• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karl Köther

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym zostały ustanowione przez Międzynarodową Unię Kolarską w roku 1893 i są rozgrywane corocznie w wielu konkurencjach.
  John Ephraim "Jack" Sibbit (ur. 3 kwietnia 1895 w Ancoats - zm. 5 sierpnia 1950 w Manchesterze) - brytyjski kolarz torowy, srebrny medalista olimpijski.

  Karl Köther (ur. 27 maja 1905 w Hanowerze - zm. w 1986) - niemiecki kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Karl Köther osiągnął w 1928 roku, kiedy wspólnie z Hansem Bernhardtem zdobył brązowy medal w wyścigu tandemów podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie. W zawodach tych Niemcy ulegli jedynie zespołowi Holandii (Bernard Leene i Daan van Dijk) oraz Wielkiej Brytanii (Jack Sibbit i Ernest Chambers). Był to jedyny medal wywalczony przez Köthera na międzynarodowej imprezie tej rangi. Był to również jego jedyny start olimpijski. Nigdy nie zdobył medalu na torowych mistrzostwach świata.

  Bernardus Petrus "Bernard" Leene (ur. 14 lutego 1903 w Hadze - zm. 24 listopada 1988 w Amsterdamie) - holenderski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz wicemistrz świata.Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Jego syn Karl Köther junior również był kolarzem.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ernest Henry Chambers (ur. 7 kwietnia 1907 w Hackney - zm. 29 stycznia 1985 w Worthing) - brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hans Bernhardt (ur. 28 stycznia 1906 w Krefeld - zm. 29 listopada 1940 w Amsterdamie) - niemiecki kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski.
  Daniel "Daan" van Dijk (ur. 10 maja 1907 w Hadze - zm. 22 listopada 1986 tamże) - holenderski kolarz torowy, złoty medalista olimpijski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.