• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karl-Heinz Wildmoser

  Przeczytaj także...
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Rzeźnictwo – dziedzina rzemiosła, przemysłu zajmująca się ubojem i przetwarzaniem zwierząt rzeźnych w celu pozyskania tuszy mięsnych.

  Karl-Heinz Wildmoser senior (ur. 5 maja 1939 w Monachium, zm. 28 lipca 2010 tamże) – niemiecki działacz sportowy, prezydent TSV 1860 Monachium.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Karl-Heinz Wildmoser pochodził ze skromniej rodziny i posiadał czwórkę rodzeństwa. Ojciec Karl-Heinza, który był szewcem, zmarł, gdy on miał 9 lat. W Rottach-Egern ukończył staż rzeźnika. Grał amatorsko w piłkę nożną, potem zaczął trenował w klubie bokserskim. Wildmoser karierę restauratora rozpoczął w 1961 roku w Ledigenheim München. W 1981 roku podczas Oktoberfest zaprezentował z namiotu kaczkę pieczoną i kurczaka.

  Oktoberfest (z niem. Święto październikowe) – dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa się od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Karl-Heinz Wildmoser w okresie 17 maja 1992 - 15 marca 2004 był prezesem klubu piłkarskiego TSV 1860 Monachium. W ciągu dwóch lat awansował z ligi bawarskiej do Bundesligi. W 2001 roku został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Został wraz ze swoim synem Heinzim (ówczesnym prezem holdingu Allianz Arena) oskarżony o defraudację pieniędzy z konta firmy budowlanej w zamian za ujawnienie szczegółów przetargów. Heinzi Wildmoser został skazany na 4,5 więzienia, a sam Karl-Heinz Wildmoser został uniewinniony.

  Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowy Krzyż Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.Zatorowość płucna (łac. embolia arteriae pulmonalis, ang. pulmonary embolism) – choroba wywołana przez zator lub zatory zamykające światła naczyń w krążeniu mniejszym.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Karl-Heinz Wildmoser ożenił się w 1961 roku z Thres. Para miała dwójkę dzieci: córkę (ur. 1962) i syna Heinziego (ur. 1964). Wildmoser miał również nieślubnych synów bliźniaków, którzy urodzili się w 1961 roku

  Choroba i śmierć[ | edytuj kod]

  Karl-Heinz Wildmoser zmarł 28 lipca 2010 roku w klinice w Monachium, gdzie leczył guza mózgu. Według lekarzy bezpośrednią przyczyną śmierci Wildmosera był zator płuc. Został pochowany na cmentarzu w Starnbergu.

  Nagrody i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • 2001: Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
 • 2004: Przedsiębiorca Monachium 2004
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Das Herz des Löwen schlägt nicht mehr [dostęp:2010-07-28] (niem.)
  2. Werdegang Wildmosers [dostęp:2010-08-27] (niem.)
  3. Karl-Heinz Wildmoser: ein 60er wird 70 [dostęp:2010-08-27] (niem.)
  4. Daniel Ford, Bill Edgar: Europa. Przewodnik Kibica. Warszawa: Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o., 2009, s. 79. ISBN 978-83-7596-044-0.
  5. Wildmosers Familie [dostęp:2010-07-28] (niem.)
  6. Unehelicher Sohn verklagt Löwen-Präsident [dostęp:2010-07-28] (niem.)
  7. Karl-Heinz Wildmoser ist tot [dostęp:2010-08-27] (niem.)
  8. , "Münchner Urviech" mit patriarchischem Auftritt [1] [dostęp:2012-07-16] (niem.)
  Starnberg – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, siedziba powiatu Starnberg. Leży około 25 km na południowy zachód od centrum Monachium, nad północnym wybrzeżem jeziora Starnberger See, przy autostradzie A952, drodze B2 i linii kolejowej Monachium – Garmisch-Partenkirchen - Innsbruck. Jes jedynym miastem w powiecie.TSV 1860 Monachium – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Monachium w Bawarii. Sekcja piłkarska klubu uczestniczy w rozgrywkach 2. Bundesligi, odkąd spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 2003-04. Klub był jednym z członków-założycieli Bundesligi w 1963 i łącznie rozegrał 20 sezonów w niemieckiej ekstraklasie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rottach-Egern (do 18 marca 1951 Rottach) – gmina w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, w powiecie Miesbach. Leży około 12 km na południowy zachód od Miesbach, nad jeziorem Tegern, przy drodze B307 i B318.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Allianz Arena – stadion piłkarski w północnej części Monachium w Niemczech. Od sezonu 2005/2006 swoje mecze rozgrywają na nim dwie lokalne drużyny – Bayern i TSV 1860, a także reprezentacja Niemiec. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Nazwa stadionu pochodzi od jednego z jego sponsorów – niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.