skondensowane mleko do Niemiec i był w rzeczywistości Niemcem. Według Alicii Drake matka Lagerfelda Elisabeth Bahlmann była sprzedawczynią w sklepie z bielizną w Berlinie, gdzie spotkała swojego przyszłego męża. Ślub został zawarty w 1930.

  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą „t”), lecz później zmieniono na Lagerfeld, ponieważ „brzmiało bardziej komercyjnie”.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1947, w wieku 14 lat razem z matką przeprowadził się do Paryża, gdzie kontynuował naukę w Lycee Montagne. W 1955 wygrał czołowy konkurs mody. Wygrana zapewniła mu pracę w domu mody Balmain. Od lipca 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował już dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. W 1965 powrócił do świata mody i wybrał Fendi jako konsultant projektów. W 1972 wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

  Baptiste Giabiconi (ur. 9 listopada 1989 r. w Marsylia we francuskim depatamencie w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) − francuski model i piosenkarz.Fendi - włoski dom mody założony w 1918 r., znany głównie z produkcji butów, futer, a przede wszystkim torebek. Butiki z jego produktami znajdują się na całym świecie. Obecnie Fendi jest częścią grupy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

  Od 1983 do śmierci kierował domem mody Chanel. W 2001 wydał książkę o diecie, którą napisał razem ze swoim dietetykiem, zatytułowaną The Karl Lagerfeld Diet. W 2004 zapoczątkował serię „wielkich projektantów” dla H&M. Był też twórcą projektu etykietek napoju Coca-Cola.

  Lagerfeld podczas otwarcia sklepu marki Fendi (2014)

  W 2007 jego marka zmieniła nazwę z „Lagerfeld Gallery” na „Karl Lagerfeld”. Swoim nazwiskiem sygnował kosmetyki, w tym wodę toaletową „Lagerfeld-Photo” i „Karl Lagerfeld” oraz limitowaną edycję „Paradise Bay”, a także kosmetyki dla pań.

  Valentino S.p.A. – włoski dom mody, założony przez Valentino Garavaniego w 1960 roku, w Rzymie, we Włoszech. Jego główne linie to m.in. Valentino, Valentino Garavani, Valentino Roma oraz R.E.D. Valentino.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2011 podjął współpracę z firmą Magnum i zaprojektował pokój wykonany z 10 ton czekolady; czekoladowe łóżko, dywan, biurko i krzesło oraz masywną czekoladową figurę francuskiego piosenkarza i modela Baptiste Giabiconiego jedzącego loda Magnum.

  Od 2014 zaczął wydawać internetową wersję pisma „Karl Daily”, gdzie pojawiały się wywiady z projektantami i modelami oraz ciekawostki z życia Lagerfelda.

  Pod koniec 2018 na platformie Netflix ukazał się dokument opowiadający o domu mody Chanel, który pokazywał kulisy pracy Lagerfelda.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  22 stycznia 2019 odbyła się prezentacja ostatniej kolekcji Lagerfelda, Chanel haute couture. Z powodu problemów zdrowotnych autor nie pojawił się na niej.

  Zmarł 19 lutego 2019 w Neuilly-sur-Seine, w wieku 85 lat. Chorował na raka trzustki.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Neuilly-sur-Seine – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.
  Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578,213 tys. mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.
  Haute couture [oːt kuˈtyʁ] (z fr. wysokie krawiectwo) – dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta (w przeciwieństwie do prêt-à-porter, czyli ubrań dostępnych w gotowej formie, a nie szytych na miarę). Charakteryzują się one wysoką jakością materiałów i wykończeń, często są szyte ręcznie. We Francji, gdzie haute couture się narodziło, termin ten od 1945 roku jest chroniony przez przepisy prawa, co oznacza że domy mody używające tej nazwy są zobowiązane przestrzegać określonych kryteriów (w tym: ręczne szycie, określona liczba pracowników i modelek, przynajmniej dwa warsztaty-pracownie, przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w roku oraz zużycie określonej powierzchni materiału).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.823 sek.