• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Karioka - film

  Przeczytaj także...
  Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) (ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles) - amerykański aktor, tancerz, wokalista.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Karioka (ang. Flying Down to Rio) – amerykański film muzyczny z 1933 w reżyserii Thorntona Freelanda. Role główne grali Dolores del Río i Gene Raymond, ale dziś jest pamiętany jako pierwszy wspólny występ Freda Astaire'a i Ginger Rogers. Para ta zagrała razem jeszcze w dziewięciu dalszych filmach.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dolores del Rio, właśc. Dolores Martinez Asunsolo y López Negrete (ur. 3 sierpnia 1905, zm. 11 kwietnia 1983) – meksykańska aktorka filmowa i telewizyjna.

  Karioka zdobyła jedną nominację do Oscara w kategorii najlepsza piosenka. Pochodzące z tego filmu piosenki: „Carioca” i „Orchidea” (oryg. Orchids in the Moonlight) śpiewała w Polsce Wiera Gran (utwory były wydane w 1935 na płytach wytwórni Syrena Electro 8274 i 9407).

 • Dolores del Río i Gene Raymond w scenie filmu

  Wiera Gran, właściwie Dwojra Grinberg lub Dwojra Grynberg (ur. 20 kwietnia 1916 przypuszczalnie w Białymstoku w Rosji, zm. 19 listopada 2007 w Paryżu) – polska piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa. Używała również pseudonimów Sylvia Green, Wiera Green na płytach firmy Syrena Electro oraz Mariol na płytach Melodja Electro, po wyjeździe do Francji znana była jako Vera Gran .Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Karioka w bazie IMDb (ang.)
 • Karioka w bazie Filmweb
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.639 sek.